Do końca lutego lutego można oglądać wystawę w WiMBP “Historia Biblii – Księga, która przetrwała wieki”
Duchowni trzech kościołów chrześcijańskich, sekretarz Polskiej Rady Ekumenicznej oraz mieszkańcy Gorzowa Wlkp. wzięli udział 11 lutego w otwarciu wystawy pt. “Historia Biblii – Księga, która przetrwała wieki”. Wystawa prezentowana jest w holu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zb. Herberta. Czynna będzie do końca lutego.
Inauguracji dokonał dyr. biblioteki Sławomir Szenwald, który na początku wspomniał o ubiegłorocznej konferencji w tej bibliotece na temat Biblii ekumenicznej. – Być może stąd to zainteresowanie na temat najstarszego Pisma na świecie, które dla chrześcijan ma olbrzymie znaczenie – zauważył dyr. przypominając, że w zbiorach tej książnicy znajduje się Biblia Vulgata /przekład łaciński/ z roku 1552 i była tu także w ub. roku prezentowana dla zwiedzających. – Poprzez tę konferencję chcemy przybliżyć różne aspekty dotyczące warsztatu pracy tłumaczy Biblii ale również szerszy kontekst relacji ekumenicznych związanych np. z kościołami protestanckimi – powiedział wtedy prof. Paweł Leszczyński.
W obecnej wystawie uczestniczyli m.in. proboszczowie katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. dr Zbigniew Kobus, par. prawosławnej Ks. Jarosław Szmajda i pastorzy kościoła baptystów Dariusz Chudzik.i Cezary Dąbrowski.
Na folderze reklamującym obecną wystawę Biblii napisane jest: – Proszę nie dotykać eksponatów, natomiast przekornie dokonano skreślenia wyrazu -nie-, co oznacza, że wszystko tu można wziąć do ręki.
Ks. Jarosław Szmajda, proboszcz par. prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, powiedział w rozmowie z milpress, że Biblia integruje wszystkie narody. Jest to ponadczasowa księga, która zbliża nas bez względu na nominacje. Wszyscy wierzymy w Jezusa Chrystusa i ta wiara nas łączy mimo, iż jesteśmy podzieleni. Ale najważniejsze jest to aby dostrzegać w człowieku miłość, bo Bóg jest największą miłością, a gdy człowiek będzie czuł tę miłość do siebie, to będzie miłość Bożą widział także w drugim człowieku, który okaże się przyjacielem. My, którzy jesteśmy tu, na tej wystawie, jesteśmy żywą Ewangelią, bo manifestujemy Jezusa Chrystusa – podkreślił ks. Szmajda.
– Ja jestem rozkochany w Słowie Bożym, Biblia, szczególnie przekładu greckiego, jest dla mnie objawieniem, która podała mi na tacy myśli Boże – powiedział prezes Dariusz Czyszczoń, mąż i ojciec czworga dzieci z fundacji „Areopag”, która jest autorem projektu wystawy.
Wystawa Biblii pozwala prześledzić ponad trzy i pół tysiąca lat historii Pisma Świętego. Zwiedzający mogli wziąć do ręki replikę kamiennych tablic z dekalogiem, wyjąć z glinianych dzbanów zwoje pergaminów, zobaczyć zapisane papirusy i faksymile pierwszych wydań biblii w języku angielskim, greckim, niemieckim, polskim, a także pisane po łacinie i hebrajsku.
wm
870 total views, 1 views today