GALERIA LUBUSKICH PEDAGOGÓW. ANNA MAKOWSKA CIELEŃ

MAKMAK1MAK3MAK

Fot. WiMBP

Relacja Ewy Rutkowskiej

23 października 2019, Biblioteka Pedagogiczna  w Gorzowie Wlkp.

Spotkanie z cyklu „Galeria Lubuskich Pedagogów” . Pomysłodawczynią cyklu jest Izabela Mądrzak.

Anna Makowska – Cieleń (ur. 1939, zm. 2016). Nauczycielka, regionalistka, animatorka życia kulturalnego. Sybiraczka. Jako 6-miesięczne dziecko wywieziona z mamą i siostrą na Syberię. Po powrocie do Polski w 1946 roku zamieszkali w Starym Kurowie i tu ukończyła szkołę podstawową. Szkołę średnią w Drezdenku. Z tego okesu może pochwlić się znajomością ze znaną aktorką Emilią Krakowską, z którą się długo przyjaźniła, też absolwentką drezdeneckiego Liceum. Zaraz po  maturze grała w ówczesnym Teatrze Miejskim. Potem studiowała filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Po studiach pracowała w II LO w Gorzowie.

Jest założycielką Gorzowskiego Towarzystwa Kultury, któremu dyrektorowała przez 11 lat. Przez 12 lat była prezesem gorzowskiego koła Związku Sybiraków, które powstało, przy jej znacznym udziale w 1989 roku. Była niezwykle zaangażowana w ruch regionalny, zajęła się też pracą redakcyjną i wydawniczą. Pracowała m.in w Bibliotece Pedagogicznej i w Pracowni Edukacji Kulturalnej i Regionalnej WOM. Była sekretarzem Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej, honorowym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Starego Kurowa i inicjatorką gorzowskiej Nagrody im. J. Słowika, przyznawanej corocznie (chyba od 10 lat) dla nietuzinkowych działaczy kulturalnych.

I o tym wszystkim i jeszcze więcej  mówili zebrani na spotkaniu.

Ale najpierw było uroczyste  powitanie i wprowadzenie w zagadnienie przez kierowniczkę Biblioteki p. Barbarę Tymszan i dyr WOM p. Jerzego Kaliszana.

Głównym moderatorem spotkania był Mirosław Kwiatkowski siostrzeniec Anny, który ciepło wspomina ciocię. Prezentację multimedialną o życiu bohaterki przygotowały dwie panie; Hanna Ciepiela i Monika Markowska.

Mam też motto tego spotkania: „Jeśli ktoś coś zrobił, to się o nim wspomni”.

Annę Makowską-Cieleń wspominali: Jej byli uczniowie,  Halina Antczak i Aleksander Grabowski. Mówili o tym, że Anna była osobą wesołą, kontaktową  wyjątkową i trochę nietypową nauczycielką. Miała w sobie ogromną potrzebę spotykania się. Pamiętali o niej jej uczniowie i pamiętała o nich ona. Inni mówili o jej pasji teatralnej i ogromnym angażowaniu się we wszystko co robiła, np.  wyróżniającym się w nauce dzieciom z własnych środkow fundowała stypednia. Ja dodam tylko, że  przez kilka lat fundowała nagrodę na Ogólnopolskiej Imprezie SMAK w Myśliborzu  (było to wtedy woj.gorzowskie).

Anna była autorką regulaminu na recenzję sztuki teatralnej w gorzowskim Teatrze. O jej niekonwencjonalnej pracy w Wydziale Kultury, a potem w GTK mówił Leszek Bończuk „Anka miała w sobie wielką pasję działania”,. Z kolei Jadwiga Kowaleczko stwierdziła „ Wszyscy, którzy ją znali, to wiedzą, że to była wyjątkowa Hanusia”.

Krystyna Kamińska, podkreśliła, że Anna była redaktorką wielu książek. I to ona stworzyła gorzowską literaturę. A były to lata trudne. Np. aby wydać tomik, trzeba było się „wcisnąć” do drukarni,  pokonać wiele barier, np. brak papieru czy uzyskać kilka różnych zezwoleń na druk i wydanie. Anna dbała o historię naszego miasta i regionu. Ze szczególnym naciskiem na literaturę. To ona zainicjowała konkurs na Wspomnienia pionierów. I to Anna Makowska-Cieleń zainicjowała polsko/niemieckie spotkania literatów. O pasji Anny – Irenie Dowgielewicz, aby jej nie zapomnieć mówił pan Jan Majewski. Na koniec zaapelował, że powinniśmy pamiętać o swoich twórcach i działaczach. O tym aby nie zapominać o tych co tworzą naszą historię, tak jak Irena Dowgielewicz, mówiła też p. Nina Kaliszan.

Spotkanie odbywało się pod patronatem Stowarzyszenia Sybiraków. Kwiatki i miłe słowa pod adresem organizatorów wyraziła p. Maria Dratwińska. Wspominając jednocześnie początki powstania Koła Sybiraków w Gorzowie i pracę Anny Makowskiej-Cieleń na rzecz tego Koła. „Hanka robiła wszystko dla wszystkich”. I tym „bakcylem” zarażała. To właśnie od Anny, Maria przejęła „pałeczkę” szefowania gorzowskim Sybirakom (sama też Sybiraczka). Pod koniec spotkania, w imieniu nauczycieli p. Hanna Rudzińska  podkreśliła, że trzeba kultywować i pokazywać to, co jest najważniesze i najpiękniejsze w naszym regionie. Anna, to postać nie mieszcząca się w jakichkolwiek ramach. Organizatorka i jurorka wielu konkursów recytatorskich, literackich czy krajoznawczych. Pasjonatka. O takich ludziach trzeba pamiętać.

W międzyczasie obejrzeliśmy krótki film o Annie, jako bohaterze lokalnym Starego Kurowa. Posłuchaliśmy reportażu pt.”Szklanka mleka na pół”,autorstwa Ireny Linkiewicz. Są to wspomnienia Anny z pobytu na „Nieludzkiej Ziemi”. Wyjaśnia w nim, dlaczego o tym mówi. I podkreśla, że przywiązuje bardzo dużą wagę do tamtych przeżyć.

Spotkaniu towarzyszyło dość obszerne wydawnictwo, opracowane przez Mariolę Tarnowską. Jest to kilkustronicowy zeszyt: Anna Makowska-Cieleń. Bibliografia 1974 – 2017 ( wybór). To taki „słowniczek” o dorobku piśmienniczym bohaterki tego spotkania. I o tym, kto, co pisał o niej. Trochę tego jest… Zainteresowanych odsyłam do Biblioteki Pedagogicznej.

I był tort i dużo smakowitego ciasta  i owoce…

Ewa Rutkowska

 

1,055 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.