Festiwal „Pamiątki” ku czci Przemysława Gintrowskiego potrwa od 9 do 11 lipca. Pierwszego dnia odbył się konkurs na interpretację piosenek barda, spośród ponad 40 zgłoszeń, do udziału w eliminacjach zakwalifikowało się 24 wykonawców. W jury pod przewodnictwem Beaty Molak – Bychawskiej zasiadły także żona i córka patrona festiwalu: Agnieszka i Julia.
Tego dnia odbyła się również premiera spektaklu muzycznego pt. ‚Raport z oblężonego miasta 2021” nawiązującego do historycznego albumu muzycznego nagranego w 1986 roku. Premiera spektaklu wpisuje się w tegoroczną 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
W programie zaplanowano m.in: koncerty oraz wspólne śpiewanie i quiz z udziałem publiczności.
Przegląd poprowadzili dziennikarze radiowi: Teresa Drozda i Paweł Sztompke.
Przemysław Gintrowski – bard, muzyk i kompozytor, ur. się w 1951 r. w Stargardzie Szczecińskim. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 20 października 2012 r. w Warszawie. Stworzył muzykę filmową m.in. do „Człowieka z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Matki Królów” Janusza Zaorskiego, „Zmienników” Stanisława Barei czy filmu „Tato” Macieja Ślesickiego. Przemysław Gintrowski po raz pierwszy wystąpił publicznie w 1976 roku na Przeglądzie Piosenki Studenckiej zdobywając pierwszą nagrodę za „Epitafium dla Sergiusza Jesienina” do wiersza Krzysztofa Marii Sieniawskiego. W 1979 roku utworzył słynne trio muzyczne z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim, z którymi na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali „Mury” – rodzaj minioratorium o ograniczeniach jednostki, ograniczeniach wszelkiego rodzaju – od politycznych do egzystencjalnych, od społecznych do indywidualnych – zawartych w samej naturze człowieka – jak określił Jacek Kaczmarski.
629 total views, 1 views today
