TRIDUUM PASCHALNE W BAZYLICE W KOŁOBRZEGU

 

Abpsobota

W kołobrzeskiej bazylice w Wielki Czwartek Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Zadarko. W kazaniu duchowny skupił się na przedstawieniu sylwetki św. Piotra wg Ewangelii tego dnia. Podkreślił, że tak jak uczeń Chrystusa nie rozumiał Jego nauki, tak też każdy z nas ma często wiele wątpliwości dotyczących wiary. Najważniejsze jednak jest to aby próbować rozumieć i nigdy nie zaprzestać, nigdy nie odejść od Chrystusa.

W Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej w kołobrzeskiej konkatedrze przewodniczył administrator diecezji abp Zbigniew Zieliński.

Bp Zbigniew Zieliński w marcu tego roku został nowym arcybiskupem metropolitą poznańskim. W najbliższą środę pożegna się z kołobrzeżanami i odprawi w tej konkatedrze ostatnią Mszę św. jako były ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej.

– Jak się ma śmierć Chrystusa w odniesieniu do każdego z nas? Zapytał abp Zieliński podczas przewodniczenia Liturgii Męki Pańskiej i odpowiadał podając przykłady niesienia różnych krzyży przez człowieka.

Duszpasterz powiedział, że liturgiczne teksty Wielkiego Piątku pokazują, że  Chrystus cierpiał choć był bez winy i w ten sposób stał się bliższy człowiekowi, gdy ten cierpi i dźwiga krzyże. – Liturgia  Męki Pańskiej staje się dzisiaj dla nas ludzi XXI wieku okazją do przemyślenia na nowo, dokąd zmierza świat ale także dokąd zmierza każdy z nas.

Abp stwierdził, że jest tyle krzyży ile ludzi. Podał m.in. przykład krzyża, darowanego przez męża rzeźbiarza chorej żonie, która nie chciała go przyjąć. A potem ten sam krzyż otrzymali od rzeźbiarza  samorządowcy, którzy podarowali go Janowi Pawłowi II gdy opuszczał ten region. Papież przekazał krzyż sekretarzowi, a gdy odprawiał ostatnią Drogę Krzyżową poprosił o ten krucyfiks, który odrzucił inny człowiek.

Następnie abp Zieliński wspomniał o innym krzyżu Ojca św. Było to leżenie krzyżem i modlitwa o pokój m.in. w Zatoce Perskiej.  – To taki krzyż, na którym  zawieszone zostały decyzje nieistnienia tysięcy ludzi – mówił kapłan, wspominając, że są też  krzyże pisane okolicznościami,  skomplikowanymi dziejami człowieka lub społeczeństw. Przypomniał o krzyżach ludzi samotnych, ufundowanych przez współczesny świat i tych, które niosą rodzice w imię dorastających dzieci. Albo takie, które pojawiają się gdy jesteśmy obrzucani błotem, niekoniecznie dosłownie.

Dalej podkreślił kapłan, że są krzyże, które fundujemy sobie sami, a których wcale być nie musi, które ofiaruje sobie człowiek czasami bezmyślnie a czasami z determinacją, niszcząc swoje życie a przy tym też innych. Wykrzykując: wolny wybór, walcząc o prawo do rzekomego szczęścia zabijając drugiego człowieka, niekoniecznie na wojnie ale pod swoim sercem we własnym domu, albo w szpitalu, jak się zdarzyło ostatnio gdy wstrzyknięto dziewięciomiesięcznemu dziecku zastrzyk śmierci.

Ale są też krzyże, które sami sobie wkładamy na ramiona. Hierarcha wspomniał tu o dziewczynie chorej na białaczkę, która na słowa JPII:  „W tobie cierpi sam Pan Jezus”, odpowiedziała: – To niezwykła odpowiedzialność.

Bywają też takie w rodzaju samounicestwienia, to te gdy człowiek odcina się od Tego, który może mu pomóc go dźwigać.

Wielka Sobota, uroczystościom, które rozpoczną się o godz. 20 przewodniczyć będzie bp Edward Dajczak.

