Miejscem Festiwalu jest Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła.
Jest to główna świątynia metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Jest drugą po bazylice licheńskiej pod względem wysokości kościołów w Polsce. Z ruin odbudowano ją w latach 1972 – 1974. Autorami projektu odbudowy byli szczecińscy architekci. Projekt zakładał rekonstrukcję, odbudowę świątyni w jej historycznym kształcie. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków w mieście. Początki świątyni sięgają 1187 roku. Robi wrażenie to gotyckie wnętrze. Wrażenie też robią organy. Bazylika szczyci się bogatym i pięknym wystrojem.
Festiwal zainaugurowano 15 czerwca 2008 roku. Wtedy to poświęcono organy i nadano im imię Jana Pawła II.
W tym roku, 1 lipca w pierwszym koncercie, na organach zagrał prof. Roman Perucki. Zagrała też Orkiestra Reprezentacyjna Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją ppłk Marcina Ślązaka.
Kultura od zawsze boryka się z brakiem funduszy. Z tych powodów w tym roku zaplanowano tylko pięć koncertów.
Wśród wykonawców wystąpią organiści z Litwy, Włoch i Polski. Jak powiedział prowadzący, na wszystkich koncertach słuchacze usłyszą najpiękniejsze fragmenty muzyki organowej, prezentowane przez najwybitniejszych artystów.
12 sierpnia wykonawcami byli:
– Józef Serafin – organy
– Bartłomiej Nizioł – skrzypce
Józef Serafin, profesor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz profesor i kierownik Katedry Organów w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od wielu lat jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego i Kameralnego w Kamieniu Pomorskim i Leżajsku.
Bartłomiej Nizioł, szczecinianin, światowej sławy skrzypek, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Naukę kontynuował w Lausanne. Mieszka w Szwajcarii. Laureat trzech Fryderyków. Gra na instrumencie z 1727 roku.
Z ogromną przyjemnością skorzystałam z zaproszenia na wyjazd.
Ewa Rutkowska
240 total views, 1 views today