„ZAPISKI Z WYGNANIA” W WYKONANIU KRYSTYNY JANDY

Jand588JAND88JAN7788

Niezwykle wzruszające „Zapiski z wygnania” w wykonaniu Krystyny Jandy, to trzeci spektakl XXXV Spotkań Teatralnych, które zaprezentowane zostały 12 listopada gorzowskiej publiczności, po nostalgicznej epopei narodowej „Pan Tadeusz” oraz radosnej i pełnej nadziei operze narodowej „ Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.

Spektakl w adaptacji Magdy Umer i Krystyny Jandy, wyreżyserowany przez Magdę Umer, zrealizowany został na podstawie książki Sabiny Baral. Są to bardzo osobiste wspomnienia młodej Żydówki, która z rodzicami musiała wyemigrować z Polski w 1968 roku.

Autorka opisuje udręczone poniewierką po Syberii i Kazachstanie życie swojej rodziny oraz współbraci, którzy po powrocie do Polski, zmuszeni zostali przez komunistyczne władze do opuszczenia ojczyzny. Opowiada o mechanizmach działania władz, o przygotowaniach do wyjazdu i pożegnaniach z ludźmi, którzy pożegnać się nie bali. Także o pozostawionej miłości, tęsknocie i żalu. A potem o wzrastaniu na amerykańskiej ziemi, pomocy rodzicom, którzy nigdy dobrze się nie czuli na obczyźnie, także z powodu bariery językowej.

Krystyna Janda grając Sabinę mówi o holocauście i krematorium, najstraszniejszej rzeczy, która mogła przydarzyć się człowiekowi. W chronologicznym zapisie przechodzi do dzisiejszych czasów dając przykład człowieczeństwa, szacunku i godności wolnej od nienawiści.

Ku przestrodze, spektakl kończy się obrazami z obchodów świąt niepodległości Polski. Całość ubogacona jest muzyką wykonywaną przez zespół Janusza Bogackiego w składzie: Tomasz  Bogacki /gitara/, Mateusz Dobosz/ Paweł Pańta /kontrabas/, Bogdan Kulik /perkusja/, Marek Zebura /skrzypce/.

Po spektaklu była możliwość kupienia książki i spotkania się z aktorką w Art Cafe. Rozmowę prowadziła Hanna Kaup.

360 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.