KOŁOBRZEG: ROZPOCZĄŁ SIĘ XXI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „MUZYKA W KATEDRZE”

FES5

Po raz dwudziesty pierwszy w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu zainaugurowany został 8 lipca międzynarodowy festiwal „Muzyka w katedrze”. Honorowym patronatem, wydarzenie  objęli prezydent miasta Anna Mieczkowska oraz ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Festiwal odbywać się będzie w każdy czwartek i potrwa do 26 sierpnia. Koncerty rozpoczynać się będą o godz. 20.30.

Z zachowaniem zasad obowiązujących podczas ogłoszonej pandemii, licznie zgromadzeni melomani wysłuchali pierwszego dnia, utworów Ennio Morricone, Antonio Vivaldiego, Johannesa Brahmsa, Beli Bartoka, Wiktora Gubanowa i Astora Piazzolli w wykonaniu szczecińskiej formacji Trio con Fuoco w składzie: Edyta Wolańska – skrzypce, Natalia Wesołowska – wiolonczela i Oleg Wolański –akordeon, organy.

Miłośników muzyki klasycznej powitał proboszcz bazyliki ks. dr Andrzej Pawłowski. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest dr Przemysław Kieliszewski, który otwierając wydarzenie zapowiedział, że ze względu na pandemiczną sytuację większość spotkań będzie w tym roku kameralna. Szczególną uwagę zwrócił na planowany koncert na organy i skrzypce, podczas którego zabrzmi ostatnia część jednego z najważniejszych dzieł XX wieku: „Kwartetu na koniec czasu” Olivera Messiaena.

Natalia Wesołowska – jako kameralistka i muzyk orkiestrowy występowała w USA, Niemczech, Danii, Holandii, Czechach, na Litwie i Ukrainie. Związana jest z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Jest dwukrotna stypendystką Prezesa Rady Ministrów.

Edyta Wolańska – jest laureatką wielu konkursów m.in. finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu i Concorso Musicale Europeo Città di Filadelfia we Włoszech. Jest solistką grupy pierwszych skrzypiec szczecińskiej filharmonii, koncertmistrzynią wielu międzynarodowych projektów orkiestrowych.

Oleg Wolański – organista i akordeonista, laureat wielu międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych, m. in XX Festa Internazionale Della Fisarmonica Erbezzo (Grand Prix) oraz XVIII Festival Internazionale Della Fisarmonica „Dolomiti” (Grand Prix). Jako solista akordeonista koncertował z wieloma europejskimi zespołami, orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi.

Przemysław Kieliszewski jest prawnikiem z wykształceniem muzycznym, doktorem nauk humanistycznych. Od 2013 r. pełni funkcję dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Organizatorami koncertu są prezydent miasta Kołobrzeg i Regionalne Centrum Kultury  im. Zbigniewa Herberta, współorganizatorami: parafia pw. Wniebowzięcia NMP i Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra. Dyrektorem festiwalu jest Tadeusz Kielar.

Podczas festiwalu wystąpią artyści z Białorusi, Litwy i Niemiec, a na jednym z koncertów połączony zostanie repertuar twórców z Francji, Niemiec i Polski, by – jak powiedział dyr. Kieliszewski – podkreślić 30-lecie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Kolejny koncert odbędzie się 15 lipca, w repertuarze znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana, Claude Debussego i Maximo Diego Pujola w wykonaniu zespołu Ach Duo – duetu harfowo – gitarowego.

 

384 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.