 Foto Grzegorz Milewski

16 total views, no views today

TRIDUUM PASCHALNE W DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO – GORZOWSKIEJ

MSZA Z POŚWIĘCENIEM KRZYŻMA
W Wielki Czwartek (17 kwietnia) o godz. 10.00 w zielonogórskiej konkatedrze bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której zostanie poświęcone święte krzyżmo oraz olej chorych i olej katechumenów.
W roku 2025 jubileusze kapłańskie obchodzą:

60. rocznica święceń kapłańskich
ks. kan. Bernard Półtorak – Kosieczyn
 
50. rocznica święceń kapłańskich
ks. Olgierd Banaś – Zielona Góra (Dom Księży Emerytów)
ks. kan. Jerzy Loch – Zielona Góra (par. Podw. Krzyża Świętego)
ks. prałat kan. Jan Pawlak – Zielona Góra (par. Podw. Krzyża Świętego)
ks. prałat kan. Stanisław Wencel – Rzepin
ks. prałat kan. Rafał Zięciak – Gorzów Wlkp. (par. Podw. Krzyża Świętego)
25. rocznica święceń kapłańskich
ks. Daniel Dydak – Długoszyn
ks. Jacek Golombek – Kwielice
ks. kan. Krzysztof Górzny – Wiechlice
ks. kan. Krzysztof Hołowczak – Przytok
ks. kan. Radosław Horbatowski – Grodowiec
ks. kan. Mariusz Jagielski – Gorzów Wlkp. (rektor seminarium duchownego)
ks. Ziemowit Katulski – Sieniawa Żarska
ks. Arkadiusz Kryś – Dobiegniew
ks. kan. Wojciech Lechów – Zielona Góra (Zawada)
ks. kan. Rafał Szwaja – Zielona Góra (Drzonków)
o. Tomasz Wołoszyn OFMCap. – Nowa Sól
ks. Mariusz Żurawicz – Lgiń
TRIDUUM PASCHALNE

Trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego noszą nazwę Triduum Paschalnego. Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się wieczorem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Program celebracji z udziałem biskupów:

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek (17 kwietnia)

katedra w Gorzowie Wlkp. – godz. 18.00 – bp P. Socha
kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Rzepinie – godz. 18.00 – bp T. Lityński

kościół pw. MB Gromnicznej w Kożuchowie – godz. 19.00 – bp A. Put

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek (18 kwietnia)

katedra w Gorzowie Wlkp. – godz. 18.00 – bp T. Lityński

kościół pw. św. Mikołaja w Sulęcinie – godz. 19.00 – bp A. Put
kościół pw. Nawiedzenia NMP w Żaganiu – godz. 18.00 – bp P. Socha
 

Wigilia Paschalna w Wielką Noc (19/20 kwietnia)
katedra w Gorzowie Wlkp. – godz. 21.00 – bp  A. Put

kościół pw. NMP Królowej Polski w Głogowie – godz. 22.00 – bp T. Lityński
kościół pw. św. Michała Arch. w Nowej Soli – godz. 19.00 – bp P. Socha
Msza poranna w dzień Zmartwychwstania Pańskiego (20 kwietnia)
katedra w Gorzowie Wlkp. – godz. 6.00 – bp A. Put
konkatedra w Zielonej Górze – godz. 6.00 – bp. P. Socha
kościół pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu – godz. 6.00 – bp T. Lityński

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczynająca obchód Triduum Paschalnego jest sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem na pamiątkę ostatniej wieczerzy, którą Chrystus spożył z Apostołami przed swoją męką i śmiercią. Ustanowił wówczas sakrament Eucharystii i kapłaństwa oraz pozostawił swoim uczniom przykazanie wzajemnej miłości. Ostatnią Wieczerzę Chrystus poprzedził gestem umycia nóg Apostołom dając im przykład pokornej służby. W trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej, podczas śpiewu hymnu Chwała na wysokości Bogu uderza się w dzwony. Od tego momentu milkną one aż do Wigilii Paschalnej. Po homilii może mieć miejsce obrzęd umycia nóg. Msza Wieczerzy Pańskiej kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji, tzw. ciemnicy.W Wielki Piątek wiernych obowiązuje post. W tym dniu nie sprawuje się mszy św. Ołtarz pozostaje obnażony – nie ma na nim krzyża, świeczników i obrusów. Po południu lub wieczorem sprawuje się Liturgię Męki Pańskiej. Liturgia ta rozpoczyna się od gestu prostracji: celebrans po wejściu do kościoła w całkowitym milczeniu pada na twarz przed ołtarzem. Dalej ma miejsce lektura czytań biblijnych o męce Chrystusa, zwłaszcza opisu męki Pańskiej wg św. Jana, modlitwa powszechna za Kościół i świat w formie 10 rozbudowanych wezwań, adoracja krzyża i komunia św. Obrzęd kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

