WYSTAWA WALDEMARA KUĆKI W GORZOWSKIEJ MAŁEJ GALERII

KU55ObSZmyFot

Fot. Grzegorz Milewski

„Opowiadania o mieście”, to tytuł wystawy legendarnego, gorzowskiego fotografika Waldemara Kućki, którą otwarto 24 listopada 2017 r. w Małęj Galerii Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego przy ul. Chrobrego.

Wystawa oryginalnych fotografii przygotowana została ze zbiorów GTF, którego członkiem i współzałożycielem był Kućko, a także z prywatnej kolekcji udostępnionej przez żonę artysty Elżbietę Kućko.

Minutą ciszy, zwiedzający uczcili pamięć nieżyjącego reportażysty. Wystawę otworzył Marian Łazarski – prezes GTF, który przypomniał, że w Gorzowie jest ul. Kućki oraz pamiątkowa tablica na Starym Rynku. W Małej Galerii stanął fotel z pracowni artysty oraz jego aparat fotograficzny.

Łazarski powiedział, że artyzm Kućki objawia się w spojrzeniu na architekturę. Wiele prac artysty poświęconych jest m.in temu tematowi. Zwrócił także uwagę na jeden z reportaży, dotyczący twórczości gorzowskiego malarza Jana Korcza. Ubolewał, że z powodu braku miejsca nie można wyeksponować wszystkich prac artysty. Dlatego, Łazarski chciałby aby można było wznowić wydanie albumu z pracami Kućki, którego nakład dawno temu się wyczerpał.

Wystawy fotografii cieszą się w Gorzowie dużą popularnością, dziś uczestniczyła w niej m.in.  grupa fotograficzna Azyl- Art pod kierunkiem Krzysztofa Szmytkiewicza.

Waldemar Kućko był pierwszym powojennym kronikarzem Gorzowa Wielkopolskiego. Ur. się w 1932 r. w miejscowości Kality koło Wilna. Zm. 22 listopada 1981 r. w Gorzowie Wlkp.

W latach 50. ub. wieku  pracował w ZWCh Stilon, był także fotoreporterem gazety Stilon Gorzowski.  Potem od 1978 r. był  fotoreporterem gorzowskiego oddz. Gazety Zielonogórskiej następnie Gazety Lubuskiej. Współpracował z Ziemią Gorzowską. Należał do  Związku Polskich Artystów Fotografików.

1,691 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.