XXIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TAŃCA – FOLK PRZYSTAŃ

DSC088721DSC088931

Relacja Ewy Rutkowskiej

W tym roku do Gorzowa przyjechało 13 zespołów, z 11 państw. Jest to piękne  święto tańca, radosne i bardzo kolorowe. Na dodatek daje możliwość obcowania, czasem z bardzo egzotyczną kulturą, chociaż w miniaturze. Bo każdy zespół miał najwyżej 15 minut na zaprezentowanie się przed gorzowską publicznością.  A zespoły tańca ludowego to przecież tkanka, to korzenie każdego narodu i trzeba je poznawać.

Festiwal rozpoczął się 28 czerwca i trwał do 3 lipca. W pierwszym dniu zespoły zaprezentowały się w krótkich pokazach w mieście. Najwięcej można było zobaczyć w Teatrze, w dniu 29.06. Wtedy to każdy zespół miał do zagospodarowania 15 minut. Był to pokaz konkursowy, oceniany przez Radę Artystyczną, więc każdy zespół stawał na wysokości zadania, dawał z siebie wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze. Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Folklorystyczny z Czarnogóry, potem bardzo żywiołowy Dziecięcy Zespół Folklorystyczny z Rosji, a dokładniej z Osetii Północnej. Trzeci zespół reprezentował Serbię. Czwarty zespół pokazał nam jak  dawniej w tym regionie naszego kraju, obchodzono Pasterskie święto na św. Jana. Był to Dziecięcy Zespół Regionalny „Orawianie” z Lipnicy Wielkiej z Polski.

I kolejny zespół, także  z Polski, to doskonały Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska Białej. I kolejno zaprezentował się Zespół Folklorystyczny z Mołdawii. Następnie Zespół Folklorystyczny Uniwersytetu z Istambułu w Turcji.  I dalej, Zespół Folklorystyczny z  Ukrainy, a po nim  Zespół ze Skopje w Macedonii. Pod koniec II częściu koncertu zaprezentował się Zespół Stowarzyszenia Kulturalnego i Sportowego  z Indii. Kolejny zespół, to Teatr Tańca Folklorystycznego z Bułgarii i na zakończenie tej kolorowej parady, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Słowacji. Niektóre zespoły pokazywały się w jednym 15-min. bloku.  Inne miały po dwa, a nawet trzy wejścia. Kilka z nich tańczyło do muzyki kapeli na żywo.

W czwartek  tancerze  gościli w Kłodawie w koncercie w plenerze (z ogniskiem) „Kłodawskie lasy i obertasy”.

A werdykt  Rady Artystycznej został ogłoszony w piątek, podczas konceru galowego i inauguracji Dni Gorzowa. Rada przyznała trzy równorzędne I miejsca:

Teatrowi Tańca Folklorystycznego z Bułgarii , Dziecięcemu Zespołowi Folklorystycznemu z Rosji (Osetii Północnej) i Dziecięcemu Zespołowi Regionalnemu „Orawianie” z Lipnicy Wielkiej Polska.

Festiwal zakończył się 2 lipca br.  podczas uroczystych Dni Miasta na Placu Grunwaldzkim.

Głównym organizatorem Festiwalu był Młodzieżowy Dom Kultury i Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy” w Gorzowie.

Ewa Rutkowska

 

950 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.