KONCERT PIOSENEK FRANCUSKICH W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

EDYTA MilczarekAnna Łaniewska

Fot. http://www.teatr-gorzow.pl

Na zdj. Edyta Milczarek i Anna Łaniewska

Relacja Ewy Rutkowskiej

Koncert piosenek francuskich
WiMBP Gorzów, 14 lipca 2016

Na koncert zaprosił Ośrodek Kultury Francuskiej, działający przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta, w dniu Święta Narodowego Francji. 14 lipca 1789 obalono Bastylię, co uważane jest za symboliczny początek Rewolucji Francuskiej. Doszło też wtedy do bardzo głębokich zmian polityczno-społecznych i obalenia monarchii Burbonów.

Jako pierwsza przed publicznością pojawiła się Edyta Milczarek – rodowita gorzowianka. Językiem francuskim zafascynowała się będąc uczennicą gorzowskiego liceum. W późniejszym życiu zawodowym, bardzo chętnie śpiewała w tym romantycznym języku. Poznawała różnych wykonawców i udoskonalała język. Od 1989 roku jest aktorką gorzowskiego Teatru im. J. Osterwy. Grała w wielu spektaklach dla dzieci i dorosłych, np. „Królowa Śniegu”, „Złota Kaczka”, „Tajemniczy Ogród”, „Allo Allo”, „Kochać”, czy „Amoroso”. W roku 1995 obroniła dyplom aktorski.
Obecnie można ją oglądać w spektaklu „Bal w Operze”.
Każdą piosenkę starała się nieco przybliżyć słuchaczom, informując krótko o czym jest jej treść, gdyż śpiewała je w języku francuskim. Większość piosenek francuskich mówi o miłości, albo o porzuceniu kobiety lub mężczyzny. Np. piosenka Yvesa Montanda „Zwiędłe liście”, mówi o porzuceniu mężczyzny. Piosenki francuskie (tak jak większość polskich) są to piosenki z tekstem, które o czymś opowiadają. Edyta śpiewała piosenki także z repertuaru słynnej Edith Piaf, np. Akordeonista czy „Padam, Padam”. Ostatnią piosenkę tej części koncertu pt. „Pod dachami Paryża”, zaśpiewała wspólnie z Anną Łaniewską.
Ania do Gorzowa przyjechała w 1989 roku. Była wtedy laureatką głównej nagrody (1983) na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i w 1984 roku laureatką nagrody „Gałąź Wawrzynu” na XXIX Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Na scenie gorzowskiego teatru zadebiutowała w muzycznym spektaklu „Stachuriada”. W 1995 roku obroniła dyplom aktorski. W Gorzowie zagrała ponad 100 przedstawień. Jest autorką i wykonawczynią tekstów piosenek do spektakli teatralnych. Jest jedną z trzech wykonawczyń, najdłużej granego w Gorzowie spektaklu (premiera w 2007 roku) „Trzy razy Piaf”. Chętnie śpiewa różne piosenki na recitalach czy innych imprezach. Jest laureatką Pierścienia Melpomeny i nagrody Marszałka Województwa Lubuskiego. Obecnie można ją oglądać w spektaklu „Bal w Operze”. W tym koncercie zaprezentowała piosenki w języku polskim w tłumaczeniu Andrzeja Ozgi, notabene byłego jurora i prowadzącego warsztaty podczas Spotkań SMAK w Myśliborzu.
Ania zaśpiewała kolejne piosenki o miłości, zdradzie, porzuceniu i o Paryżu. Były to piosenki, których słowa mówiły m.in. „Nie mnie sądzić każdego, kto chce z miłości drwić…” Albo: „Nie dbam o to, kiedy kochasz mnie, a ja kocham ciebie…”. I dalej; „Ktoś w głowie mi zawrócił…, na karuzelę uczuć ktoś nagle wrzucił mnie…”.
A na koniec znów wspólna piosenka Edyty i Ani „Niech życie trwa… niech przeszłość odpłynie w dal…” . Był też bis. I ponownie piosenka „Pod niebem Paryża”.
Obu artystkom akompaniował na fortepianie, czasem wspomagając się także nagraniem Marek Zalewski, absolwent Szkoły Muzycznej I st. w Gorzowie Wlkp. , Uniwersytetu Zielonogórskiego (Wychowanie Artystyczne) i Akademii Muzycznej w Poznaniu, Filia w Szczecinie (Wydz. Instrumentalny, kl. akordeonu). Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Był stypendystą Prezydenta Gorzowa Wlkp. . Pracuje w Szkole Muzycznej I st. w Gorzowie. Od kilku lat związany jest z gorzowskim teatrem, jako kompozytor i wykonawca muzyki do spektakli dla dzieci i dorosłych. Jest też autorem muzyki do filmu o gorzowskich pionierach. W roku 2004 wspólnie z zespołem „Giga Drum” wygrał trzecią edycję „Drogi do gwiazd” w TVN. Wspólnie z zespołem nagrał dwie płyty. Chętnie bierze udział w wielu innych imprezach organizowanych nie tylko w Gorzowie. Obecnie można go zobaczyć i posłuchać w spektaklu „Bal w Operze”.

Ewa Rutkowska

1,166 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.