32 LATA TEMU JAN PAWEŁ II POŚWIĘCIŁ SANKTUARIUM NA GÓRZE CHEŁMSKIEJ

20230603_11112020230603_11215820230603_11232420230603_14434420230603_114910

Koszalin: 32 lata temu Jan Paweł II poświęcił sanktuarium na Górze Chełmskiej

32 lata temu Jan Paweł II poświęcił sanktuarium na Górze Chełmskiej w Koszalinie, z okazji tej rocznicy odbyła się 3. czerwca diecezjalna pielgrzymka Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej. Przybyli m.in. pątnicy z diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej i archidiecezji gdańskiej. Eucharystii przewodniczyli ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bp Zbigniew Zieliński oraz bp senior Paweł Cieślik.

Kazanie wygłosił bp Zbigniew Zieliński, przypominając m.in. historię sanktuarium Matki Trzykroć Przedziwnej oraz rolę szensztackich sióstr Maryi, nazywając je strażniczkami miejsca, do którego licznie przybywają pielgrzymi.

Kaznodzieja powrócił do momentu kiedy Jan Paweł II stanął na tym wzgórzu. – Wtedy była inna pogoda, lało  – powiedział bp Zieliński, przypominając, że od pradawnych czasów ludzie przybywali na to wzgórze aby szukać Tego, który stworzył świat.

W czasach chrześcijaństwa powstało tu sanktuarium,  które miało przywileje równe temu w Santiago de Compostela, miało możliwość odpustów i wybaczenia grzechów bratobójstwa. Potem nastał bardzo długi czas niebytu tego miejsca,  dopiero po 450-ciu latach wróciło  tu życie religijne i jest po dzień dzisiejszy, także za sprawą poświęcenia przed 32. laty stało się miejscem  kultu MB Trzykroć Przedziwnej.

Bp Zieliński odwołał się także do objawień Fatimskich: – By obecność Maryi  stawała się pełniejsza i bardziej autentyczna, pomocą może być   przeżywanie pierwszej soboty miesiąca  – powiedział biskup, przypominając kolejne prośby Maryi: nawracajcie się, odmawiajcie różaniec i czyńcie pokutę.

Wiele miejsca w kazaniu bp Zieliński poświęcił wyjaśnieniu znaczenia pokuty. Stwierdził, że umartwienie, asceza, pokuta – to słowa, które nawet pobożni odłożyli do lamusa. A każde z nich jest bardzo ważne.

Zapowiadana niesprzyjająca pogoda okazała się ciepła i słoneczna, setki pielgrzymów uczestniczyło w modlitwie różańcowej, w konferencji „Św. Jan Paweł II o pierwszym przykazaniu dekalogu”  i modlitwie Anioł Pański. Przed sanktuarium rozstawione były konfesjonały wierni korzystali z sakramentu spowiedzi. Po Eucharystii odbyła się agapa, chętni mogli odpocząć na specjalnej ławce zwanej „Ławką Przymierza”, która zawiera możliwość posłuchania 10. przykazań wraz z kazaniami Jana Pawła II. Dzieci korzystały z przygotowanej dla nich gry terenowej.

Przełożona Siostra Joanna Bartyś,  wyjaśniła, że tytuł Matka Boża Trzykroć Przedziwna jest związany z Trójcą Świętą. Matka jako Córka Boga Ojca, Matka Syna Bożego i Oblubienica Ducha Świętego. Przedziwna dlatego – bo związane jest to z Litanią Loretańską. Bł. o. Jakub Rem, jezuita żyjący w XVII w. w Niemczech w Bawarii, modlił się tą litanią w maju i prosił Matkę Bożą o znak, jaki tytuł jest dla Niej najmilszy. W tym momencie, jak mówi legenda uniósł się nad ziemią i w tym momencie powtórzył trzy razy: Matko Przedziwna. Od tego czasu ojcowie zakonni w tym miejscu litanii ten tytuł powtarzają 3 razy. Zakonnice, które mieszkają nieopodal sanktuarium zajmują się przede wszystkim obsługą pielgrzymów. – Dbamy o to,  aby pielgrzymi w tym miejscu czuli się jak u mamy – powiedziała s. Joanna.

20230603_143327

Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej jest jednym z trzech sanktuariów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Posługują w nim siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. Obecnie buduje się tu Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne wraz z muzeum poświęconym papieżowi Polakowi.

Góra Chełmska koło Koszalina jest najwyższym (ok. 137 m n.p.m.) wzniesieniem morenowym na całym południowym obrzeżu Bałtyku. Jej historia religijna sięga wczesnego średniowiecza (VIII w.). Już wówczas, jako wyróżniające się wysokością wzniesienie, była miejscem sprawowania pogańskiego kultu Pomorzan. Ten jej charakter przetrwał i rozwinął się w czasach chrześcijańskich.

Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej, bo o nim mowa, zadomowił się w Polsce ok. 20 lat temu. Wywodzi się z Ruchu Szensztackiego, który narodził się w 1914 r. w Niemczech, w miejscowości Schönstatt. Wszystko zaczęło się od maleńkiej XIII-wiecznej kaplicy będącej częścią klasztoru opuszczonego przez siostry augustianki.

Także w KAI: https://www.ekai.pl/koszalin-32-lata-temu-jan-pawel-ii-poswiecil-sanktuarium-na-gorze-chelmskiej-d635287/

 

261 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.