GĄSIORKOWA DROGA KRZYŻOWA U KAPUCYNÓW

 GĄS5GonGOnj

Brązową Drogę Krzyżową przekazał 19 marca w darze franciszkanom z klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów  w Gorzowie Wielkopolskim artysta rzeźbiarz Jerzy Gąsiorek. Ze względu na pandemię uroczystość nie była nagłośniona, a udział w niej wzięło niewielu wiernych. Ponieważ dzieło znajduje się na zewnątrz klasztoru, wierni mogą w każdym czasie przyjść obejrzeć i pomodlić się.

Klasztor znajduje się przy parafii św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki, której proboszczem jest ks. Krzysztof Gajewski. Świątynia od kilkudziesięciu lat nazywana jest Białym Kościołem.

Kapłan w rozmowie z milpress powiedział, że przypadek zrządził, iż Krucjata się tu znalazła. – Nazywam ją brązową Drogą Krzyżową nie tylko dlatego, że wykonana jest z drewna ale dlatego, że  jest taka nasza kapucyńska, franciszkańska – stwierdził ks. Gajewski, który przypomniał jej historię.

Ksiądz planował omówić  z artystą sprawy dotyczące kaplicy, gdy przechodzili przez dziedziniec, Gąsiorek dostrzegł siedem wnęk w murze okalającym budynki. – Iskry w oczach się zapaliły panu Jerzemu – powiedział kapłan, przyznając, że  to miejsce nigdy nie było zagospodarowane, choć wcześniej planowano zapełnić je tablicami informacyjnymi.

Natomiast Jerzy Gąsiorek zdradził, że niedawno podobną ale większą Drogę Krzyżową podarował dla hospicjum w Wilnie, które prowadzi s. Michaela Rak, niegdyś wiele lat kierująca Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim.

–  Gdy zobaczyłem te siedem wnęk, wiedziałem, że jest to miejsce, w którym powinny się znaleźć  moje prace, po dwie w jednej – stwierdził Gąsiorek, zauważając, że nawet nie trzeba było przygotować  zadaszenia, tak jak w Wilnie, gdzie rzeźby wiszą na płaskim murze.

To wygląda tak jakby te wnęki były przygotowane specjalnie do tych rzeźb. – Zrobiłem je ze starych okien z  mojej santockiej wieży, a prace wykonywałem tydzień. Moja Droga Krzyżowa zaczyna się Bożym Narodzeniem przedstawiającym Maryję z Dzieciątkiem Jezus  ukrytym w Jej sercu a kończy sceną Maryi z Synem zdjętym z krzyża.

– Na zakończenie uczestniczyłem we Mszy św. – powiedział Gąsiorek – podczas której ksiądz wymienił moje nazwisko i to było naprawdę dla mnie bardzo sympatyczne – stwierdził rzeźbiarz, który na co dzień przebywa w nadwarciańskim grodzie Santok, a  w zabytkowej wieży utworzył muzeum, które od wielu lat jest atrakcją dla zwiedzających.

Twórca urodził się 17 stycznia 1941 r. w Granowcu. Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z muzealnictwa i wystawiennictwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

GĄSIOREK55

Jerzy Gąsiorek – rzeźbiarz, malarz, autor wierszy oraz prozy w swojej twórczości wielokrotnie podejmuje tematykę religijną. Od 1984 r. do 2004 r. organizował i był komisarzem Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie Wlkp. W 1995 r. otrzymał nagrodę im. Brata Alberta. Z jego inicjatywy powstała w Gorzowie druga po Zakopanem kolekcja dzieł Władysława Hasiora. Był założycielem i wieloletnim dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych. W 2019 r. wydał książkę pt. Listy do praprawnuka, która jest  autobiografią, a z niej się można dowiedzieć, że także uczył się w seminarium duchownym.

TAKŻE W KAI http://Gorzów Wlkp.: Droga Krzyżowa u franciszkanów – darem twórcy kolekcji dzieł Hasiora

648 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.