W Wielką Sobotę Kościół trwa na modlitwie przy Grobie Pańskim rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Również tego dnia nie sprawuje się mszy św. W Polsce szeroko rozpowszechniony jest zwyczaj błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny.

Wigilia Paschalna powinna rozpocząć się dopiero po zapadnięciu zmroku. Składa się ona z czterech części. Pierwszą stanowi Liturgia Światła: obejmuje ryt błogosławienia nowego ognia i przygotowania świecy paschalnej, procesję z paschałem do kościoła i śpiew orędzia paschalnego. Część druga to Liturgia Słowa. Składa się na nią 9 czytań biblijnych (a przynajmniej 5, jeśli istnieją powody dla skrócenia wigilii). Proklamację Ewangelii poprzedza śpiew Alleluja, który zabrzmi po raz pierwszy po wielkopostnej przerwie. Trzecią częścią Wigilii Paschalnej jest Liturgia Chrzcielna. Obejmuje ona poświęcenie wody chrzcielnej, sprawowanie sakramentu chrztu (jeśli są kandydaci) oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wodą święconą wszystkich zgromadzonych. Ostatnią część stanowi Liturgia Eucharystii – pierwsza msza św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Procesja rezurekcyjna może mieć po zakończeniu Wigilii Paschalnej lub o świcie, przed poranną mszą św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Procesja ta jest wyrazem wielkanocnej radości i publicznym ogłoszeniem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.

47 total views, 1 views today

BALTIC NEOPOLIS ORCHESRTA W KOŁOBRZESKIEJ BAZYLICE

KATEka

Po Mszy św. wieczornej 12 kwietnia w bazylice konkatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu z koncertem z cyklu 7 medytacji wystąpiła Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina. W koncercie – modlitewnej medytacji, tłumnie uczestniczyli mieszkańcy miasta i kuracjusze.

Koncert prowadziła Katarzyna Lament z biura koncertowego BNO, mówiła o wykonawcach i utworach, szczególnie skupiła się na utworze Josepha Haydna Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu, omawiając poszczególne części dzieła. – To najważniejszy utwór – modlitwa,  medytacja dzisiejszego wieczoru – powiedziała prowadząca, podkreślając, że właśnie ten utwór artyści pragną wiernym  podarować i zainspirować do dobrego przeżycia tego szczególnego czasu.

Katarzyna Lament przypomniała, że po raz pierwszy dzieło wykonane zostało w 1787 r. – Jesteśmy w odległym momencie od czasu kiedy powstało ale myślę, że do dzisiejszych czasów  jak najmniej ubyło treści, które Haydn chciał w tym utworze zawrzeć. Triduum Paschalne i święta Wielkanocne są czasem szczególnego przeżywania dlatego ten koncert został stworzony specjalnie dla publiczności, która właśnie w tym czasie będzie mogła przeżyć coś niezwykłego – powiedziała prowadząca, zauważając, że w kołobrzeskiej farze ta orkiestra już gościła wiele razy, a odwiedziła także 27 krajów świata.

W programie znalazły się także Antonio Vivaldiego – Koncert na dwoje skrzypiec a-moll RV 522 (2 część) oraz Adama Wesołowskiego – „Śpiewy Aniołów”.

Z orkiestrą wystąpili: portugalski skrzypek Emanuel Salvador i altowiolistka Emilia Goch Salvador. Orkiestrą kierował hiszpański dyrygent Miguel Ángel Navarro.

Organizatorami koncertu byli: Fundacja Stradivarius wraz z Baltic Neopolis Orchestra.

