Triduum Paschalne
Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa nazywa się jego Paschą. Dlatego trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego noszą nazwę Triduum Paschalnego. Stanowi ono szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
Wielki Czwartek
Foto Grzegorz Milewski
W gorzowskiej katedrze WNMP podczas porannej Mszy św. poświęcone zostały oleje święte, a kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko gorzowskiej bp Tadeusz Lityński.
Biskup w homilii odniósł się do wydarzeń na świecie a szczególnie w ostatnim czasie wobec ofiar wojny na Ukrainie. – Nie mogę nie zauważyć wielkiego wkładu waszej posługi charytatywnej niosącej nadzieję potrzebującym – powiedział biskup. Wiele miejsca w kazaniu duchowny poświecił kapłaństwu, powiedział min.: Zasadniczą sprawą dla Kościoła jest zachowanie tożsamości kapłana w wymiarze naszej jedności z Tym, który nas powołał. Wielki czwartek jest zawsze doskonałą okazją, by usłyszeć Jego głos mówiący do nas: nie bój się! „Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali” – mówił bp Lityński.
Natomiast bp senior Paweł Socha podczas podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła tegoroczne obchody Triduum Paschalnego w katedrze powiedział: – Bez Boga nie będzie pokoju.
Homileta odnosząc się do trwającej wojny w Ukrainie wielokrotnie podkreślał, że im bardziej człowiek jest oddalony od Boga, tym jest gorszy. Tym bardziej jest w stanie zawodowo przybijać do krzyża, gwałcić i zabijać. – Dlatego, trzeba jasno powiedzieć: Bez Boga nie będzie pokoju. Nie będzie prawdy. Będzie wojna – skonkludował duszpasterz, jednocześnie zauważając humanitarne postawy rodaków, którzy czynnie włączyli się do pomocy uchodźcom. – Obchodzimy te święta w szczególnych okolicznościach, wielkiej tragedii u naszych sąsiadów i naszej postawy udzielania pomocy. Ta sytuacja powoduje, że bardziej wsłuchujemy się w Głos Boga i uczymy się otwierania swoich serc. Bo tam gdzie Bóg – tam jest miłość – powiedział kapłan.
Bp Paweł Socha podczas liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej dokonał obrzędu umycia nóg dwunastu dorosłym mężczyznom.
Wielki Piątek
W Wielki Piątek wiernych obowiązuje post. W tym dniu nie sprawuje się mszy św. Ołtarz pozostaje obnażony – nie ma na nim krzyża, świeczników i obrusów. Po południu lub wieczorem sprawuje się Liturgię Męki Pańskiej. Liturgia ta rozpoczyna się od gestu prostracji: celebrans po wejściu do kościoła w całkowitym milczeniu pada na twarz przed ołtarzem. Dalej ma miejsce lektura czytań biblijnych o męce Chrystusa, zwłaszcza opisu męki Pańskiej wg św. Jana, modlitwa powszechna za Kościół i świat w formie 10 rozbudowanych wezwań (w bieżącym roku, w związku z trwającą wojną na Ukrainie, zostanie dodane specjalne wezwanie o pokój), adoracja krzyża i komunia św. Obrzęd kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. Grobu Pańskiego.
Świat bez Krzyża byłby światem beznadziei……. słabi byliby wyzyskiwani a ostatnie słowo należałoby do chciwości – mówił ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński podczas wielkopiątkowej liturgii w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Duszpasterz powołując się na słowa Franciszka powiedział, że Krzyż jest mównicą Boga i warto by spojrzeć na niego w milczeniu aby zobaczyć kim jest Pan, który nie groził nikomu palcem ale otwiera szeroko ramiona do wszystkich.
Dalej mówił biskup, że świat bez Krzyża byłby światem beznadziei, szalałyby przemoc i okrucieństwo, słabi byliby wyzyskiwani a ostatnie słowo należałoby do chciwości. – Jest teraz taka chwila w historii świata gdzie wydaje się, że to się dokonuje. W takim świecie nieludzkie traktowanie jednego człowieka przez drugiego przybiera najbardziej przerażające formy. Tylko Krzyż kładzie im kres – zaznaczył kapłan.
Po zakończonym nabożeństwie ulicami Gorzowa przeszła Droga Krzyżowa, do której rozważania przygotowali uczniowie Liceum katolickiego im. św. Tomasza z Akwinu. Szkoła ta organizuje Drogę Krzyżową ulicami miasta od 1993 roku. Obecna krucjata odbyła się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.
W KAI: https://www.ekai.pl/bp-tadeusz-litynski-swiat-bez-krzyza-bylby-swiatem-beznadziei-d616828/
Wielka Sobota
W Wielką Sobotę Kościół trwa na modlitwie przy Grobie Pańskim rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Również tego dnia nie sprawuje się mszy św. W Polsce szeroko rozpowszechniony jest zwyczaj błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny.
Wigilia Paschalna w Wielką Noc (16/17 kwietnia) – katedra w Gorzowie Wlkp. – godz. 20.00 – bp P. Socha
Procesja rezurekcyjna może mieć miejsce bądź bezpośrednio po zakończeniu Wigilii Paschalnej, bądź o świcie, przed poranną mszą św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Procesja ta jest wyrazem wielkanocnej radości i publicznym ogłoszeniem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.
Msza poranna w dzień Zmartwychwstania Pańskiego (17 kwietnia) – katedra w Gorzowie Wlkp. – godz. 6.00 – bp P. Socha
580 total views, 1 views today