WRĘCZONO NAGRODĘ IM. KARD. NOM. BP. IGNACEGO JEŻA

 JEZ5JEZJee5

W 13. rocznicę śmierci kardynała nominata Ignacego Jeża, odprawiona została Msza św. 16 października wieczorem w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu. Eucharystii przewodniczył bp pomocniczy diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. W tym dniu wręczono już po raz 12. Nagrodę  imienia byłego pierwszego  ordynariusza diecezji.

Nagroda kard. nom. Ignacego Jeża “Radość płynie z Nadziei” została ustanowiona przez ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp. Edwarda Dajczaka, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz diecezjalną Caritas. Przyznawana jest osobom fizycznym i instytucjom w uznaniu za działalność społeczno-kulturalną lub charytatywną. Jej celem jest promowanie i inspirowanie działalności i twórczości krzewiącej ideały i postawy będące świadectwem wartości chrześcijańskich a przez to upamiętnienie działalności ks. kard. nominata Ignacego Jeża.

W tym roku Kapituła przyznała Nagrodę Statuetkę  Szymonowi Cieślarowi – za wybitne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze w pracy z młodzieżą. Laureat jest dyrygentem chóru Orantes i dyrektorem Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej w Szczecinku.  Na początku września został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju polskiej gospodarki morskiej.

Szymon Cieślar ur. się w 1968 r. w Szczecinku jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. W 1991 rozpoczął pracę zawodową jako nauczyciel muzyki w szkole podstawowej, później w Prywatnym Gimnazjum i Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym gdzie następnie został dyrektorem. Działa w Szczecineckim Towarzystwie Muzycznym i jest wykładowcą Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Jest  laureatem nagrody im prof. Ireny Maculewicz Żejmo, za propagowanie muzyki sakralnej.

Laureat podziękował Panu Bogu i ludziom za to wyróżnienie, bez których – jak zapewnił, on sam sukcesów by nie odniósł. Bez wsparcia wielu ludzi nie byłoby szkoły, fundacji czy chóru Orantes, który swoim śpiewem uświetnił dzisiejszą uroczystość. Laureat podziękował także swoim mistrzom – nauczycielom.

Na początku nabożeństwa proboszcz bazyliki ks. dr Andrzej Pawłowski przypomniał, że dziś jest 42 rocznica wyboru Jana Pawła II na stolicę apostolską, a dla diecezji, także jest ważna ta data, bo to rocznica, odejścia do domu Pana, pierwszego ordynariusza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bp. Ignacego Jeża.

Bp Krzysztof Zadarko powiedział m.in. że podczas tej Mszy św. kumuluje się kilka intencji –  zaznaczając, że dziś przypada święto św. Jadwigi Śląskiej, która jest patronką budowy świątyń, a  bp. Jeżowi bardzo zależało, żeby kościołów było jak najwięcej. Wiele miejsca w kazaniu bp Zadarko poświęcił św. Jadwidze, przypominając jej bogaty życiorys.

Ignacy Ludwik Jeż ur. się 31 lipca 1914 r. w Radomyślu Wielkim. W latach 1932-1937 studiował teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1937 z rąk biskupa Stanisława Adamskiego. W 1942 r. został uwięziony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Powrócił do Polski w 1946 r. Sakrę biskupią otrzymał 5 czerwca 1960 r. z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W 1960 r. został biskupem pomocniczym gorzowskim. W czerwcu 1972 został pierwszym biskupem nowej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Erygował ok. 100 nowych parafii, doprowadził do budowy nowego budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Zmarł nagle w Rzymie 16 października 2007 roku, na dzień przed ogłoszeniem nominacji kardynalskiej – stąd przyjęło się nazywanie Go „kardynałem nominatem”. Został pochowany w krypcie kołobrzeskiej bazyliki.

245 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.