Wielkimi i niesłabnącymi owacjami, gorzowianie podziękowali za spektakl „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale” wystawiony w święto niepodległości przez Teatr im. Aleksandra Sewruka z Elbląga, podczas XXXV Gorzowskich Spotkań Teatralnych.
Mirosław Siedler, dyr. elbląskiego teatru powiedział, że taki spektakl celowo został wybrany z okazji narodowego święta, ponieważ niesie on przesłanie miłości, radości i zgody.
Autorem Cudu Mniemanego jest Wojciech Bogusławski – ojciec sceny narodowej i teatru politycznego. Krakowiaków i górali uważa się za pierwszą polską operę narodową, do której muzykę napisał Jan Stefani.
W spektaklu udział wzięło ponad 60-ciu artystów, a wśród nich wszyscy elbląscy aktorzy, tancerze i chór, a także orkiestra państwowych szkół muzycznych, która ulokowana została jak przystało – w orkiestronie. Bogatą scenografię przygotowała Tatiana Kwiatkowska. A reżyserem i choreografem sztuki – dynamicznej, pełnej muzyki, tańca, humoru i nauki jest Emil Wesołowski.
Cud mniemany to pierwszy polski tekst, w którym nośnikiem narodowych treści jest nie szlachta, ale lud. Sztuka została okrzykniętą przez krytyków jako mistrzostwo aluzji.
Tradycyjnie podczas Gorzowskich Spotkań Teatralnych aktorzy spotkali się z publicznością w Art Cafe. Spotkanie prowadziła dziennikarka Hanna Kaup.
Dyr Siedler podziękował dyrektorowi gorzowskiego teatru Janowi Tomaszewiczowi za zaproszenie do udziału w GST, jednocześnie widzów zaprosił do odwiedzania teatru w Elblągu, tym bardziej, że reżyserem wielu spektakli dla dzieci w tamtejszym teatrze jest gorzowski aktor Cezary Żołyński.
1,288 total views, 1 views today