KOŁOBRZEG: III OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI PRZEMYSŁAWA GINTROWSKIEGO

GINGIN25GIN37GIN8

III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego w Kołobrzegu zgromadził kilkadziesiąt osób w sali koncertowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu.

Miłośnicy poezji śpiewanej wysłuchali 24 interpretacje utworów z muzyką barda i kompozytora Przemysława Gintrowskiego do słów Zbigniewa Herberta, Jacka Kaczmarskiego, Krzysztofa Sieniawskiego, Natana Tanenbauma, Agnieszki Osieckiej, Marka Tercza i Justyny Holman.

Wykonawcy, którzy stanęli do konkursu przyjechali m.in. z Sulejówka, Świdnicy, Słupska Koszalina, Kołobrzegu, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Warszawy, Czarnego Błota, Klonowa, Iławy, Wiśniewa i Domanicy, Rumii, Piaseczna i Torunia.

Przesłuchania trwały prawie 4 godziny. Artyści pokazali szeroką gamę umiejętności oraz  profesjonalizmu ale był także debiut. Damian Wysocki z Kielc wyznał, że jest to jego pierwszy występ przed publicznością, wsparty  został gromkimi brawami.

Niektórzy wykonawcy byli również akompaniatorami dla siebie i innych. Katarzyna Mielnik z Gorzowa Wielkopolskiego, śpiewała grając na gitarze, a po swoim występie akompaniowała koleżance z Poznania, która na zakończenie utworu dołączyła swoją grę na flecie.

Artystom towarzyszyły m.in. skrzypce, klarnet, głównie gitary i fortepian.

Kulturalna impreza zasługuje na wielkie uznanie, które należy się organizatorowi – Katolickiej  Inicjatywie Kulturalnej oraz współorganizatorowi – Narodowemu Centrum Kultury.

Głębia  treści poetycznych utworów, wsparta muzyką Gintrowskiego, pozwoliły na niezwykłe przeżycie duchowe od wielce emocjonalnych do łagodnych.  Od odczuwania lęku, trwogi,  zażenowania do uspokojenia, wywołująca silne emocje od zadumy i płaczu do wzniosłości. Wzywających do boju i płaczących z bezsilności. Nie było interpretacji obojętnych, trzymały w emocjonalnych ryzach.

Czy trzeba znać prawdę historyczną aby słuchać wykonań utworów Gintrowskiego z tekstami znamienitych twórców? A co to jest prawda?

– Co ja uważam?

– Uważam, że wystarczy wsłuchać  się w muzykę, którą Kompozytor połączył z ponadczasowymi tekstami. W nich jest głębia, którą dostosować można do wszech czasów. Natomiast interpretacje były na wysokim poziomie, do tego niektórzy wykonawcy dołączyli umiejętności aktorskie.

Moje typy: Paulina Lenda i Piotr Kozub ze Świdnicy, Izabela Szafrańska z Warszawy, Rafał Kowalewski z Koszalina, Katarzyna Mielnik z Gorzowa Wielkopolskiego, Łukasz Różycki z Kołobrzegu.

Niezwykle trudną pracę do wykonania ma jury, które dziś o godz. 19 ogłosi laureatów.

390 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.