30. ROCZNICA ŚMIERCI SŁ. BOŻEGO BP. WILHELMA PLUTY

Pluta11Pluta12

W 30. rocznicę śmierci Sł. Bożego bp. Wilhelma Pluty, 22 stycznia w intencji jego rychłej beatyfikacji modlili się duchowni, członkowie rodziny oraz wierni, podczas uroczystej Mszy św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, homilię wygłosił ks. prof. Roman Harmaciński.

Na zakończenie Mszy św. , w krypcie katedry przy grobie Sł. Bożego odmówiona została modlitwa o jego beatyfikację. Delegacja rządowa złożyła wieniec i kwiaty.
Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Dariusz Gronowski poinformował, że 12 stycznia zakończył się proces rzymski. Obecnie akta są oprawiane w introligatorni. Teraz rozpoczną się procedury sprawdzania poprawności przeprowadzenia procesu diecezjalnego. Na tym etapie najważniejsza jest modlitwa – zaznaczył ks. Gronowski, który jest autorem publikacji pt. „Biskup Wilhelm Pluta pomaga w modlitwie”. Ten materiał wkrótce dostarczony zostanie do wszystkich parafii i będzie pomocny przy odmawianiu nowenny za wstawiennictwem Sługi Bożego.

Bp Tadeusz Lityński powiedział, że 30. rocznica śmierci Sł. Bożego Wilhelma Pluty wpisuje się w Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Całe życie pasterza to było nieustanne realizowanie pragnienia Jezusa zapisanego w zawołaniu: „Abyśmy wszyscy byli jedno”. Z tym zawołaniem w 1958 r. bp Pluta przybył do tej katedry. – Jego świętość jest ciągle odkrywana i mamy nadzieję, że będzie również potwierdzona”.

Natomiast ks. prof. Roman Harmaciński w kazaniu przypomniał sylwetkę bp. Pluty, który przez 28 lat był duszpasterzem diecezji. Mówił także o spotkaniach i kontakcie krótko przed tragiczną śmiercią. Zwracał uwagą na szczególne zatroskanie ówczesnego duszpasterza o wiernych i ich rodziny, o małżeństwa, formacje młodzieży, grup modlitewnych i liturgicznych, oazy ministrantów i lektorów oraz grupy charytatywne, a także na potrzebę pomocy bliźnim i włączania wszystkich do ofiarności na rzecz ubogich.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. Bronisława Żak – siostra bp. Pluty i siostrzeniec ks. Krzysztof Żak, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, przedstawiciele władz miasta z wiceprezydentem Gorzowa Januszem Dreczką, poseł Krystyna Sibińska oraz przedstawiciele stowarzyszeń i Poczty Sztandarowe.

Rok 2010 ogłoszony został Rokiem Sługi Bożego Biskupa Wilhelma Pluty. Taką decyzję podjął Sejmik Województwa Lubuskiego.

Bp Wilhelm Pluta został Patronem Gorzowa Wielkopolskiego.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego.

1,713 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.