Baltic Neopolis Orchestra jest szczecińską orkiestrą kameralną wykonującą szeroki zakres kompozycji, ukierunkowaną na polską muzykę XX i XXI wieku. Zespół powstał w 2008 r. z inicjatywy szczecińskich młodych artystów, którzy obecnie tworzą trzon orkiestry.

 

 

51 total views, no views today

DZIEŃ ZIEMI W KOŁOBRZEGU

ZiemiaZiemiDZDZ1DZ2

Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska oraz Fundacja Nasza Ziemia są organizatorami  obchodów Dnia Ziemi. Wydarzenie trwać będzie od godz. 11 do14 na Skwerze Pionierów. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw społecznych i podejmowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. 

Pierwszym elementem dzisiejszych obchodów Dnia Ziemi w nadmorskim kurorcie było poranne sprzątanie plaży. W programie przewidziane są między innymi: gra miejska „Nasza planeta – Nasza odpowiedzialność”. W południe pokaz mody ekologicznej. Odbywają się również liczne warsztaty edukacyjne, m.in. z zakresu: tworzenia bomb nasiennych, sadzenia roślin, segregacji i recyklingu, kompostowania, tworzenia obrazów z mchu, oraz „lasu w słoiku”. Odbywają się także EKO-zabawy, warsztaty artystyczne – malowanie drewnianych krążków, dekorowanie toreb i skarpetek.

Będzie możliwość skorzystania z testowej jazdy JAECOO 7 Super Hybrid i zwiedzanie elektrycznej śmieciarki.

Wcześniej uczestnicy zachęceni zostali do przyniesienia karmy dla zwierząt minimum 0,5 kg lub elektrośmieci. W zamian mogą otrzymać budkę lęgową lub sadzonkę róży. Takie działanie jest okazją do pomocy schronisku REKS i zadbanie o środowisko.


 

48 total views, no views today

W KOŁOBRZEGU WERNISAŻ WYSTAWY Z PLENERU W CHORWACJI

chorwacjaIMG_5302IMG_5298IMG_5295RCIMG_5287RC@RC3

Wystawę prac malarskich oraz fotografie Klaudii Lubszczyk i Heleny Wołowiec zaprezentowano w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Chorwackiej. Miastem partnerskim Kołobrzegu jest między innymi chorwacka Opatija.

W wernisażu udział wzięła prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Obie malarki uczestniczyły w podróży artystycznej do Chorwacji, ich  prace powstały w ramach międzynarodowego konkursu malarskiego „Ex tempore”, w którym wzięły udział.

Klaudia Lubszczyk urodziła się w Rybniku, mieszka i tworzy w Kołobrzegu, jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Władysława Hasiora w Koszalinie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest artystką intermedialną, zajmuje się malarstwem tradycyjnym i cyfrowym, rzeźbą, rysunkiem i animacją, a także kuratorstwem sztuki. Brała udział w 27 wystawach zbiorowych, 3 indywidualnych, a także zrealizowała 20 projektów kuratoryjnych. W rozmowie z milpress zdradziła, że od kilku dni jest pracownikiem Galerii Sztuki Współczesnej.

Helena Wołowiec- pochodzi z Jarosławca ale większość życia spędziła w Kołobrzegu. Maluje od dzieciństwa, z zawodu jest kolejarzem, była świetlicową w Stramnicy i tam też obecnie mieszka. Bierze udział w ogólnopolskich prezentacjach artystycznych kolejarzy w Krakowie. Jej prace  wystawiane były między innymi w Niemczech, Czechach, Chorwacji.  – Jestem obecnie na emeryturze i całkowicie poświęcam się swojej pasji, czyli malarstwu – powiedziała w rozmowie z milpress.

„Ex tempore” to wydarzenie artystyczne, podczas którego uczestnicy tworzyli dzieła w ciągu  czterech godzin, czerpiąc inspirację z malowniczego portu.

