GORZOWSKA OPERA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

FGorzPiotr Krajewski (www.a-pk.pl)

Filharmonia Gorzowska uzyskała blisko 90 tysięcy złotych dofinasowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu już w listopadzie tego roku zostanie wystawiona w naszym mieście, napisana przez gorzowiankę, opera dla dzieci i młodzieży.

 „Salija”, autorstwa Małgorzaty Szwajlik z Filharmonii Gorzowskiej oraz kompozytora Krzysztofa Dobosiewicza, wygrała w ubiegłym roku ogólnopolski konkurs na operę dla dzieci i młodzieży, zorganizowany przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Wielki – Operę Narodową.

Udało nam się pozyskać znaczne środki na realizację tego przedsięwzięcia – mówi p.o. dyrektora Filharmonii Gorzowskiej, Joanna Pisarewicz. – To nie tylko efekt dobrze napisanego wniosku, ale przede wszystkim artystycznej i merytorycznej jakości samej opery, docenionej na arenie krajowej – dodała.

„Salija” to muzyczna opowieść o 13-letniej dziewczynce, którą poznajemy w dniu jej urodzin. Niespodziewany bieg zdarzeń sprawia, że jest to dzień, który Salija zapamięta na zawsze i który odmieni jej życie. Choć opera adresowana jest do publiczności w wieku 8-15 lat, nie brak w niej mądrej, wręcz filozoficznej refleksji i rozważań wokół takich pojęć jak szczęście, poczucie spełnienia, wartości rodzinne, czy sumienie.

— Napisanie libretta do opery potraktowałam jako podwójne wyzwanie; wymagało ono bowiem nie tylko stworzenia spójnego dramaturgicznie tekstu, do którego kompozytor następnie miał napisać 60 minut muzyki, ale przede wszystkim dobrego pomysłu na historię; pomysłu, który zaciekawi tak wymagającego odbiorcę, jak dzieci i nastoletnia młodzież.    Organizatorzy konkursu dali nam pełną dowolność w doborze tematu opery, jedynym ograniczeniem był czas jej trwania. I tak oto powstała godzinna opowieść o przemijającym dzieciństwie, młodzieńczej wrażliwości i nieco zawiłym poszukiwaniu drogi do szczęścia. Choć brzmi to poważnie, to mogę zapewnić, że w operze nie brakuje humoru, intrygi i zwrotów akcji; chwilami można się nawet bać, jak w prawdziwym horrorze. Libretto zostało docenione i nagrodzone przez znakomite jury konkursu; teraz więc marzę już tylko o tym, by „Saliję” mogli zobaczyć i ocenić ci, dla których ją napisałam – powiedziała Małgorzata Szwajlik.

W konkursie nagrodzona została również doskonała muzyka, napisana przez Krzysztofa Dobosiewicza, polskiego kompozytora mieszkającego na stałe w Finlandii. W Filharmonii Gorzowskiej podbił serca publiczności nietuzinkową muzyką do musicalu „Dogonić Pippi”, projektem dla dzieci „Lunapark” oraz muzyką z gier komputerowych i filmów grozy.

Małgorzata Szwajlik jest absolwentką filologii polskiej. W Filharmonii Gorzowskiej pracuje od 2011 roku, kierując działem zajmującym się organizacją pracy artystycznej. Jest autorką wydanego w 2014 roku przewodnika edukacyjnego dla dzieci „Co jest grane w filharmonii?”, w którym obok tekstów przybliżających dzieciom wiedzę na temat muzyki, znalazły się wiersze i rymowanki jej autorstwa. W 2015 roku zadebiutowała jako autorka libretta, pisząc teksty do musicalu „Alicja w Krainie Czarów” (muz. Anna Maria Huszcza), a następnie była librecistką kolejnych musicali – „Pinokia” (2016, muz. Szymon Godziemba-Trytek), „Akademii Pana Kleksa” (2017, muz. Kamil Kosecki) oraz „Dogonić Pippi (2018, muz. Krzysztof Dobosiewicz). W 2017 roku napisała książkę z wierszami dla dzieci „Wesoła orkiestra”, zaś w roku 2018 – książkę edukacyjną „Nutka Zosia na tropie”; obie zostały wydane przez Filharmonię Gorzowską.

Konkurs na operę dla dzieci i młodzieży zorganizowany został z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Urszula Śliwińska – rzecznik FG

Dariusz Wieczorek – Wydział Promocji i Informacji

Fot. Filharmonia Gorzowska

1,229 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.