Wysłuchałam Artura Nełkowskiego – aktora Teatru imienia Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. współorganizującego z dyr. teatru Janem Tomaszewiczem patriotyczną inscenizację na Placu Katedralnym, która pokazana zostanie 11 listopada.
– To będzie przedstawienie, które powstało z wcześniejszych spektakli, które miały w sobie tematykę ojczyzny, narodu i niepodległości. Takie wątki były w „Wyzwoleniu” czy „New year^s day”, który oparty jest o czasy współczesne, a więc czas kończącej się komuny i rodzącej się „Solidarności”.
Będzie to przekrój epok od Piłsudskiego do naszych czasów. Głównym tematem jest nasza ojczyzna i nasze perypetie, które mówią o odzyskaniu niepodległości i o tym co my z tą niepodległością robimy. Czy idziemy dobrą drogą, czy złą? A wiadomo – idziemy różnymi drogami, zależy po której stronie barykady jesteśmy. Pomiędzy fleszami ze spektakli będą piosenki, które mówią o różnych czasach, m.in. lat 60. Tych, 70. tych, skończywszy na piosenkach współczesnych „Chłopców z Placu Broni”.
Siłą tego przedstawienia jest to, że nawiązujemy do czasów minionych w bardzo bezpośredni sposób. Będzie grupa militarna – rekonstrukcyjna, która zaprezentuje się w mundurach różnych epok. Widzowie uraczeni zostaną żurkiem staropolskim. Chodzi o to żeby widzowie oglądając, byli pomiędzy żołnierzami i w dobrej atmosferze. Żebyśmy poczuli, że jesteśmy w różnych epokach, w armii wojska polskiego lat powojennych, czy po II Wojnie Światowej, a potem na przełomie lat 80. Tych. Znajdziemy się także w symbolicznych czasach naszego miasta. Pokażemy projekcję, w której jest Edward Jancarz na motorze z Bogusławem Nowakiem, wykorzystaną kiedyś w spektaklu „Zapach żużla”.
Na placu przed katedrą stanie duża scena. Będą stroje i scenografia.
O szczegółach informuje Ewa Kunicka z Działu Promocji i Obsługi Widzów
Widowisko słowno-muzyczne odbędzie się pod hasłem: „Niepodległa-przybycie” – 11 listopada, godz.16.30 Stary Rynek Gorzów Wlkp.
W wydarzeniu wezmą udział aktorzy gorzowskiego teatru, zespół muzyczny, młodzież ze Studia Teatralnego, chór Cantabile oraz grupa rekonstrukcyjna. Fabuła spektaklu będzie inspirowana m.in. wspomnieniami repatriantów pochodzących z ziem wschodnich. Spektakl będzie artystyczną syntezą najważniejszych wydarzeń minionego stulecia.
Wydarzenie zostało sfinansowane z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w ramach setnej rocznicy obchodów niepodległości, która przypadnie w następnym roku.
Wanda Milewska
1,381 total views, 1 views today