W FILHARMONII GORZOWSKIEJ NIE MA SPOKOJU

Rzecznik UM Wiesław Ciepiela przesyła OŚWIADCZENIE:

Prezydent Jacek Wójcicki z rozczarowaniem i zaniepokojeniem przyjął informację, iż dyrektor Filharmonii Gorzowskiej, 19 lipca br. wysłał do Miejskiego Centrum Kultury wezwanie i zapowiedział podanie tej instytucji do sądu.

Zdaniem prezydenta takie działanie nie wpisuje się w ogólnie przyjęte normy funkcjonowania
i współpracy miejskich instytucji kultury, nie tylko w naszym regionie, ale w całym kraju.
Szczególnie zaskakujące jest to w sytuacji, kiedy gorzowscy radni apelują o zgodę i współpracę
a miejscy urzędnicy wspierają działania zmierzające do tego.

Na polecenie prezydenta Jacka Wójcickiego dyrektor Wydziału Kultury patronowała rozmowom pomiędzy dyrektorem Filharmonii i dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. Jej zadaniem była pomoc
w wypracowaniu porozumienia o współpracy i komunikowaniu się między tymi instytucjami. Wszystko wskazywało, że dyrektor Filharmonii jest zwolennikiem takiego porozumienia.

Podjęte przez Filharmonię działania prawne są w ocenie prezydenta szczególnie przykre.
Dlatego prosi ponownie o to, by dla dobra obu jednostek oraz otoczenia kultury, pochylić się nad problemem i poszukać wspólnego pola współpracy, które na pewno jest możliwe do wypracowania.

Eskalacja konfliktu w żaden sposób nie służy Filharmonii oraz Miejskiemu Centrum Kultury, stąd apel prezydenta o działania zmierzające do stałego porozumienia. Prezydent widząc potrzebę dalszego wsparcia zapewnia, iż obie jednostki mogą liczyć zarówno na zaangażowanie zarówno dyrektor Wydziału Kultury, zastępcy prezydenta ds. społecznych jak i jego osoby – czytamy w oświadczeniu.

9 lipca br. w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego pod pozycją 1949 została opublikowana Uchwała Rady Miasta z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie zmiany statutu Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej w Gorzowie Wielkopolskim. Lubuski Urząd Wojewódzki nie wniósł uwag do tej uchwały.

Do oświadczenia prezydenta Gorzowa Wlkp. odniosła się rzecznik filharmonii Urszula Śliwińska, według, której informacja jest nieprawdziwa, ponieważ dyr FG nie wystosował pozwu do sądu.

Konflikt dotyczy zamieszania powstałego przed Dniami Gorzowa, kiedy odwołano występ gorzowskich filharmoników. Około 50 muzyków miało zagrać z Electric Light Orchestrą. Tak się nie stało. Filharmonia twierdzi, że z koncertu zrezygnowało miasto, podając przyczynę – zbyt mała scena. Natomiast  Miejskie Centrum Kultury, w opublikowanym na swojej stronie oświadczeniu, zarzuca Filharmonii manipulowanie rzeczywistością i brak dobrej woli.

– Chcielibyśmy, żeby zaprzestano rozpowszechniania takich nieprawdziwych informacji. Zależy nam żeby załatwić tę sprawę polubownie, nie chcemy, aby sprawa skończyła się w sądzie. Mam nadzieję, że drugiej stronie, tak jak i nam, zależy na współpracy – powiedziała Urszula Śliwińska, rzecznik Filharmonii.

Nie ma jeszcze odpowiedzi MCK, którego dyr Błauciak przebywa na urlopie.

 

251 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.