ZMARŁ TADEUSZ HORBACZ – B. PREZES STOWARZYSZENIA RODZIN KATOLICKICH

Horbacz5567

W wieku 70 lat zmarł Tadeusz Horbacz – były wieloletni prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, społecznik, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy SRK i były wójt gminy Santok.

Śp. Tadeusz Horbacz przez wiele lat był radnym Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Między innymi z jego inicjatywy w 2006 r. gorzowscy radni oddali w opiekę Matce Bożej Fatimskiej swoje miasto. Rok po zawierzeniu Jan Paweł II przybył do Gorzowa Wielkopolskiego. Kilka miesięcy później  radni Tadeusz Horbacz i Marek Surmacz przywieźli z Fatimy kopię Figury Matki Bożej. Także z ich inicjatywy przy świątyni pw. Świętych Antoniego i Stanisława wybudowana została kaplica dla Figury Matki Boskiej Fatimskiej.

Z inicjatywy śp. Horbacza – przewodniczącego komitetu Społecznego w 2010 r. ustanowiono Sługę Bożego bp. Wilhelma Plutę patronem miasta nadwarciańskiego grodu. Na sesji rady miasta w 2015 r. na zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty powiedział o Nim m.in.: – To człowiek, który ocalił wiarę, kulturę i tradycję na Ziemiach Zachodnich. To on nas zjednoczył – podkreślił Tadeusz Horbacz.

Społecznik Horbacz od wielu lat zabiegał o to, by zabytkowy Cmentarz Świętokrzyski przy ul. Warszawskiej był nadal użytkowany. W 2017 r. podjął działania na rzecz renowacji i otwarcia nekropolii. Na bramie umieścił wielki baner ze zdjęciami i hasłem „ Ratujmy Cmentarz Świętokrzyski przy ul. Warszawskiej”.

Rok temu w kolejną rocznicę śmierci legendarnego kapelana „Solidarności” ks. Witolda Andrzejewskiego, Horbacz dzielił się  w sali gorzowskiej  filharmonii  wspomnieniami o „Szefie” – tak był nazywany ks. Andrzejewski przez członków Duszpasterstwa Akademickiego w latach 80.tych ub. wieku.

Śp. Tadeusz Horbacz do końca swoich dni był kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich, które mieszczą się na terenie największego gorzowskiego kościoła pw. Maksymiliana M. Kolbego. W ub.  roku w grudniu odnowiona po generalnym remoncie placówka dla osób niepełnosprawnych poświęcona została przez ordynariusza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego, wtedy minęło 25 lat działalności WTZ.

Tadeusz Horbacz ur. się w 1950 r. w Lipka Wielkich koło Gorzowa Wlkp. Zmarł w Gorzowie Wlkp. 15 stycznia 2021 r.  był działaczem podziemia antykomunistycznego, w stanie wojennym skazany na rok więzienia.

Fot. WM

169 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.