KONCERT ORGANOWY W KATEDRZE W RAMACH FESTIWALU IM. WOJCIECHA KILARA

20160518_1957461Szkoła1gim5111

W ramach trwającego w Gorzowie Wielkopolskim IV Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara – twórcy związanego z kościołem, koncert organowy 18 maja wieczorem w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wykonał prof. Andrzej Chorosiński. Organizatorem festiwalu jest Filharmonia Gorzowska, która w tym czasie także obchodzi pięciolecie działalności.

W repertuarze koncertu, obok kompozycji współczesnych twórców – Oliviera Messiaena, Wojciecha Kilara i Mariana Sawy znalazły się utwory baroku i klasycyzmu m.in. Johana S. Bacha, W.A. Mozarta, A. Vivaldiego.

Prof. Andrzej Chorosiński ur. się 24 maja 1949 r. w Otwocku. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Feliksa Rączkowskiego w 1972 r. . Jest współinicjatorem i dyrektorem artystycznym siedmiu międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej na zabytkowych instrumentach. Jest konsultantem i autorem wielu projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, Niemczech, Kanadzie i Japonii. W latach 1993-1999 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W rozmowie z milpress prof. Chorosiński powiedział, że od najmłodszych lat interesował się muzyką organową, tym bardziej, że jego ojciec także był organistą. „ Miłość do tego instrumentu miałem już od dziecka. W wieku 7 lat, gdy zobaczyłem film o włoskim dyrygencie  Roberto Benzim pt. „Preludium sławy”, w którym pokazana było jego fascynacja  Toccatą d- moll, ja także to zauroczenie poczułem. Już wtedy wiedziałem na jakim instrumencie będę chciał grać” – powiedział wirtuoz organowy.

Profesor pochwalił katedralne zabytkowe organy firmy Sauer, wyraził także opinię na temat innych: „Grałem na około 600. instrumentach i nie mogę powiedzieć, której firmy organy są najlepsze. Jest wiele wspaniałych instrumentów na świecie, każdy reprezentuje coś wyjątkowego i jednorazowego. Nie ma dwóch takich samych. Brzmieniem zachwycają organy renesansu, wczesnego baroku, czy najstarsze grające organy z 1490 r. znajdujące się w szwajcarskim klasztorze. A w bazylice licheńskiej imponują swoją wielkością i rozmachem organy, które sam projektowałem i uważam je za jedne z najlepszych – dodał z uśmiechem. Wspaniałe organy są w Oliwie, Kamieniu Pomorskim czy Św. Lipce, gdzie nadzorowałem prace renowacyjne i jestem tam dyr. artystycznym festiwalu od 28 lat” – powiedział, artysta wyznając, że najchętniej wypoczywa przy instrumencie, a jego pasją są, historia sztuki i kompozycja.

Wśród licznie zgromadzonej gorzowskiej publiczności w katedrze, słuchaczami byli również uczniowie z Akademickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego przy Akademii im. Jakuba z Paradyża, z wychowawczynią z internatu – Mirosławą Bornikowską, która wcześniej przygotowała młodzież do odbioru koncertu, a na zakończenie poprosiła profesora o wspólną fotografię.  „Jest to dla nas duże przeżycie. Koncert i to, co wydarzyło się potem. Pracuję w dwóch internatach i robię wszystko, aby coś wartościowego działo się w nich popołudniami” – powiedziała nauczycielka w rozmowie z milpress.

Muzycznemu wydarzeniu Filharmonii Gorzowskiej, towarzyszą wystawy, fotograficzna i malarska ulokowane w  holu Centrum Edukacji Artystycznej. Zdjęcia pokazują początki istnienia muzycznej instytucji, którą poświęcili były ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Stefan Regmunt, były proboszcz gorzowskiej katedry ks. Zbigniew Samociak i śp. ks. prałat Witold Andrzejewski – legendarny kapelan „Solidarności”. Natomiast obrazy przedstawiające muzyków, tancerzy i  śpiewaków zaprezentowała Agata Kaczuk – Jagielnik.

Wojciech Kilar, patron gorzowskiego festiwalu, żył w latach 1932-2013, był kompozytorem, dyrygentem i pianistą. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. Skomponował wiele utworów sakralnych takich jak „Missa pro pace” „Magnificat”, „Exodus”, „Te Deum”, czy „Angelus”.

Za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej został odznaczony Orderem Orła Białego. Otrzymał medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per artem ad Deum” oraz nagrodę TOTUS 2009, przyznawaną przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Festiwal w FG rozpoczął się 13 maja a zakończy uroczystą galą 20 maja.

 

1,764 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.