Mszą św. w kaplicy katedralnej pod przewodnictwem ordynariusza diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bpa Tadeusza Lityńskiego, zainaugurowane zostały XXXIII Gorzowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej. W tym roku obchodzone pod hasłem: „Jedność w mocy Ducha”.
Obok bpa Lityńskiego, wydarzenie objęli patronatem wojewoda lubuski Władysław Dajczak i marszałek województwa Elżbieta Polak.
Podczas uroczystej Eucharystii odbyła się ceremonia włączenia dwóch kobiet do wspólnoty katedralnej Rycerstwa św. Michała Archanioła. Po przyrzeczeniu, hierarcha udzielił błogosławieństwa Jolancie Karaśkiewicz i Teresie Woźniak.
W homilii ordynariusz przypomniał, że o wiarę trzeba walczyć i podejmować trud. – Chociaż Ewangelia nie jest łatwa do wcielenia w życie, pod żadnym pozorem nie wolno jej zmieniać, naginać, stosując ludzką interpretację, czy ludzkie patrzenie na Słowo Boże – podkreślił kapłan, prosząc o modlitwę do Ducha św. wypraszając siłę do podejmowania nieustannego wysiłku duchowej walki do szerzenia piękna, które jest w otaczającym świecie i które jest objawieniem miłości. – A miłość wyraża się przez piękno. Celem tych duchowych zmagań jest osiągnięcie życia wiecznego. W tym wszystkim trzeba zauważyć Boży plan wobec każdego z nas – powiedział duchowny.
Kapłan tłumaczył, że czasami stają przed ludźmi różne cele czy ideologie, od których wiele razy ucierpiała wspólnota kościoła, a które zaburzają Boży porządek w świecie. – Życie chrześcijan staje się podobne do zawodów trzeba podejmować wysiłek o wiarę trzeba walczyć i podejmować trud – przypominał bp Lityński, dziękując organizatorom za podejmowanie trudu i kontynuację dzieła, które będzie się działo w Gorzowie po raz 33.
Po Mszy św. bp Lityński pogratulował nowym członkiniom wstąpienia do Rycerstwa akurat w dniu święta Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, a potem spotkał się w domu parafialnym z członkami KIK-u.
Jolanta Karaśkiewicz, pracuje w bibliotece, prowadzi także działalność kulturalno – oświatową. Od dwóch lat należy do formacji wspólnotowej i stara się żyć w tym duchu. Jest także animatorką duchowej adopcji dziecka poczętego w parafii św. Wojciecha w Gorzowie.
Teresa Woźniak jest na emeryturze, o wstąpieniu do wspólnoty myślała od momentu pobytu figury św. Michała Archanioła w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie, potem uczestniczyła w rekolekcjach w sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym. – A poza tym mam syna Michała, który jest organistą i to wszystko mnie skłoniło do wstąpienia – powiedziała pani Teresa.
Dni potrwają do końca października. Pierwszym wydarzeniem będzie konferencja, która odbędzie się 30 września o godz. 10 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zb. Herberta pod hasłem: „Biblia ekumeniczna – jedność w różności” – przygotowana przez biblistów Kościoła katolickiego i Polskiej Rady Ekumenicznej. W tym samym dniu o godz. 16.30 odbędzie się koncert organowy w parafii M.M Kolbego.
Podczas DKCH organizowanych przez Klub Inteligencji Katolickiej, którego prezesem jest Stanisław Księżniakiewicz przewidziano m.in. koncerty, wykłady i projekcje filmów oraz spektakle.
Współorganizatorami wydarzenia są: parafia katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Urząd Miasta Gorzowa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zb. Herberta.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a wsparcie finansowe DKCH pochodzi z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz od sponsorów.
PROGRAM:
- października o godz. 18 w WiMBP, rozpocznie się wykład „Pontyfikaty przełomu stuleci – Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek – podobieństwa, różnice, wnioski”, który wygłosi prof. Paweł Leszczyński z Akademii Gorzowskiej im. Jakuba z Paradyża.
- października o godz. 17 w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta rozpocznie się koncert kwartetu smyczkowego Filharmonii Gorzowskiej Straordinario.
- października o godz. 17 w WiMBP przedstawienie pt. „Przenikanie” zaprezentuje grupa teatralna II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie Skłodowskiej pod kierunkiem Anety Gizińskiej – Hwozdyk.
- października wykład „Wind of change? Droga synodalna kościoła katolickiego w Niemczech” wygłosi w WiMBP ks. prof. Grzegorz Chojnacki z Uniwersytetu Szczecińskiego.
- października o godz. 17 w Jazz Klubie Pod Filarami „Koncert mojej duszy” w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego.
7. października o godz. 17 także w bibliotece wystąpi „Terno” Cygański Zespół Muzyczny.
Nazajutrz o godz. 17 w WiMBP „Lubuskie kamienie znają język polski i niemiecki” – o tej tematyce mówić będą ks. dr Rafał Mocny ze Słubic oraz pastor dr Justus Werdin z Europejskiego Centrum Ekumenicznego we Frankfurcie nad Odrą.
„Umocnieni Duchem”- to tytuł koncertu, z którym wystąpi 20. października w kościele Pierwszych Męczenników Polski przy ul. Biskupa Wilhelma Pluty chór Gaudete Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej.
Potem przez trzy dni 21. 24. i 26. października odbywać się będą w Miejskim Ośrodku Sztuki projekcje filmu pt. „Jak pies z kotem” w reż. Janusza Kondratiuka
„Jak być jednym Kościołem” – taki wykład wygłoszą Dominika Kozłowska z miesięcznika Znak i Zbigniew Nosowski z kwartalnika Więź, początek o godz. 17 w WiMBP.
„Kim jest Duch Święty” – to tytuł wykładu zaplanowanego na 23. października godz. 17 w WiMBP, który zaprezentuje dyr. Instytutu Edyty Stein z Zielonej Góry ks. dr Mariusz Jagielski
28. października, koncert „Muzyka inspirowana twórczością Stanisława Moniuszki” będzie przedostatnim punktem programu DKCH, który wykonają uczniowie Szkoły Muzycznej I st. im. Władysława Jana Ciesielskiego w szkolnej auli.
Tegoroczne obchody zakończą się 29. października o godz. 18 Mszą św. w katedralnej kaplicy.
1,128 total views, 1 views today