FRANCUZI Z WIZYTĄ W GORZOWSKICH PLACÓWKACH POMOCOWYCH

1. Jolanta Kałwa92. W Szczecinie53. Betty Lamour5Przed teatremPrzed spektaklem

Francuzi z wizytą w gorzowskich Środowiskowych Domach Samopomocy i Warsztatach Terapii Zajęciowej

Dwadzieścia jeden osób z Francji złożyło wizytę w placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie Człowiek w Potrzebie Wolontariat Gorzowski. Francuscy seniorzy ze Stowarzyszenia Podróże Edukacja Odkrycia przybyli do Gorzowa Wielkopolskiego 26 września i przez tydzień poznawali polski krajobraz, kulturę, kulinaria. Zapoznali się ze specyfiką pracy w placówkach pomocowych. Spotkali się z Gorzowską Radą Seniorów, przyjęci zostali przez wiceprezydenta Gorzowa Wlkp. ds. społecznych Małgorzatę Domagałę.

Francuscy goście na czas wizyty zamieszkali w mieszkaniach wspieranych, które  na co dzień zajmują podopieczni WTZ i ŚDS, gdzie uczą się samodzielności i uspołeczniania.

Francuzi zwiedzili Szczecin, byli nad morzem. Poznali tajniki pałacu w Mierzęcinie, podziwiali przyrodę Drawieńskiego Parku Narodowego, przebywali w Zielonej Górze, Żaganiu i Poznaniu. W każdej wycieczce towarzyszyli gościom uczestnicy WTZ i ŚDS, którzy także obsługiwali przybyszów podczas posiłków.

Podopieczni pomocowych placówek zdobywali umiejętności gastronomiczne dzięki współpracy z Zespołem Szkół Gastronomicznych, tam nadal w lokalu Kawiarni udzielają się woluntarystycznie.

W Gorzowie Wielkopolskim, zagraniczni goście zachwycili się m.in Filharmonią Gorzowską i Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta. Natomiast w Teatrze im. Juliusza Osterwy oklaskiwali niezwykły spektakl „Trzy razy Piaf”, który od kilku lat nie schodzi z afisza i nieustannie cieszy się popularnością.

Kameralna atmosfera gorzowskiego teatru spowodowała nieoczekiwany występ francuskiej podróżniczki. Betty Lamour, przypominająca wyglądem „paryskiego wróbelka”,  w takt muzyki akordeonisty Mariusza Ambrożuka, wkroczyła na schody potem na scenę i zaśpiewała w oryginalnym języku pieśni legendarnej Edith, zaskakując gorzowian występem a vista.

Potem Francuzi oszołomieni zostali śpiewem, w muzycznej opowieści o życiu i twórczości Edith Piaf w wykonaniu gorzowskich aktorek: Karoliny Miłkowskiej-Prorok, Justyny Jeleń i Anny Łaniewskiej – wcielających się w młodą, średnią i starszą Piaf.

Przyjazd francuskich seniorów był ich rewizytą. Dwa lata temu przedstawiciele Stowarzyszenia Człowiek w Potrzebie Wolontariat Gorzowski goszczeni byli we francuskim  Cherbourg. Według relacji jednego z francuskich gości w ich rodzinnym mieście organizowane są dni kulinarne różnych narodów, był także Dzień Polski, podczas którego zaprezentowane zostały tradycyjne dania naszych regionów, a reklama służyła integracji ludzi, którzy z krajem nad Wisłą mają coś wspólnego. Podobno zebrało się całkiem spore grono osób twierdzących, że mają wiele wspomnień związanych z Polską.

Współorganizatorką wizyty i tłumaczką była Jolanta Kałwa ze Stowarzyszenia Voyages Education Decouvertes, która powiedziała, że we Francji jest bardzo dużo stowarzyszeń senioralnych i np. w osiemdziesięciotysięcznym Cherbourgu jest ich 1200, dla porównania w 150. tysięcznym Gorzowie Wlkp. jest około 400.

Podczas jednej z integracyjnych obiadokolacji, które odbywały się w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Złota Jesień” w Gorzowie Wlkp. Andrzej Jakubaszek ze Stowarzyszenia Gorzowskiej Rady Seniorów zaprosił gości na następną wizytę na rajd rowerowy trasą nadbałtycką. Pomysł bardzo się Francuzom spodobał, choć są to ludzie w wieku od 60 lat do powyżej osiemdziesięciu, chętni są do wszelkich wyzwań podróżniczych i odkrywczych. O karcie seniora, kopercie życia oraz imprezach na rzecz starszych osób opowiadały Jolanta Szeliga – Bujak – szefowa GRS oraz Bożena Kwiatek.

Podopieczni ŚDS i WTZ mimo, że sami potrzebują wsparcia w ramach terapii  pomagają innym. Czują się potrzebni i odpowiedzialni. Podczas zajęć w pracowni kulinarnej  gotują obiady gorzowskim seniorom, dostarczają je do ich domów, pomagają przy sprzątaniu mieszkań, wyprowadzają ich na spacery i opiekują się zwierzętami. W mieszkaniach wspieranych osoby bardziej samodzielne pomagają tym, którzy wsparcia potrzebują.

Wanda Milewska

 

 

84 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.