Relacja Ewy Rutkowskiej
W tym roku do Gorzowa przyjechało 13 zespołów, z 11 państw. Jest to piękne święto tańca, radosne i bardzo kolorowe. Na dodatek daje możliwość obcowania, czasem z bardzo egzotyczną kulturą, chociaż w miniaturze. Bo każdy zespół miał najwyżej 15 minut na zaprezentowanie się przed gorzowską publicznością. A zespoły tańca ludowego to przecież tkanka, to korzenie każdego narodu i trzeba je poznawać.
Festiwal rozpoczął się 28 czerwca i trwał do 3 lipca. W pierwszym dniu zespoły zaprezentowały się w krótkich pokazach w mieście. Najwięcej można było zobaczyć w Teatrze, w dniu 29.06. Wtedy to każdy zespół miał do zagospodarowania 15 minut. Był to pokaz konkursowy, oceniany przez Radę Artystyczną, więc każdy zespół stawał na wysokości zadania, dawał z siebie wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze. Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Folklorystyczny z Czarnogóry, potem bardzo żywiołowy Dziecięcy Zespół Folklorystyczny z Rosji, a dokładniej z Osetii Północnej. Trzeci zespół reprezentował Serbię. Czwarty zespół pokazał nam jak dawniej w tym regionie naszego kraju, obchodzono Pasterskie święto na św. Jana. Był to Dziecięcy Zespół Regionalny „Orawianie” z Lipnicy Wielkiej z Polski.
I kolejny zespół, także z Polski, to doskonały Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska Białej. I kolejno zaprezentował się Zespół Folklorystyczny z Mołdawii. Następnie Zespół Folklorystyczny Uniwersytetu z Istambułu w Turcji. I dalej, Zespół Folklorystyczny z Ukrainy, a po nim Zespół ze Skopje w Macedonii. Pod koniec II częściu koncertu zaprezentował się Zespół Stowarzyszenia Kulturalnego i Sportowego z Indii. Kolejny zespół, to Teatr Tańca Folklorystycznego z Bułgarii i na zakończenie tej kolorowej parady, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Słowacji. Niektóre zespoły pokazywały się w jednym 15-min. bloku. Inne miały po dwa, a nawet trzy wejścia. Kilka z nich tańczyło do muzyki kapeli na żywo.
W czwartek tancerze gościli w Kłodawie w koncercie w plenerze (z ogniskiem) „Kłodawskie lasy i obertasy”.
A werdykt Rady Artystycznej został ogłoszony w piątek, podczas konceru galowego i inauguracji Dni Gorzowa. Rada przyznała trzy równorzędne I miejsca:
Teatrowi Tańca Folklorystycznego z Bułgarii , Dziecięcemu Zespołowi Folklorystycznemu z Rosji (Osetii Północnej) i Dziecięcemu Zespołowi Regionalnemu „Orawianie” z Lipnicy Wielkiej Polska.
Festiwal zakończył się 2 lipca br. podczas uroczystych Dni Miasta na Placu Grunwaldzkim.
Głównym organizatorem Festiwalu był Młodzieżowy Dom Kultury i Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy” w Gorzowie.
Ewa Rutkowska
1,559 total views, 1 views today