MODLITWA O USTANIE PANDEMII ZA WSTAWIENNICTWEM JANA PAWŁA II

Dziś obchodzimy 15 rocznicę śmierci papieża Polaka, który odszedł do Pana 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. Ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński prosi aby w tym czasie zapalić w oknach świece i modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o ustanie pandemii. To odpowiedź na apel kard. Stanisława Dziwisza.

Gorzów Wielkopolski był jednym z niewielu miast, które nawiedził w 1997 r. Jan Paweł II. Wizyta, której hasłem było: „Świadkowie Wiary” odbyła się 2 czerwca na placu, obecnie zwanym papieskim, przy nim wybudowany został kościół Pierwszych Męczenników Polski. Hasło było nawiązaniem do męczeńskiej śmierci Pięciu Braci Męczenników z Międzyrzecza.

Na tym placu 500 tysięczny tłum, na prośbę papieża o pomoc we wprowadzeniu Kościoła w trzecie tysiąclecie zapewnił go słowami: „ Pomożemy, pomożemy”.

Przez wiele lat od wizyty Ojca św. w nadwarciańskim grodzie organizowane były „Białe Marsze”, koncerty ku jego czci, spływy kajakowe jego imienia, modlitwy, spotkania. Z każdym rokiem modlących się ubywało. Dziś w czasie trwającej pandemii także tu jest pusto na ulicach i placach a katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w  której modlił się Jan Paweł jest od kilku lat zamknięta po pożarze i nadal trwa jej remont.

Papież nawołując wtedy lubuszan o wsparcie modlitewne wprowadzania Polski w nowe tysiąclecie powiedział, że może się to stać tylko z udziałem wszystkich, a na reakcję tłumów – pomożemy – odpowiedział: „ ten okrzyk jest mi znany, ale tym razem mam nadzieję – będzie lepiej”.

„Zbliżające się trzecie tysiąclecie wymagać będzie od wszystkich zebranych nowego świadectwa. Nie może zaś być autentycznego świadectwa bez modlitwy i udziału w życiu Kościoła. Wymagajcie od siebie, choćby inni nawet od was nie wymagali” – powiedział papież, nawiązując tymi słowami do apeli kierowanych do młodzieży w Częstochowie w czasie jednej z pielgrzymek.

Gorzów Wielkopolski był jednym z kilkunastu miast, które odwiedził  w 1997 r. Jan Paweł II. W drzwiach gorzowskiej fary witał go ówczesny proboszcz ks. Stanisław Garncarz. W kruchcie katedry Ojciec św. modlił się przy grobie bpa Wilhelma Pluty, następnie spotkał się z hierarchami kościoła w domu biskupim, w którym potem powstał Instytut im. Sł. Bożego  bpa Wilhelma Pluty.

Jan Paweł II dziękował Biskupowi Plucie słowami: „ Biskupie Wilhelmie, dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na naszej ziemi. Za twój trud, odwagę, i mądrość. Dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła w naszej Ojczyźnie”.

 

449 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.