CUD MNIEMANY NA GORZOWSKIEJ SCENIE

Teat77TEATTEA5

Wielkimi i niesłabnącymi owacjami, gorzowianie podziękowali za spektakl „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale” wystawiony w święto niepodległości przez Teatr im. Aleksandra Sewruka z Elbląga, podczas XXXV Gorzowskich Spotkań Teatralnych.

Mirosław Siedler, dyr. elbląskiego teatru powiedział, że taki spektakl celowo został wybrany z okazji narodowego święta, ponieważ niesie on przesłanie miłości,  radości i zgody.

Autorem Cudu Mniemanego jest Wojciech Bogusławski – ojciec sceny narodowej i teatru politycznego. Krakowiaków i górali uważa się za pierwszą polską operę narodową, do której muzykę napisał Jan Stefani.

W spektaklu udział wzięło ponad 60-ciu artystów, a wśród nich wszyscy elbląscy aktorzy, tancerze i chór, a także orkiestra państwowych szkół muzycznych, która ulokowana została jak przystało – w orkiestronie. Bogatą scenografię przygotowała Tatiana Kwiatkowska. A reżyserem  i choreografem sztuki – dynamicznej, pełnej muzyki, tańca, humoru i nauki jest Emil Wesołowski.

Cud mniemany to pierwszy polski tekst, w którym nośnikiem narodowych treści jest nie szlachta, ale lud. Sztuka została okrzykniętą przez krytyków jako mistrzostwo aluzji.

Tradycyjnie podczas Gorzowskich Spotkań Teatralnych aktorzy spotkali się z publicznością w Art Cafe.  Spotkanie prowadziła dziennikarka Hanna Kaup.

Dyr Siedler podziękował dyrektorowi gorzowskiego teatru Janowi Tomaszewiczowi za zaproszenie do udziału w GST, jednocześnie widzów zaprosił do odwiedzania teatru w Elblągu, tym bardziej, że reżyserem wielu spektakli dla dzieci w tamtejszym teatrze jest gorzowski aktor Cezary Żołyński.

 

365 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.