Spotkanie promocyjne odbyło się 24 lutego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta, otworzył je dyrektor Sławomir Szenwald.
Autorem książki „” Wiarygodna jest tylko miłość” Klub Inteligencji Katolickiej w Gorzowie Wielkopolskim w latach 1976 – 2021” jest prezes KIK Stanisław Księżniakiewicz, który napisał w niej m.in. o gorzowskim środowisku inteligenckim, początkach działalności klubu, o pogłębianiu wiary, kontaktach ekumenicznych i pomocy potrzebującym. Jednym z rozdziałów jest „Model duchowy KIK-u w Gorzowie”. Są fotografie z najważniejszych wydarzeń.
W spotkaniu, które prowadził prof. Paweł Leszczyński z Akademii im. Jakuba z Paradyża, który jest sekretarzem oddziału gorzowskiego Polskiej Rady Ekumenicznej, uczestniczyli między innymi: proboszcz katedry – kapelan KIK ks. dr Zbigniew Kobus, pastor Dariusz Chudzik z Kościoła Chrześcijan Baptystów, poseł Krystyna Sibińska, historyk Jerzy Sygnecki oraz Tomasz Klimek – syn Władysława i Teresy – współtwórców gorzowskiego KIK i organizatorów Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Autor publikacji powiedział, że nad książką pracował w czasie trwającej pandemii, korzystał z dostępnych dokumentów, próbując je chronologicznie usystematyzować. Z żalem podkreślił, że dość ubogie są archiwalia, które się zachowały do obecnych czasów.
Gorzowski oddział KIK powstał w 1981 r. a Księżniakiewicz jest jego szóstym prezesem. Najdłużej działającym szefem była śp. Teresa Klimek – nauczycielka matematyki, opozycjonistka, internowana w stanie wojennym, inicjatorka powołania oddziału gorzowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Honorowy Obywatel Gorzowa Wielkopolskiego
Ks. dr Zbigniew Kobus odnosząc się do publikacji powiedział, że ma ona charakter kronikarski i pozostawia duży ślad dla miasta ale także dla parafii katedralnej, ponieważ KIK związał się bardzo mocno właśnie z tą parafią, funkcjonując przez czasy ks. Władysława Sygnatowicza, ks. Stanisława Garncarza, ks. Zbigniewa Samociaka. – Kolejni proboszczowie użyczali lokum dla klubu i do dziś klub się tu spotyka – przypomniał kapelan.
Dalej ks. Kobus mówił, że prezentując tę książkę, ukazuje się historię klubu z nadzieją, że przybędą nowi członkowie, aby móc kontynuować to co się zrodziło przed laty. Duchowny wspomniał, że jako kapelan KIK uczestniczy w spotkaniach, podejmuje tematy teologiczne i biblijne, podkreślił znaczenie Dni Kultury Chrześcijańskiej, które były ważne nie tylko dla parafii ale także dla Gorzowa. – Niestety przez pandemię nastąpiła długa przerwa, ale mam nadzieje, że te Dni powrócą. Było wiele ciekawych inicjatyw, które teraz wymagają wskrzeszenia, aktywacji, aby móc oddziaływać na społeczność, aby była misyjność tego stowarzyszenia. Możliwości są duże lecz potrzeba nowych ludzi.
Dzisiaj jesteśmy świadkami pewnego rodzaju indywidualizmu, coś robimy ale sami. Za mało wspólnotowo – powiedział wikariusz biskupi, zachęcając do czynnego udziału w pracach klubu. Na zakończenie wspomniał o małżeństwie Klimków, którzy współtworzyli, organizowali i prowadzili wiele działań chrześcijańskich, włączając do udziału dużą społeczność.
Natomiast pastor Dariusz Chudzik, który przez 18 lat był prezesem oddziału gorzowskiego polskiej Rady Ekumenicznej w latach 1998-2016, wspomniał także współpracę z Władysławem i Teresą Klimkami. Przypomniał o corocznych spotkaniach opłatkowych, ekumenicznych wydarzeniach, wyjazdach do Frankfurtu n/ Odrą z okazji dnia Zesłania Ducha św. oraz Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Jerzy Sygnecki zauważył, że na pewno ciekawsza byłaby zawartość publikacji gdyby miała więcej opisów dotyczących działalności Klubu Inteligencji Katolickiej.
Gorzowski oddział KIK powstał w 1981 r. a Księżniakiewicz jest jego szóstym prezesem. Najdłużej działającym szefem była śp. Teresa Klimek – nauczycielka matematyki, opozycjonistka, internowana w stanie wojennym, inicjatorka powołania oddziału gorzowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Honorowy Obywatel Gorzowa Wielkopolskiego
Publikacja wydana przy współpracy z WiMBP została częściowo sfinansowana przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego.
Stanisław Księżniakiewicz urodził się w 1943 r. w miejscowości Łekno. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne na Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Przez wiele lat pracował w firmach handlowych.
630 total views, 1 views today