Fot. Grzegorz Milewski
Mszą św. w bazylice konkatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu zainaugurowane zostały obchody jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marynarzy Polskich, która 25 października świętuje 60 lat istnienia. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. dr Andrzej Pawłowski. Liturgię ubogacał śpiewem szkolny chór „Kontrapunkt”, któremu grą na gitarze towarzyszyła s. Katarzyna – felicjanka. Zespołem kieruje Bożena Czernous.
Po nabożeństwie uroczystości odbyły się w budynku szkoły w nowo wybudowanej sali gimnastycznej.
W kazaniu skierowanym do uczniów, nauczycieli oraz absolwentów szkoły ks. Pawłowski podkreślił, że najważniejszą edukacją jest ta podstawowa, ponieważ to w tej szkole uczniowie spędzają najwięcej lat. Duchowny na swoim przykładzie wspomniał, że jego nauka trwała w szkole podstawowej 9 lat, kończył ośmioklasowe nauczanie i rok zerówki.
Odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii, duszpasterz porównał ją do relacji nauczyciel – uczeń, nauczycielem był Jezus a uczniami apostołowie. – To właśnie w podstawówce dokonuje się nie tylko edukacja ale również wychowanie, dlatego tak bardzo ważny jest to okres w życiu uczniów jak i pedagogów – powiedział ks. Pawłowski, przypominając, że równie ważne są obchody jubileuszów. Jest to czas radości, podsumowań, podziękowań i planów oraz otrzymywania prezentów – powiedział kapłan.
Szkoła znajduje się w centrum 50-tysięcznego uzdrowiska leżącego przy ujściu rzeki Parsęty do Bałtyku. Budynek jest w bardzo bliskim sąsiedztwie kołobrzeskiej fary. W czasie II wojny światowej miasto zostało prawie w 90-ciu proc. zrujnowane. Zniszczeniu uległy także kościół i szkoła. Okazały budynek został zbudowany w latach 1912 – 1914 według projektu dr inż. Henryka Göbela. Gmach został odbudowany wg pierwotnych planów w latach 1957 – 1959. 1 września 1959 roku utworzono w nim Szkolę Podstawową nr 3.
Właśnie z okazji jubileuszu szkoła otrzymała w darze nowo wybudowaną salę gimnastyczną, w której dziś odbywają się uroczystości jubileuszowe. W jednej z sal przygotowano izbę pamięci, w której wyłożone zostały kroniki wszystkich lat. Na korytarzu pojawiły się dekoracje związane tematycznie z morzem i marynarzami. W olbrzymiej gablocie, pełniącej funkcje edukacyjne i kronikarskie umieszczone są morskie symbole typu: artylerzysta, torpedysta, hydroakustyk czy radiotelegrafista. Są także przykładowe węzły żeglarskie. Wokół tablicy rozmieszczone są gipsowe aniołki-statuetki, na których widnieje napis: -Regionalny Przegląd Jasełek „Idą kolędnicy”. Uczniowie od wielu lat biorą udział w tych przeglądach, które są współorganizowane z Regionalnym Centrum Kultury.
Szkole nadano imię 23 kwietnia 1975 r. w tym dniu, nastąpiło także przekazanie sztandaru, na którym widnieje napis: „Honor i Ojczyzna” oraz „Nauka i Praca”. Natomiast rewers obrazuje na turkusowym tle, krzyż z kotwicą, a na górze napis z nazwą szkoły.
– W listopadzie 1944 roku Kołobrzeg formalnie ogłoszono twierdzą i rozpoczęto fortyfikowanie miasta i przedpola. Załoga twierdzy liczyła około 10 tysięcy żołnierzy. Podczas walk o Kołobrzeg trwających od 4 do 18 marca miasto zostało zniszczone w 80 – 90 %. Większość ulic była nieprzejezdna z powodu gruzu, a resztki wypalonych domów groziły zawaleniem nawet przy silniejszym wietrze. Budynek szkoły, tak jak wiele innych, został bardzo poważnie zniszczony – napisano na stronie internetowej szkoły, o jej burzliwej historii.
860 total views, 1 views today