DUKATY I NAGRODY KULTURALNE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO ROZDANE

 Foto: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/19700/kolejne-nagrody-kulturalne-i-zlote-dukaty-wreczone-
NAGRODY
Fot. Grzegorz Milewski
.JPISAR2PIETRUSZAK4
Gala wręczenia Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Złotych Dukatów Lubuskich odbyła się 9 grudnia w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Uroczystość poprowadzili aktorka Beata Chorążykiewicz i dyr teatru Jan Tomaszewicz.
Na rozpoczęcie zabrzmiała Etiuda Rewolucjyna Fryderyka Chopina w wykonaniu Tymoteusza Zalewskiego, potem Nikodem Zalewski zagrał dwa Tańce Argentyńskie Alberto Ginastera – obydwaj pianiści – bracia, są uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im T. Szeligowskiego w Gorzowie Wlkp. oraz stypendystami marszałka lubuskiego.
Po muzycznych wrażeniach odbyło się wręczenie nagród.
– To ludzie, którzy są wrażliwi, artyści, animatorzy kultury, twórcy, którzy konsekwentnie realizują swoją wielką misję i pasję, sprawiają, że Lubuskie ma duszę. I to dzięki wam tutaj jesteśmy – mówiła m.in marszałek Elżbieta Anna Polak. Natomiast wicemarszałek Łukasz Porycki zapowiedział, że w przyszłym roku będzie to już tylko jedna nagroda. Do tej pory nagrodzonych zostało ponad 90 osób.

W tym roku laureatami zostali: 

Joanna Pisarewicz – dyr Filharmonii Gorzowskiej, stworzyła szeroką ofertę edukacyjną i prospołeczną m.in: „Pikniki Chopinowskie”, „Dobry Wieczór Gorzów”, „Muzyczne Raczkowanie”, czy „Akademię Muzyki”. Rozpoczęła współpracę z Filharmonią Zielonogórską. Dzięki Jej inicjatywie Filharmonia Gorzowska przystąpiła do Festiwalu „Dni Muzyki nad Odrą”, co pozwoliło na rozszerzenie formuły i przeobrażenie w Festiwal „Klasyka bez Granic”.

Wiesław Pietruszak z Drezdenka – prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej Kameralnej Sauerianum. Od 27. lat organizuje koncerty muzyki klasycznej.  Od początku pracy nauczycielskiej organizował koncerty i spotkania literackie, za które został uhonorowany Brązowym Medalem „Gloria Artis”. Powiedział, że sam nie gra, nie śpiewa i nie tańczy, natomiast rodzinne tradycje muzyczne sięgają.200 lat. – Ciotka, która grała na fortepianie i przy której słuchałem Chopina, bo ładnie go wykonywała, wspomina Powstanie Warszawskie, w czasie którego grało dwóch młodych pianistów. Jeden się nazywał Panufnik, a drugi Lutosławski. Prawdopodobnie nie przypuszczała, że kiedyś to będą wielcy polscy kompozytorzy – powiedział Wiesław Pietruszak.

Piotr Szubert ze Słubic – kompozytor, skrzypek. Za otrzymaną nagrodę podziękował Bogu i swojej rodzinie, która towarzyszyła mu podczas gali. – Dziękowanie Bogu to moja myśl przewodnia, za wszystko zawsze Bogu dziękujemy. Talent pojawił się znikąd więc na pewno to nie jest moja zasługa. Stworzyłem Mszę ku czci św. Andrzeja Boboli, prapremiera w wykonaniu orkiestry z Bydgoszczy odbyła się rok temu w kościele  w Słubicach – powiedział artysta, absolwent Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Stypendysta Ministra Kultury i ZAiKS – 2020, laureat wielu konkursów regionalnych i międzynarodowych.

Laureaci Nagrody Kulturalnej otrzymali dyplomy i statuetki oraz nagrody pieniężne po 10 tys. zł.

Nagrodzeni Złotym Dukatem Lubuskim

Alfred Siatecki – prozaik, publicysta, reportażysta i autor słuchowisk. Katarzyna Truszkiewicz – organizatorka Lubuskiego Lata Kulturalnego w Dąbiu. Wojciech Brodziński – inicjator powołania Centrum Aktywnego Seniora – Gmina Dąbie i Gmina Bobrowice, współorganizator Lubuskiego Lata Teatralnego i Lata z Książką.

Na zakończenie uroczystości aktorzy gorzowskiego teatru wystąpili w spektaklu muzycznym „Po prostu miłość”, którego utwory są powszechnie znane i lubiane, widzowie przyjęli przedstawienie entuzjastycznie, oklaskiwali artystów stojąc a niektórzy nawet tańcząc.

 

260 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.