Wanda Milewska

Foto Grzegorz Milewski

90 total views, no views today

W KOŁOBRZEGU UCZCZONO OFIARY ZBRODNI KATYŃSKIEJ I KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

KATIMG_5256IMG_5271IMG_5262Kat 2Kat1

Mszą św. w bazylice konkatedralnej w Kołobrzegu uczczono Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Eucharystii przewodniczył proboszcz kołobrzeskiej fary ks. dr Andrzej Pawłowski. Dalsze uroczystości odbyły się na Skwerze Pionierów przy symbolicznych dębach katyńskich.

W tym roku w kwietniu przypadają dwie tragiczne rocznice – 85. zbrodni katyńskiej oraz 15.  katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska, radni, przedstawiciele służb mundurowych z dowódcą garnizonu Andrzejem Cholewą, poczty sztandarowe, organizacje kombatanckie, pedagodzy i uczniowie szkół.

Ks. Andrzej Pawłowski w kazaniu powiedział, że dzisiejszymi modlitwami obejmowana jest rodzina katyńska oraz bliscy tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. – W życiu człowieka a także narodu są wydarzenia i daty, o których zapomnieć się nie da, a nawet zapomnieć nie wolno.  Czasem bolesne, tragiczne, które pozostawiają piętno nie do wymazania – mówił kapłan odnosząc się do dzisiejszych tragicznych rocznic.

– Prawdziwy patriotyzm to umiłowanie ojczyzny ale także miłość do siebie nawzajem. Patriotyzmu trzeba uczyć się każdego dnia – zaznaczył duchowny.

Dalej mówił, że nienawiści – to gangrena w ludzkim ciele i albo muszą być uleczone albo doprowadzą do śmierci. Dziękujmy dziś Bogu za dar wolnej, niepodległej ojczyzny, módlmy się o pokój i dobrą przyszłość dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – zakończył duszpasterz.

Po Mszy św. uroczystości patriotyczne kontynuowane były na Skwerze Pionierów, na którym rosną dęby katyńskie, którym nadano imiona i nazwiska pomordowanych rozkazem katyńskim z 5 marca 1940 r.

Zgromadzenie prowadził ppłk Zbigniew Bejger w stanie spoczynku, który wyjaśnił, że dębami opiekują się uczniowie ze szkół podstawowych nr 3 i nr 4 w Kołobrzegu. Poinformował również, że rano na grobie posła Sebastiana Karpiniuka zostały złożone kwiaty m.in. przez przedstawicieli rządu RP, parlamentarzystów, samorządowców i przyjaciół.

Historię mordu katyńskiego przypomniała Wanda Przybylska, córka zamordowanego strzałem katyńskim Posterunkowego  Policji Państwowej Stefana Rusinkiewicza. Natomiast uczennica  szkoły podstawowej nr 3 Lena Urbaś przeczytała wiersz „Tym z Katynia” . A mazurek „Kołysanka” na skrzypcach wykonała Marianna Lubińska uczennica szkoły podstawowej nr 4.

Organizatorami uroczystości byli prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska oraz dow. garnizonu płk Andrzej Cholewa. Kompanię wystawił 12 Kołobrzeski Pułk Logistyczny Kołobrzegu.

Na zakończenie zgromadzenia patriotycznego oddano salwę honorową i  odczytano Apel Pamięci.

Foto Grzegorz Milewski

Więcej tu: https://www.ekai.pl/w-kolobrzegu-uczczono-ofiary-zbrodni-katynskiej-i-katastrofy-smolenskiej/

 

 

