Tekst: Ewa Rutkowska
Festiwal w Gorzowie zainaugurowano w Gorzowskiej Filharmonii 10 sierpnia. Jest to 20. edycja festiwalu. Prezentowana jest muzyka świecka i sakralna muzyka średniowieczna, renesansowa i barokowa, od 2011 roku także muzyka klasyczna i romantyczna.
Festiwal odbywa się w Zespole poklasztornym i dawnym kościele cysterskim. Powszechnie znany jako Paradyż, w Gościkowie w powiecie świebodzińskim. Koncerty realizowane są w kościele pw. Najświętszej Marii Panny i św. Marcina.
Inicjatorem tego Festiwalu był wykładowca i ówczesny rektor Seminarium, ks. dr Ryszard Tomczak. Ideą wykorzystania zabytkowych pomieszczeń barokowego kościoła do celów festiwalu, zainteresowała się Fundacja Muzyki Dawnej „Canor” z dyrektorem Cezarym Zychem. Mówi się od lat, że ten Festiwal, to lubuska marka i promocja kulturalna regionu. Od 2003 roku są tu realizowane koncerty zawsze w sierpniu. Od kilku lat realizowany on jest także w różnych miastach województwa lubuskiego. Kilka razy gościł w Gorzowie Wlkp.
Kilka razy w różnych latach na festiwalu w Paradyżu gościłam i ja, wspólnie z miłymi przyjaciółmi. Jest to magiczne miejsce. Stukot obcasów w krużgankach, przyciszone głosy i zapach ciasta i kawy… i ta atmosfera. To nie jest do zapomnienia. Oczywiście przede wszystkim muzyka. I różni wspaniali i wybitni artyści światowej klasy. Początki były bogatsze. Gościło wtedy dużo zespołów. Ostatnio jest więcej solistów. Wierny Festiwalowi jest Zespół „Kore”, którym kieruje Joanna Bośniak – Górniok, kierowniczka muzyczna Festiwalu. Dyrektorem jest Cezary Zych.
Nazwa „Muzyka w Raju” pochodzi od historycznej i również obecnie używanej nazwy zespołu klasztornego i kościoła, Paradyż (Raj Matki Bożej).
10 sierpnia w Filharmonii Gorzowskiej odbyły się dwa koncerty.
Pierwszy Koncert: „Pożegnanie z Barokiem” w wykonaniu Teodoro Bau/ viola da gamba
Katarzyny Olszewskiej – skrzypce oraz orkiestry „Kore” pod kierownictwem Joanny Bośniak-Górniok.
W programie:
Carl Heinrich Grauu, Uwertura C-dur
Carl Friedrich Abel – koncert na violę da gamba G-dur A9:2
Johann Gottlieb Graun – Koncert skrzypcowy A-dur Graun WV A:XIII:10
Po przerwie:
Johann Christoph Friedrich Bach – Sinfonia d-moll HW I/3
Carl Philipp Emanuel Bach – Koncert na wiolonczelę a-moll Wq 170 (transkrypcja na violę da gamba i orkiestrę ) z Orkiestrą „Kore”.
Drugi koncert:
„Bach na wiolonczelę solo III”. W wykonaniu Eleny Andreyew.
W programie: Johanna Sebastiana Bacha – Trzy Suity wiolonczelowe. C-moll BWV 1011, G-dur BWV 1007 i C-dur BWV 1009.
Publiczność, choć nie bardzo liczna, wychodziła z koncertów zadowolona.
W Gorzowie odbędą się jeszcze koncerty w dniach 11,12, 14 i 15 sierpnia w Filharmonii i dwa koncerty 16 i 17 sierpnia w Miejskim Ośrodku Sztuki.
Ewa Rutkowska
(różne wiadomości zaczerpnięte z internetu)
218 total views, 1 views today