„ChodźMY NA SPACER” W GORZOWIE WLKP.

SPACSPSPACERSP1

Gorzowskie średniowieczne nie musi być nudne!

Blisko 120 osób wzięło udział 5 czerwca w pierwszym z 11 planowanych spacerów w cyklu „ChodźMY na spacer”. Trasa wiodła pośród najważniejszych obiektów i zabytków miasta, od fontanny Pauckscha, przez katedrę i mury obronne. W roli przewodnika Zbigniew Rudziński, szef oddziału PTTK „Ziemia Gorzowska”. Zwiedzanie trwało nieco ponad dwie godziny.

Punktualnie o godz. 10 Zbigniew Rudziński rozpoczął opowiadanie o historii najważniejszych obiektów Gorzowa, m.in. o początkach miasta – nieznanych dotąd jego wątkach, inspiracji dla rzeźb na fontannie, ufundowanej przez Hermana Pauckscha, elementach zdobień na i wewnątrz katedry oraz o motywie powstania studni czarownic i ciekawostkach o gorzowskich murach obronnych. Największe zdumienie wśród uczestników spaceru wywarła informacjach o tym, że w Gorzowie mamy ruiny zamku krzyżackiego przy ulicy Obotyckiej, w miejscu miejskiego żłobka. Spacer zakończył się na bulwarze, przy współczesnej rzeźbie „Janusza Gorzowskiego”, a zakończenie było okazją, by opowiedzieć o Zawarciu i jego znaczeniu dla historii miasta, ale o tym więcej będzie na kolejnym spacerze (3 lipca br. podczas spotkania „Max Bahr – landsberski wizjoner”).

Sobotni spacer nosił tytuł „Landsberskie średniowiecze nie musi być nudne” i stanowił podstawę, by opowiadać o Gorzowie podczas kolejnych spotkań – zaznaczył Zbigniew Rudziński. W spacerze wzięło udział blisko 120 osób, nie tylko gorzowianie. Byli mieszkańcy Trójmiasta, Poznania i para z Francji.

Spacery tematyczne po Gorzowie, organizowane przez Miasto potrwają do końca października. W każda pierwszą i trzecią sobotę miesiąca będzie okazja, by zapoznać się z innymi ciekawostkami i historią Gorzowa. Spacery to nowość w gorzowskim kalendarzu i  jeśli zainteresowanie mieszkańców utrzyma się, podobne będą organizowane częściej.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla uczestników, organizatorem jest miasto Gorzów, przy współpracy z oddziałem PTTK Ziemia Gorzowska. Przewodnikiem na każdym spacerze będzie Zbigniew Rudziński.

Szczegółowy harmonogram spacerów tutaj: https://um.gorzow.pl/aktualnosci/chodzmy-na-spacer.html

Podczas spacerów, w których czasie konieczne będzie skorzystanie z transportu publicznego (m.in. 17.7 i 21.08), organizator przygotuje dla uczestników bezpłatnie bilety MZK. Udział jest bezpłatny. Nie trzeba wcześniej zapisywać się czy zgłaszać swojego udziału. Spacery będą zaczynały się zawsze o godzinie 10.00, a punkt zbiórki to Stary Rynek, tuż obok fontanny Pauckscha.

Informuje Marta Liberkowska

Fot. Bartłomiej Nowosielski

 

119 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.