ŚRODA POPIELCOWA

POPIELEC

Środą Popielcową rozpoczyna się Wielki Post, czterdziestodniowe przygotowanie do świąt wielkanocnych, stanowiących szczyt całego roku liturgicznego. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem są sprawowane we wszystkich parafiach.

W gorzowskich kościołach od rana wprowadzone są dodatkowe Msze św. Proboszcz parafii katedralnej ks. Zbigniew Kobus powiedział, że spodziewał się dzisiaj dużej frekwencji wiernych  dlatego wprowadził więcej Mszy św. niż zwykle. Wyraził zadowolenie, że tak wiele osób chce się dobrze przygotować do Wielkiego Postu.

Natomiast kapłan, który mówił kazanie przypomniał, że biblijną prawdę: „prochem jesteś i w proch się obrócisz” słyszy się najczęściej podczas pogrzebów ale także każdego roku w Środę Popielcową. Dziś jest Środa Popielcowa, a my żyjemy, dostaliśmy jeszcze czas. – „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – przypomniał duchowny.

Posypanie głów popiołem to znak pokutny pochodzący z tradycji biblijnej. W sugestywny sposób wyraża on grzeszną kondycję człowieka. Przyjmując popiół na głowę wierni uznają swoją ludzką ułomność i niemoc wobec zła oraz deklarują wolę wewnętrznej przemiany pokładając nadzieję w Bożym miłosierdziu i cierpliwości. Ten gest uniżenia rozpoczynający drogę wielkopostnego nawrócenia winien doprowadzić do dobrego przeżycia sakramentu pokuty w dniach poprzedzających święta wielkanocne.

W Środę Popielcową wierni mają obowiązek zachowania postu. Polega on nie tylko na powstrzymaniu się od spożywania potraw mięsnych (co dotyczy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia), ale także na ograniczeniu ilości przyjmowanych pokarmów. Dopuszcza się tylko jeden posiłek do syta w ciągu dnia, a dwa pozostałe powinny być skromniejsze (zobowiązani do tego są wierni między 18. a 60. rokiem życia).

 

547 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.