SPOTKANIE Z EWĄ KOŁODZIEJEK – JĘZYKOZNAWCĄ

Ewa Kołodziejek 2016-07-141. Ewa Kołodziejek 2016-07-14

O modzie językowej, odmianie nazwisk, przecinkach i cudzysłowach mówiła prof. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego, podczas spotkania 14 lipca w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Licznie zebrani miłośnicy mowy polskiej mogli zadawać pytania dotyczące prawidłowego wypowiadania się i pisania. Spotkaniem z językoznawcą zainteresowani byli nie tylko dorośli ale także dzieci, które prosiły znawcę poprawnej polszczyzny o autografy.
Pani profesor podawała przykłady pomagające w zapamiętaniu językowych zasad. Jeśli ktoś ma nieustanne wątpliwości, czy poprawnie jest powiedzieć: kontrol czy kontrola, wyjaśniła, że kontrol – jest w komputerze /Ctrl/, natomiast jeśli ktoś kogoś kontrolował, wizytował, lustrował tzn. że była kontrola.
Przypomniała o stosowaniu przecinka, którego brak lub zastosowanie w nieodpowiednim miejscu, powoduje zmianę znaczenia zdania. Zacytowała podsłuchaną na uczelni rozmowę studentek, podczas której koleżanka zapytała koleżankę, czy już napisała pracę. Pytana odpowiedziała, że pracę ma już gotową, jeszcze tylko musi poustawiać przecinki, „bo facetka – czyli ja – powiedziała Profesor – bardzo je lubi”.
Często używane powiedzenie „na dzień dzisiejszy” jest nieprawidłowe, nie ma sprecyzowanego znaczenia, zamiast tego można użyć: jak dotąd czy do tej pory.
Wykładowca przyznała, że bardzo lubi słowo: „bynajmniej” ale tylko wtedy gdy jest prawidłowo użyte, czyli wtedy gdy występuje z przeczeniem, np. mnie bynajmniej to nie interesuje. Tu także przytoczyła anegdotę. Córka przedstawiła mamie swojego kolegę. Mama zapytała czy napiją się herbaty, dziewczyna odpowiedziała – nie, dziękuję. Natomiast chłopak odparł bez namysłu: a ja bynajmniej się napiję. Córeczko szukaj innego kolegi – zaproponowała mama w oparciu o powiedzenie: powiedz parę zdań, powiem ci kim jesteś.

Ewa Kołodziejek jest profesorem nauk humanistycznych, językoznawcą, nauczycielem akademickim, kierownikiem Zakładu Etnolingwistyki i Kultury Języka w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego.
Prowadzę wykłady i konwersatoria z lingwistyki kulturowej, z kultury języka polskiego, z ortografii i interpunkcji, z języka subkultur.
Jestem też członkiem prezydium Rady Języka Polskiego, przewodniczącą Zespołu Kultury Żywego Słowa w RJP, członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego oraz Komisji Socjolingwistyki przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów.
Najnowszą publikacją Ewy Kołodziejek jest książka „Walczymy z bykami”. Jest to zbiór felietonów nawiązujący do „Językowej corridy” – nazwy rubryki prasowej, która od 1991 r. ukazuje się na łamach „Kuriera Szczecińskiego” – będący efektem obserwacji zachowań językowych Polaków, w kontekście nowych zjawisk w kulturze i w życiu społecznym. „Walczmy z bykami” to książka, w której Czytelnicy mogą znaleźć nie tylko odpowiedź na pytania dotyczące poprawności gramatycznej, frazeologicznej, składniowej, ortograficznej, ale i informacje odnoszące się do odmiany nazwisk, do grzeczności językowej, znaczenia słów, mody w języku czy tworzenia wyrazów. …
Informacja ze strony http://www.ewakolodziejek.pl/

1,775 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.