Relacja Ewy Rutkowskiej
Biuro Wystaw Artystycznych/ Miejski Ośrodek Sztuki
Wystawa: Kamil Kuskowski „Historie nieznane”
Gorzów, 24 czerwca 2917
Podczas wernisażu wystawy, jej Kurator Zbigniew Sejwa powiedział m. in: „Artysta prowadzi szczególną grę, traktując ją jako poważną rozmowę z malarstwem. W tej grze poszerza granice sztuki. Tą wystawą dotyka miejsc znanych gorzowianom. Bo jest ona wykonana dla tego miejsca.” A Artysta dodał. „Jest to projekt wyjątkowy także dla mnie. Idea jego zrealizowania pojawiła się w moich myślach kilka lat wcześniej. Ta realizacja, jest to pewna interakcja z poprzednią wystawą. Odnosi się do pamięci miejsca i działań, które miały miejsce w tej sali na przestrzeni lat. Jest to gra między instytucją, dziełem, brakiem dzieła, artystą, kuratorami, dyrektorami placówki…”.
Chyba wszyscy obecni na wernisażu, po wejściu do sali nie spodziewali się…. nie zobaczyć niczego. Tradycyjnie, wystawa to coś do oglądania, patrzenia, podziwiania. A tu na sznureczkach wiszą tysiące maleńkich karteczek. Jest to chyba jedna z najbardziej pracochłonnych wystaw. Na karteczkach znajdują się nazwiska artystów i tytuły ich dzieł. Artystów, którzy na przestrzeni 37. lat istnienia Galerii BWA tu wystawiali. Jak powiedział Kurator wystawy – nie są to wszystkie nazwiska i prace, spośród tysięcy, dokonano pewnego wyboru.
Kamil Kuskowski jest synem znanego polskiego artysty Stanisława Kuskowskiego (mama też była absolwentką ASP). To, że go już z nami nie ma, w szczególny sposób upamiętnił na tej wystawie. Karteczki z imieniem i nazwiskiem ojca mają inny wymiar.
Po wernisażu odbyło się spotkanie z Artystą, który w skrócie opowiedział „jak żyje się malarstwu”. Po raz pierwszy był w Gorzowie, mając chyba 19 lat. Otwierał wtedy wystawę swojego ojca. Teraz jest prof. dr hab. (rocznik 1973). Od 2010 roku pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Działań Audiowizualnych w Katedrze Nowych Mediów. Jest dziekanem Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów. Jako artysta zajmuje się malarstwem, instalacjami i sztuką video. Malarstwo wg niego, „ to możliwość zadawania pytań i prowokowania do odpowiedzi. Istotą malarstwa jest nie tyle akt malowania, praca w malarskiej materii, czy mistrzostwo pędzla. Raczej koncepcyjna praca z obrazem sztalugowym, jako pewnego rodzaju formatem, medium, konwencją formowania i przekazywania refleksji o rzeczywistości i kulturze”.
Wystawa będzie czynna do 16 lipca br.
Ewa Rutkowska
1,159 total views, 1 views today