GORZOWSKIE „LUCYNKI” MAJĄ 10 LAT

20250402_17505920250402_18132020250402_18165820250402_18211720250402_18255120250402_180417LU2LULU1

Z okazji 10-lecia pierwszych gorzowskich warsztatów dla kobiet w trakcie leczenia onkologicznego „Lucynki”, 2 kwietnia w Klubie Jedynka Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Katarzyny Radkiewicz „One”.

Oprócz „Lucynkowych” warsztatów dla kobiet, Katarzyna Radkiewicz, jest też inicjatorką działań: Męska rzecz „Lucynki”. Od trzech lat organizuje warsztaty wsparcia dla panów.  – Jesteśmy pierwsi w Polsce, bo dla mężczyzn zmagających się z chorobą onkologiczną nie było takich warsztatów.  Te, które im proponowano polegały na wsparciu psychologicznym po utracie bliskich osób.

Kasia Radkiewicz jest gorzowianką, absolwentką łódzkiej filmówki. Z zawodu dziennikarka,  pasjonatka fotografii. Inicjatorka „Lucynek” zapoczątkowała także akcję oddawania włosów dla kobiet po chemioterapii: „Oddałeś głos? Teraz oddaj włos!”.

Na jubileuszowe spotkanie „Lucynek” przybyło duże grono osób, zmagających się z chorobą, wspierających a także ich przyjaciół.

Przewodniczący Rady Miasta Robert Surowiec wyraził wdzięczność wszystkim tym, którzy przyczyniają się do dbania i wspierania osób zmagających się z chorobą. – Nie ma nic ważniejszego niż druga osoba – powiedział Robert Surowiec, wiceprezes zarządu szpitala.

Członkinie „Lucynek” obdarowane zostały prezentami – eleganckimi filiżankami, przygotowanymi przez Martę Liberkowską, dyr. wydz. Promocji i Informacji UM.- Skoro są urodziny, to muszą być prezenty, ale musi być także muzyka – i będzie -powiedziała Kasia Radkiewicz.

Muzyczną atrakcją były utwory wykonane przez Łukasza Jakubowskiego, który akompaniował sobie na fortepianie. Łukasz Jakubowski – wokalista, aranżer i kompozytor jest stypendystą Miasta Gorzowa. Współpracował z krakowską „Piwnicą Pod Baranami”. O reportaż fotograficzny zadbał zaprzyjaźniony z „Lucynkami” pasjonat fotografii Igor Andruch.

Natomiast Anna Zielińska-Stecyna przygotowała na kolejną dekadę warsztatów, plakat motywacyjny tzw. motywator. Autorka wyjaśniła, że rysuje wizualizuje, posługuje się obrazem do edukacji i komunikacji, która inspiruje, rozwija, pomaga realizować cele i marzenia. –Z przyjemnością to zrobiłam, tym bardziej, że temat zaopiekowania dotyczy też mnie, bo moja mama również chorowała na raka, wkrótce minie 8 lat od jej śmierci. Przechodziłam więc przez te wszystkie etapy i wiem co to znaczy – powiedziała pani Anna.

– Chcę aby pchało nas do przodu, dlatego dominującym kolorem motywatora jest czerwień, ponieważ symbolizuje miłość i energię – wyjaśniała Kasia, przy okazji dziękując za długoletnią współpracę Marcie Powadze  i Ewie Wojciechowskiej, których pomoc jest niezwykle cenna. – Bez nich nie byłoby tego spotkania – stwierdziła Kasia Radkiewicz, przypominając, że jeszcze w tym miesiącu odbędzie się koncert w Jazz Clubie „Pod Filarami”. – Mamy wielu przyjaciół i dla nich będzie ten koncert – powiedziała inicjatorka „Lucynek”.

Jednym z wielu pomysłów wspierających, które przedstawiła Kasia Radkiewicz jest biało-niebieska „Lucynkowa Księga Empatii” zawierająca wykaz kontaktów do lekarzy specjalistów. – W dzisiejszych czasach nie jest łatwo znaleźć lekarzy, którzy patrzą na drugiego człowieka z miłością. A tutaj oni są przedstawieni, przede wszystkim sprawdzeni. Księga jest dostępna i można sobie zapisać dane aby wiedzieć do kogo się zwrócić po pomoc medyczną.

Po oficjalnym przyjęciu był czas na oglądanie wystawy fotograficznej „One” oraz na kawę, herbatę i pyszne ciasta.

Na wystawę jubileuszową składają się fotografie z poprzednich ekspozycji, a także najnowszego projektu autorstwa Kasi Radkiewicz. Oto tytuły poszczególnych wystaw: „Kobieta nie anioł. Anioł nie kobieta” (2016 rok), „Rak fuck! Bo tak!” (2017),  „Infiltracja” (2018),  „A Ty?” (2019), „Kobieta zmienną jest” (2021).

Tegoroczna wystawa „Fajterki” – to otwarty projekt fotograficzny, którego bohaterkami są kobiety silne i walczące. O każdy dzień, promyk słońca czy kroplę deszczu. Żyjące z uśmiechem i niekłamaną radością. Po prostu Fajterki. Kuratorem galerii jest: Danuta Przybysz.

Od 2015 działają warsztaty dla kobiet w trakcie leczenia onkologicznego „Lucynki”. W tym czasie udało się zaangażować niemal wszystkie miejskie instytucje. Stworzono nieformalną Grupę Przyjaciół, która włączyła się w pomoc kobietom zmagającym się z nowotworem.

„Lucynki” nie są ani stowarzyszeniem, ani też fundacją. Wszystkie zajęcia odbywają się nieodpłatnie. W 2014 roku około 500 lubuszan podzieliło się swoimi włosami, kilka peruk trafiło na głowy „Lucynek”. Zrealizowano ponad 500 warsztatów i około 100 imprez towarzyszących m.in wycieczkę do Sejmu, spotkanie z najsłynniejszym coachem świata Nickiem Vujicicem w Poznaniu, udział w konferencji „Profilaktyka przede wszystkim”, szkolenie pracowników GCPR w Gorzowie – „Z Lucynkami o Lucynkach”, benefis Elżbiety Kuczyńskiej z okazji 45-lecia pracy artystycznej, spełnienie marzeń uczestniczek warsztatów, kilkadziesiąt wystaw fotograficznych związane z działalnością „Lucynek”. Wszystkie warsztaty prowadzą profesjonaliści.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska i Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

 

 

40 total views, 3 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.