PIKNIKI CHOPINOWSKIE W FILHARMONII GORZOWSKIEJ

Relacja Ewy Rutkowskiej

Filharmonia Gorzowska, 23 lipca 2017

Premiera tego cyklu miała miejsce w ubiegłą niedzielę. Wtedy muzyka leciała w eter na otwartej przestrzeni, a słuchacze kontemplowali na leżakach, kocach, a nawet bezpośrednio na trawie. Tym razem pogoda spłatała figla. Do południa chyba dwukrotnie obficie padało i najnowsze prognozy to samo przewidywały na popołudnie. Więc dyrekcja filharmonii przezornie przeniosła koncert i nas najpierw do sali kameralnej, a gdy okazało się, że tam się nie mieścimy, przenieśliśmy się do  sali dużej.

Wszystkich obecnych, a było nas niemało powitał dyrektor Filharmonii pan Mariusz Wróbel. On też wcześniej witał przed budynkiem filharmonii przychodzących na piknik i jednocześnie informował o zmianach.

A bliżej o programie, utworach i  krótko o Chopinie opowiedział Marek Piechocki. Była też mała niespodzianka. Walca A-moll F. Chopina zagrał mały, może 10-letni  Igor Oleksak.

Po tym wstępie, w pierwszej części muzykę naszego wieszcza pięknie zagrała Aleksandra Moliszewska (rocznik 1997). W 2016 roku ukończyła naukę w Zespole Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, obecnie jest studentką  Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie.

Występowała już w wielu koncertach w kraju i za granicą. Brała też udział w wielu konkursach pianistycznych. W roku 2012/13 została zaliczona do grona stypendystów „Klubu Krakowskiego”, otrzymując stypendium dla uzdolnionej młodzieży.

W Gorzowskim koncercie zagrała: F. Chopina:  Polonez gis-moll op. posth.

Scherzo b-moll, Nokturn c-moll op. 48, Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Walc As-dur op. 34 nr 1 i Barkarolę Fis-dur.

Po przerwie była kolejna niespodzianka, miniaturkę Bacha zagrała nieco starsza  siostra Igora, Patrycja Oleksak.

A kolejnym gościem była młodsza siostra Aleksandry, Maria Moliszewska (rocznik 2001). Naukę gry, tak jak jej siostra rozpoczęła w wieku lat siedmiu w Państwowej Szkole Muzycznej im. S. Wiechowicza w Krakowie. Obecnie jest uczennicą III klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, gdzie kształci się pod kierunkiem mamy Doroty Moliszewskiej. Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. W roku szkolnym 2016/17 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso” za wybitne osiągnięcia artystyczne.

W koncercie w Gorzowie zagrała: F. Chopina: Walc Es-dur op.18, Nokturn H-dur op. 62 nr 1, Etiudę a-moll op. 25 nr 4, Walc F-dur op. 34 nr 3, trzy mazurki op. 59, Walc As-dur op. 42 i Scherzo H-moll.

Było muzycznie, bardzo romantycznie i rodzinnie. I raduje się dusza, gdy mamy taką uzdolnioną młodzież i dzieci.

Ewa Rutkowska

243 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.