86 total views, no views today

NIEDZIELA PALMOWA

Najbliższa niedziela to NIEDZIELA PALMOWA.
W Niedzielę Palmową, zwaną również Niedzielą Męki Pańskiej, w tym roku przypadającą 13 kwietnia, rozpoczyna się Wielki Tydzień, w którym Kościół obchodzi pamiątkę Męki Chrystusa od chwili jego uroczystego wjazdu do Jerozolimy. Liturgia tego dnia ukazuje związek pomiędzy uniżeniem męki i śmierci Jezusa oraz chwałą jego zmartwychwstania.
Charakterystycznym obrzędem Niedzieli Palmowej jest uroczysta procesja, w której wierni uczestniczą niosąc gałązki palm na znak królewskiego tryumfu Chrystusa, jaki stał się jego udziałem przez krzyż. Procesja rozpoczyna się poza kościołem od obrzędu błogosławieństwa palm i odczytania fragmentu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Następnie wierni ze śpiewem udają się do świątyni, gdzie celebrowana jest msza św. W jej trakcie odczytuje się Ewangelię o Męce Pańskiej. W tym roku w Niedzielę Palmową czyta się opis Męki Chrystusa według św. Łukasza.
Celebracje Niedzieli Palmowej z udziałem biskupów:
  • Szprotawa, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, godz. 11.30 – bp Tadeusz Lityński;
  • Słońsk, kościół pw. MB Częstochowskiej, godz. 11.30 – bp. Adrian Put;
  • Sława, kościół pw. św. Michała Arch., godz. 12.00 – bp Paweł Socha.
Nie tylko sama Niedziela Palmowa, ale całe ostatnie dwa tygodnie Wielkiego Postu koncentrują uwagę wiernych na Męce Chrystusa. W związku z tym w niektórych miejscowościach odbędą się różnego rodzaju nabożeństwa pasyjne. Zielonogórska Miejska Droga Krzyżowa wyruszy o godz. 20.00 w Niedzielę Palmową z kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela do konkatedry. Misteria Meki Pańskiej, w formie plenerowych przedstawień, zaplanowano między innymi w Gorzowie Wlkp. (piątek 12 kwietnia, godz. 20.00), Ośnie Lubuskim (piątek 11 kwietnia, godz. 19.00), czy w zabytkowym parku na Wzgórzach Dalkowskich (sobota 12 kwietnia, godz. 20.00). W nocy z 11 na 12 kwietnia (piątek/sobota) z różnych miejsc w diecezji wyruszą Ekstremalne Drogi Krzyżowe. W tym roku przygotowano ponad 20 tras o zróżnicowanej długości, najczęściej około czterdziestokilometrowych. Osoby podejmujące to wyzwanie wyruszają na indywidualną wędrówkę w ciszy i skupieniu, by poprzez wysiłek ciała i ducha pogłębić swoją relację z Chrystusem. Jak twierdzą organizatorzy, Ekstremalna Droga Krzyżowa prowadzi ludzi ku głębszemu przeżywaniu wiary poprzez osobiste zmierzenie się z trudem, samotnością i milczeniem (szczegóły i zapisy na www.edk.org.pl). Z kolei w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Rokitnie tradycyjnie w piątek przed Niedzielą Palmową odprawiane jest nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Jego uczestnicy wędrując pieszo pomiędzy kaplicami kolejnych stacji rozważają Mękę i Śmierć Chrystusa.
Program nabożeństwa:
15.00 – Modlitwa do Bożego Miłosierdzia w bazylice rokitniańskiej;
16.00 – Msza św. w bazylice;
17.30 – Wędrówka po Kalwarii Rokitniańskiej z rozważaniem poszczególnych stacji (rozpoczęcie przy pierwszej stacji „Wieczernik”)
21.00 – Apel Maryjny w bazylice.
Ks. Andrzej Sapieha
Notariusz Kurii
Rzecznik Prasowy

43 total views, no views today

PAMIĘĆ O ZBRODNI KATYŃSKIEJ I KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ W KOŁOBRZEGU

20231103_131401

O godz. 17.00 w konkatedrze kołobrzeskiej odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i ich Rodzin oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, po Mszy św. uroczystości patriotyczne odbędą się na Skwerze Pionierów.

10 kwietnia 2025 roku mija 15 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób – w tym prezydent RP Lech Kaczyński oraz przedstawiciele władz państwowych i wojska. Wśród ofiar katastrofy lotniczej był poseł z Kołobrzegu Sebastian Karpiniuk.

O godz. 8.41 na cmentarzu komunalnym w Kołobrzegu parlamentarzyści, samorządowcy i przyjaciele uczcili pamięć wszystkich ofiar minutą ciszy, następnie  przy grobie kołobrzeskiego posła złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości uczestniczył m.in. Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski.

Kolejna uroczystość odbyła się na stadionie miejskim przy tablicy imienia Sebastiana Karpiniuka.

39 total views, no views today