SIOSTRA MICHAELA RAK I GORZOWSKIE WĄTKI W FILMIE MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE

MichaelaMicchaSNA

 Tekst i foto Helena Tobiasz

Kino Helios w bieżącym repertuarze proponuje „Miłość i Miłosierdzie”. Refleksyjny film przybliżający kult Miłosierdzia Bożego od jego narodzin za sprawą objawień siostry Faustyny Kowalskiej poprzez zawierzania świata Miłosierdziu Bożemu 17 sierpnia 2002 r. przez Papieża Jana Pawła II w Łagiewnickim Sanktuarium i dalsze szerzenie się orędzia o Bożym Miłosierdziu w Polsce i na całym świecie. 

Projekcja filmu zbiega się z informacją zamieszczoną przez red. Hannę Kaup na portalu egorzowska.pl, że siostra Michaela Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w niedzielę, 31 marca 2019 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego odebrała nagrodę im. Jana Rodowicza „Anody” w kategorii „Wyróżniająca się akcja lub inicjatywa społeczna zakończona sukcesem”. Siostra Michaela przez 13 lat prowadziła w Gorzowie Hospicjum św. Kamila. W 2009 r. skierowana została do Wilna z misją szerzenia idei hospicyjnej na Litwie. Jej dziełem jest stworzone tam od podstaw Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćko.

W filmie wśród szeregu postaci opowiadających o kulcie Miłosierdzia Bożego pojawia się również siostra Michaela Rak. Swój hospicyjny etap życia ujmuje jako dzieło miłosierdzia, skierowane do niesienia pomocy cierpiącym. W jej rozważaniach kilkakrotnie pojawia się Gorzów z tutejszym hospicjum i późniejsze wątpliwości czy podoła zadaniu jakie ma do spełnienia w Wilnie. Siostra Michaela mówi, że akurat w czasie największego zwątpienia, a właściwie pewności, że dzieło ją przerasta, przebywała w Wilnie pewna zaprzyjaźniona rodzina z Gorzowa, której opowiedziała o swoich wahaniach. Słysząc to, ich córka Asia, która w dzieciństwie przeżyła ciężki wypadek porażenia prądem dodała jej otuchy przypominając, że przecież ciocia ciągle mówi Jezu Ufam Tobie, ciocia da radę. Ta z pozoru błaha zachęta zmotywowała ją do działania, w oparciu o ufność wyrażaną w westchnieniu Jezu Ufam Tobie i od tej pory, już bez zbędnych pytań podjęła hospicyjne wyzwanie.

Oprócz gorzowskiego wątku, w filmie są migawki z pobliskiego Myśliborza, w tym kościółek z witrażem, wymieniony i opisany w Dzienniczku siostry Faustyna czyli kościół  pw. Świętego Krzyża w Myśliborzu – obecnie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Myśliborzu rozdające pokarm potrzebującym.

Zdjęcia: Widok na Sanktuarium Świętego Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia podczas Dni Młodzieży w Krakowie, lipiec 2016 r.; S. Michaela źródło: Hanna Kaup Habit/Hospicjum; Łączą nas ludzie i miejsca.

Tekst i foto Helena Tobiasz

217 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.