WYSTAWA „NIEPODLEGŁA I SUWERENNA” W KOŁOBRZESKIEJ GALERII

Niep1NIEPNIEP2Niep3

 

Zdj. 1 Artyści

Zdj. 2 Karol Bąk – twrórca „Anioła Ostrobramskiego”

Zdj. 3 „Echo Polonii” Czesława Dźwigaja

Zdj. 4 Zwiedzający

„Echo Polonii”, „Święty Janie Pawle, módl się za nami”, czy  „Anioł Ostrobramski „ to m.in. tytuły prac malarskich o różnych technikach, które zaprezentowano 19 lipca podczas wernisażu wystawy pt.  „Niepodległa Suwerenna” w Galerii  Sztuki Współczesnej im. Adeli i Jerzego Ściesińskich w kołobrzeskim ratuszu.

Tytuł wystawy nawiązuje do patriotyzmu, tradycji narodowej i szacunku dla idei wolnego państwa. Wędrówka prac polskich malarzy, którzy chcieli uczcić rocznicę niepodległościową   rozpoczęła się w ub. roku w Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku i Galerii CK Browar B we Włocławku a obecnie gości w  Kołobrzegu.

– Jest to malarstwo patriotyczne, wolne od skojarzeń politycznych, inspirowane miłością do kraju i ludzi, nazwanych Polską – można m.in. przeczytać w folderze reklamującym wystawę skupiającą prace powstałe w wyniku refleksji nad historią i współczesnością ale także inspiracji duchowej.

Karol Bąk pokazał prace: Polonia I, i Polonia II, które są uosobieniem ojczyzny zobrazowanej jako kobieta – matka trzymająca syna. Natomiast „Anioł Ostrobramski”, to hołd artysty złożony dziadkowi Henrykowi Bąkowi, za przekazane prawdy historyczne i dotyczące wiary. Praca wykonana w radosnych kolorach, na pierwszym planie po środku widnieje mały wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej, otoczony anielskimi skrzydłami. Przez środek przebiega złoty pas, na którym są wypisane  pierwsze słowa modlitwy „Aniele Boży Stróżu mój” w języku polskim i litewskim.- W trakcie malowania temat i kolorystyka sama się narzuca, choć wizja jest dopracowana wcześniej to szczegóły pojawiają się w trakcie pracy i rozwiązanie przychodzi samo. Trzeba jednak nad tym myśleć i pracować – powiedział artysta w rozmowie z milpress.

Karol Bąk urodził się 30 maja 1961 r. w Kole, jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Poznaniu.

Wśród prac kilkudziesięciu artystów znalazły się obrazy „Święty Janie Pawle, módl się za nami” i „Błogosławieństwo z Domu Ojca” Marcina Kołpanowicza, malarza pochodzącego z Krakowa, który jest twórcą m.in. Drogi Krzyżowej w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Tenczynku, obrazu  s.  Marty Wieckiej w Śniatyniu na Ukrainie, obrazu ołtarzowego i fresku w Centrum Św. Jana Pawła II w „Nie lękajcie się” w Krakowie-Łagiewnikach. Na stronie internetowej artysty można obejrzeć  salę poświeconą realizacjom sakralnym z obrazami m.in. Kardynał Ratzinger wita papieża Jana Pawła II w Altoetting czy Modlitwa Ojca Pio.

Natomiast Daniel Pielucha pokazał obraz „Zielna”, na którym dostrzec można dziewczynki w bieli z wianuszkami na głowach, przygotowane do sypania kwiatów i jedną ubraną w strój ludowy. Ponad głowami jak we mgle na tle żółtych kwiatów widoczne są feretrony. – Ludowość wsi polskiej, wierzenia i obyczaje to sceneria wizji malarskich, w których autor wyraża swój stosunek do współczesnego świata i egzystencji drugiego człowieka – napisano na stronie malarza. Artysta ur. się w 1959 r. w Wieluniu. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Wystawę w kołobrzeskim ratuszu, znajdującym się nieopodal bazyliki konkatedralnej będzie można zwiedzać do 7 września.

Organizatorami wystawy są: Fundacja Art Hanza, Galeria Quantum i  Jarosław Kukowski – artysta malarz i właściciel galerii.

188 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.