W AKADEMII IM. JAKUBA Z PARADYŻA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI W 100-LECIE POLSKIEJ POLITYKI SPOŁECZNEJ

PSPS1

O sytuacji osób niepełnosprawnych w aspekcie przemian ustrojowych, o ich przeszłości, teraźniejszości i przyszłości rozmawiali 13 lipca, naukowcy, specjaliści i urzędnicy w gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża. Konferencję regionalną z okazji 100-lecia Polskiej Polityki Społecznej zorganizowali wojewoda lubuski, gorzowska uczelnia oraz Oddział Lubuski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ordynariusza diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bpa Tadeusza Lityńskiego reprezentował ks. Radosław Horbatowski , członek komisji przy Episkopacie ds. duszpasterstwa służby zdrowia oraz  kapelan Cichych Pracowników Krzyża.

W rozmowie z milpress i KAI, ks. Horbatowski powiedział, że od pierwszych lat kapłaństwa często miał styczność z placówkami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi. W Warsztatach terapii zajęciowej i przedszkolach integracyjnych  prowadził katechezy. Od pięciu lat jest kapelanem Cichych Pracowników Krzyża. Jest to stowarzyszenie osób konsekrowanych, które pochodzi z Włoch. W Głogowie prowadzony jest przez nich Dom „Uzdrowienie chorych”.

Cisi Pracownicy Krzyża prowadzą tam m.in. przedszkole integracyjne, warsztaty terapii zajęciowej, organizują turnusy rekolekcyjno – rehabilitacyjne dofinansowywane przez PFRON a także pełnopłatne. Jest prowadzona rehabilitacja dla mieszkańców miasta, organizowane są konferencje, zajęcia z arte terapii, projekcje filmów z przesłaniem. Zatrudnionych jest tam kilkadziesiąt osób świeckich.

– Odwiedzam te placówki w ramach katechezy szkolnej, jestem dostępny dla ludzi na turnusie. Spotykając się z ludźmi doświadczam tego, że potrzebują rozmowy z kapłanem, nie zawsze jest się w stanie pomóc ale ważne jest wysłuchanie drugiej osoby – powiedział kapłan, przyznając, że posługuje w rodzinnym mieście, bo w Głogowie się urodził. Wyższe Seminarium Duchowne ukończył w Paradyżu a święcenia kapłańskie przyjął w 2000 r. z rąk bpa Adama Dyczkowskiego w gorzowskiej katedrze. Ksiądz uwielbia wspinaczkę górską i jazdę na rowerze.

Podczas konferencji wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział, że według danych statystycznych  województwo lubuskie należy do regionów, w którym jest najwięcej osób niepełnosprawnych w Polsce, to jest ponad 17 %. –  Priorytetowo traktuję standard usług w jednostkach, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Formy wsparcia dla niepełnosprawnych cieszą się w regionie dużym zainteresowaniem, programy te wpływają pozytywnie na dostępność niepełnosprawnych do określonych usług – podkreślił  wojewoda.

W pierwszej części spotkania pt. „Przeszłość – Teraźniejszość-Przyszłość” udział wzięli prof. Mirosław Grewiński Prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, dr Elżbieta Bojanowska podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz dr Dorota Głogosz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Druga część była dyskusją panelową pn. „Niepełnosprawność w 100-leciu polityki społecznej”.

W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządów, ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, organizacji pozarządowych czy urzędów pracy.

https://ekai.pl/gorzow-wlkp-konferencja-o-niepelnosprawnosci-w-100-lecie-polskiej-polityki-spolecznej/

176 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.