KRZYSZTOF JAKOWICZ WYSTĄPI W FILHARMONII GORZOWSKIEJ

5

Jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, przez New York Timesa okrzyknięty „tytanem skrzypiec”. Wielokrotnie nagradzany, współpracujący z największymi nazwiskami światowej muzyki, niebywale ceniony przez Witolda Lutosławskiego…O Krzysztofie Jakowiczu można pisać wiele. Można również przyjść na koncert do Filharmonii Gorzowskiej 8 lutego i posłuchać jego wirtuozowskiej gry na żywo.

  Jeden z największych kompozytorów XX wieku, Witold Lutosławski, prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych powierzył jednemu muzykowi – znakomitemu skrzypkowi Krzysztofowi Jakowiczowi.  Co więcej, na zaproszenie Lutosławskiego, Jakowicz wykonywał dzieła kompozytora pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata. Na początku lutego jego talent podziwiać będzie gorzowska publiczność w koncercie „Nieziemski Mendelssohn”.

Ten koncert będzie zderzeniem dwóch geniuszy – z jednej strony znakomity solista, z drugiej – wyjątkowy repertuar.  „Nieziemski Mendelssohn” to kolejny w tym sezonie koncert monograficzny. Tym razem jego bohaterem będzie postać wyjątkowa. Mendelssohn, większości kojarzący się głównie z marszem weselnym, był w istocie człowiekiem renesansu i uznawany jest za jednego z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych kompozytorów w historii muzyki. Był wirtuozem skrzypiec i fortepianu, próbował sił jako poeta, doskonale władał kilkoma językami, był miłośnikiem filozofii i doskonałym pływakiem. Spośród wszystkich tych rzeczy muzyka pochłonęła go jednak najbardziej.

W Gorzowie posłuchamy trzech dzieł kompozytora.  Pierwsze to zwiewne, przenoszące nas do świata wróżek i magii Scherzo ze Snu nocy letniej, będące częścią muzyki napisanej na potrzeby wystawienia Szekspirowskiej sztuki.

Dwa kolejne dzieła dowiodą, jak doskonale Mendelssohn łączył styl klasyczny z nowością brzmienia romantycznego. Koncert e-moll ujmuje słuchacza od pierwszych dźwięków i zaliczany jest do najbardziej wdzięcznych i melodyjnych w koncertowym repertuarze na skrzypce.

Koncert zwieńczy ujęta w klasyczną czteroczęściową formę III Symfonia a-moll „Szkocka”. To kompozycja romantyczna, będąca muzycznym wspomnieniem kompozytora z jego podróży do Szkocji. Dzieło odmalowuje pejzaż Północy, przywołując piękno tamtejszych wysp z ich mrocznymi lasami i nieprzebranymi wrzosowiskami.

BILETY: 

45 zł / normalny

38 zł / ulgowy

32 zł / balkon

„Nieziemski Mendelssohn”, piątek 8 lutego, godz. 19.00

Szczegóły: https://www.filharmoniagorzowska.pl/pl/calendar/event/1207/2019-02-08/19:00

 

288 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.