POLSKO – NIEMIECKIE NABOŻEŃSTWO EKUMENICZNE

bp Lityński nabożeństwo ekumeniczne1

Polacy i Niemcy modlili się o jedność chrześcijan 18 stycznia podczas nabożeństwa ekumenicznego w Kościele Św. Trójcy w parafii ewangelicko – augsburskiej przy ul. Walczaka w Gorzowie Wielkopolskim. Homilię wygłosił katolicki ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński.
W modlitwach uczestniczyli przedstawiciele polskich kościołów: ewangelicko – augsburskiego z bp. Mirosławem Wolą, który rozpoczął nabożeństwo i powitał wszystkich zgromadzonych, ewangelicko – metodystycznego z ks. Sławomirem Rodaszyńskim – superintendentem, proboszczem parafii w Międzyrzeczu, ewangelicko – reformowanego, który funkcjonuje wraz z parafią luterańską w Gorzowie Wlkp. , baptystów z pastorem Dariuszem Chudzikiem, prawosławnego z ks. Jarosławem Szmajdą, grecko- katolickiego z ks. Dariuszem Hubiakiem.
Kościół katolicki reprezentował obok bp. Lityńskiego, wikariusz biskupi ks. dr Zbigniew Kobus – proboszcz gorzowskiej fary, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu oraz przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej z prezesem Jolantą Mijas – Król.
Niemieckich chrześcijan reprezentowali duchowni Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego z Frankfurtu nad Odrą oraz z parafii ewangelickiej z kościoła św. Grtrudy. W nabożeństwie uczestniczył także prof. Paweł Leszczyński – sekretarz Polskiej Rady Ekumenicznej Oddz. Gorzów.
Ks. Mirosław Wola w odniesieniu do hasła nabożeństwa ekumenicznego „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” powiedział, że świątynia, w której dziś na modlitwie o jedność chrześcijan spotykają się przedstawiciele różnych kościołów, przed wojną była kaplicą cmentarną. Natomiast po wojnie zameldowana została w tej budowli rodzina. Na miejscu kościoła znajdowała się obora, w budynku obok mieszkanie. Taki stan trwał do roku 1963. A teraz możemy się tu wspólnie modlić – powiedział duchowny. W 2010 r. ks. ppłk Mirosław Wola został wybrany ewangelickim biskupem wojskowym.
Bp Tadeusz Lityński w kazaniu podkreślił znaczenie modlitw ekumenicznych, „ta świątynia staje się dziś Górą błogosławieństw. To, że jesteśmy tutaj już jest głoszeniem prawdy, że Bóg istnieje”. „Kiedy patrzymy dzisiaj na współczesny świat, na efekty pracy agencji reklamowych, firm PR, tendencje w sporcie, modzie, sztuce czy polityce to widzimy, że ważni są tylko ludzie sukcesu. Każdy chce rozmawiać z mistrzem świata lub zdobywcą konkursu chopinowskiego. A czy ktoś lubi ludzi smutnych? Czy ktoś jest zainteresowany ludźmi cierpiącymi, przeżywającymi ból? Flesze nakierowane są na ludzi sukcesu” – mówił bp Lityński, odpowiadając, że wbrew temu co proponuje świat, inaczej zachowuje się nasz Jezus. Kiedy patrzymy na Krzyż, nie widzimy człowieka sukcesu. Widzimy obolałego, cierpiącego przez wieki, zadręczonego Chrystusa.

Te spotkania są także poszukiwaniem Prawdy, czyli poszukiwaniem Jezusa. Potrzeba zaangażowania na rzecz ludzkiej godności, obrony ludzi najsłabszych. Naszym obowiązkiem jest aby przy nich stanąć i wysłuchać – podkreślił duszpasterz diecezji, a jednocześnie stwierdził, że bardzo się cieszy, iż po raz pierwszy, jako bp zielonogórsko – gorzowski mógł stanąć w ewangelicko – augsburskiej świątyni. „Tym bardziej po tym co usłyszałem co się tutaj wydarzyło. Chciałbym aby te nabożeństwa służyły odtruwaniu naszych relacji życzę wchodzenia na drogę błogosławieństw i coraz bliższej relacji wchodzenia na drogę z Jezusem Chrystusem” – powiedział na zakończenie bp Lityński.
Po nabożeństwie odbyła się agapa.

1,348 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.