II GORZOWSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI

II Orszak

Gorzowianie w królewskich koronach, z chorągiewkami i śpiewnikami już po raz drugi wzięli  udział w Orszaku Trzech Króli, który w tym roku patronatem objęli nowo powołany ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński oraz prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki.
Orszak uformowany na Placu Katedralnym przeszedł ulicami miasta do Placu Grunwaldzkiego, na którym przedstawiono Gorzowską Szopkę Betlejemską. Tam hołd Bożej Dziecinie oddali Trzej Królowie.
W uroczystości uczestniczyli m.in. wikariusz biskupi ks. dr Zbigniew Kobus – proboszcz katedry, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, minister Elżbieta Rafalska, władze miasta na czele z prezydentem Jackiem Wójcickim oraz prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna Augustyn Wiernicki – organizator religijnego korowodu.

Po Mszy św. na placu przed katedrą bp Lityński i prezydent Jacek Wójcicki oficjalnie dali znak rozpoczęcia orszaku, do którego włączyli się przebrani mieszkańcy miasta, uczniowie gorzowskich szkół, przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń świeckich i kościelnych.

Do pomocy woluntarystycznej przystąpili także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Złota Jesień”.

Czesław Osiński,Anna Lichman, Artur Przybieg, Natalia Białas - wszyscy  WTZ1

Przed wyruszeniem w orszaku, sfotografowali się z nowym ordynariuszem diecezji.

Bp. Tadeusz Lityński

Na zdj. Ania Lichman i Natalia Białas

Korowód prowadzili Trzej Królowie symbolizujący kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Na trasie odbyło się spotkanie z Herodem i jego dworem, ukazujące nakaz zabicia chłopców poniżej drugiego roku życia. Zobrazowane zostały walka dobra ze złem i aniołków z diabełkami o dusze, pokłon Trzech Króli po dotarciu do Gorzowskiej Szopki Betlejemskiej i złożenie darów oraz pokłon Jezusowi za dar Chrztu Polski.

Symboliczna obecność w korowodzie trzech polskich królów: Mieszka I, Jana Kazimierza, Jana III Sobieskiego podkreślała trzy ważne rocznice, które będą miały miejsce w bieżącym roku: 1050. rocznica Chrztu Polski za panowania Mieszka I, 350. rocznica ślubów lwowskich – Jan Kazimierz ślubował Matce Bożej, że za odsiecz Szwedów poprawi losy chłopstwa i mieszczan, 350. rocznica koronacji Jana III Sobieskiego na króla Polski oraz 320. rocznica jego śmierci.

1,902 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.