TEATR IMPRO – DZIECIOM

IMPROIMPR

Byłam na bajce z milusińskimi w teatrze IMPRO w Janowie koło Rewala. Ale to bajka nie tylko dla dzieci bo towarzyszący dzieciom rodzice bawili się równie dobrze. Trzeba pochwalić, jest za co. Sztuka „ o Chomiczkach, którym zagrażał potwór Toitojus ” jest zabawna, mądra, pouczająca, modna, wychowawcza i kreatywna. Dzieci angażowały się ruchowo bo zapraszane były do takiej aktywności i miały okazję robić to na scenie razem z aktorami. Dzieci nadawały kształt tej bajce, poprzez swoje odpowiedzi, o które były proszone. Trzeba przyznać, że maluchy są kreatywne i mają sporą wiedzę np. o segregacji śmieci…Bajka uwrażliwiła na zaśmiecanie ziemi, „przepytała” z wiedzy, przypomniała jak się mają zachowywać. A już zupełnym zaskoczeniem był występ psa, żywego bardzo ułożonego, który nadał oryginalności przedstawieniu. Sztuka na czasie bo ludzie dzisiaj posiadają zwierzęta w domu dla   dzieci zwłaszcza. Kiedyś zwierzęta pokazywało się w tresurze tak cyrkowo, tutaj humanitarnie.

Od aktorów biło serdecznością do dzieci, które przybyły oglądać bajkę, pewnie dlatego były bardzo  aktywne i chętnie się rwały do wszystkiego. Tak, była to sztuka dla dzieci taka aby się dobrze czuły, występowały w niej, aby popłynęła nauka i wychowanie aby wyszły z niej lepsze i mądrzejsze.

Ale czy to był teatr tylko dla dzieci? Dorośli od razu wyłapywali aluzje w dialogach i wybuchali śmiechem. A aluzje były i polityczne i erotyczne i…. epidemiologiczne. Ale tak zagrane, że dzieci się niczego nie domyślały. I o to chodzi aby pójść z dzieckiem do teatru i się nie nudzić ale na równi korzystać, nie wstydzić się, że pada niecenzuralne słowo albo dzieją się sceny, których dzieci nie powinny oglądać.

Jest to teatr improwizacji a więc każda sztuka jest inna, bo widzowie nadają jej kształt. I widać było, że sami aktorzy mają niezłą zabawę. Bo  artyści stojący z boku ( a ich już rozpoznajemy, bo jesteśmy tu nie pierwszy raz) żywo reagowali na to co działo się na scenie.

Gratulacje! Jesteśmy pod wrażeniem, bo milusińscy w domu jeszcze długo nucili piosenkę o Toitojusie i zadawali pytania typu: „Ale jak to potwora można pokonać przepychem do toalet?”…

Marzanna Leszczyńska

262 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.