MIGAWKI Z GRECJI CZ. III

HYDHYD1HYD2Hyd4HYD5

Relacja Marzanny Leszczyńskiej

Bardzo interesującą wyspą jest Hydra. Serce przyspiesza, gdy dobijasz do portu i widzisz zbliżający się ląd a nim domy, drzewa i dróżkę (wcale nie asfaltową) biegnącą równolegle do morza, a po niej zamiast jak to zwykle bywa sunących samochodów maszerują…osiołki.

Na tej wyspie nie ma samochodów, można poruszać się rowerami, na pieszo, motorówkami i właśnie na osiołkach.

Próbowałam, polecam. Po 30-minutowej jeździe byłam mokra jak przysłowiowa mysz. Zwłaszcza schodzenie po schodach sprawia wrażenie, że zaraz spadniesz.

Turyści przybywają tu ze względu na bogatą historię wyspy i ciekawy port. Na Hydrze miał swój dom Leonard Cohen i większość jego piosenek powstała właśnie tutaj. Wyspa miała swoje czasy świetności, gdy budowała statki dla całej Grecji. Potem rozwinął się handel i wielu kapitanów dorobiło się fortun a za tym poszło budowanie pięknych domów. Mieszkańcy prowadzili liczne wojny z Turkami i wykazywali się dużą walecznością. Docenił to Napoleon Bonaparte, podarował jej na znak uznania srebrny żyrandol. Jednak wyspa straciła swoją niepodległość , jej gospodarka załamała się, nastała bieda i wielu mieszkańców opuściło wyspę zostawiając swoje majątki. W czasie II wojny światowej panował tu taki głód, że ludzie nawet z jego powodu umierali. W latach 50-tych nastąpiło zainteresowanie Hydrą wśród artystów. Wielu tu osiadło. Nakręcono parę filmów.

Sklepów też jest sporo. Można trafić na interesujące okazje, ale też nie brakuje cenowej przesady. Warto wzorem Odyseusza przywiązać się do słupa zdrowego rozsądku albo być jak Sokrates, który chodził między straganami bogatymi we wszystko i powtarzał: ”Jaki szczęśliwy jestem, że tego wszystkiego nie mam”.

My nie mogliśmy się nadziwić męskim gaciom za 650 Euro.

Słońce towarzyszyło nam nieustannie, ale ja pragnęłam zobaczyć jego wschód i popatrzeć mu w twarz przez choćby minutę, właśnie wtedy gdy wzeszło.

Wyszliśmy z portu, gdy było jeszcze ciemno. A kogo zobaczyliśmy o świcie? Oczywiście osiołki, które już pracują, suną po ścieżkach wioząc np. farby do malowania.

Nie zapomnę nigdy tego porannego spaceru o wschodzie słońca.

303 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.