MONODRAM „BASZERT. DIEWCZYNA Z NOWOLIPEK” W WYKONANIU KAROLINY MIŁKOWSKIEJ-PROROK

DSCF7414DSCF7418DSCF7435DSCF7443
Foto: teatr, Paweł Kamrad – dział promocji i obsługi widzów
Premiera monodramu Baszert. Dziewczyna z Nowolipek w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok odbyła się 2. października ale spektakl pokazany został gorzowskiej publiczności już miesiąc wcześniej.
Monodram dobrze wpisuje się w miejscu Sceny Letniej, na której jest realizowany. Na tle ścian z  cegieł i surowego wnętrza doskonale obrazuje trudną rzeczywistość wojennych lat.
Baszert (basherd) w języku jiddish- oznacza przeznaczenie.
Mimo trudnej tematyki sztuka pokazana jest w sposób delikatny, refleksyjny, odrzucający nienawiść, pytający: – Dlaczego żyję? Przecież powinnam dawno już nie żyć.
W grze aktorskiej rozbrzmiewa nuta zanikającej beztroskiej młodości przechodzącej w strach i  okrucieństwo, w gorycz prawideł życia.
W spektakl ciekawie wpisany jest głos starej kobiety – Żydówki, wdzięcznej za kultywowanie pamięci o tych co przeżyli i którzy okrutnie zginęli.
Aktorka Karolina Miłkowska-Prorok pokazuje radosną młodość przeplatającą się z powagą nie pozwalającą odkryć żydowskiej tożsamości, przejmujący smutek powrotu do przeszłości w szukaniu śladów dziecięctwa. Łzy same z oczu płyną i coś za gardło ściska.
Na uwagę zasługuje także muzyka Pawła Palucha i śpiew aktorki, których z przyjemnością się słucha.

Karolina Miłkowska-Prorok wciela się w dwie kobiety, Olę i Idę, które dzieli wszystko, ale połączył je los… i adres na warszawskich Nowolipkach, gdzie w 1942 roku zakopano dokumenty Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, tzw. Archiwum Ringelbluma.

Co skrywa to drugie „archiwum”, w którym mała Ida przechowywała wspomnienia o ludziach i miejscach? Spektakl jest hołdem dla tych, których zabrała ze sobą wojna, ale żyją nadal w Archiwum Pamięci.

Tekst monodramu napisała Iwona Kusiak przy współpracy z Aleksandrą Engler-Malinowską. – – Przypadek zrządził, że Ola dowiedziała się, co w miejscu jej zamieszkania zostało ukryte, jak niewiarygodne rzeczy. Ona nam tę historię opowiedziała. Napisałam projekt, Ola spisała swoją historię, ja przełożyłam na język teatru i tak powstał ten spektakl – powiedziała Iwona Kusiak.
Reżyserem jest Daria Anfelli, scenografię przygotowała Martyna Stachowczyk.
Muzykę przygotował Paweł Paluch a choreografię Witold Jurewicz i Marlena Bełdzikowska.

Spektakl realizowany w ramach programu OFF Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. , a realizacja wydarzenia objęta jest Honorowym Patronatem Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

419 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.