„ŁĄCZĄ NAS LUDZIE I MIEJSCA”. PROMOCJA CZASOPISMA

20231012_170627 WERA20231012_17290720231012_17391120231012_17423720231012_175248

 Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda działające przy parafii św. Józefa w Gorzowie Wielkopolskim po raz szósty promowało 12 października doroczne czasopismo pod hasłem:  „Łączą nas ludzie i miejsca”. Spotkanie odbyło się w Domu Pokuty, nowo postawionym budynku obok kościoła przy klasztorze misjonarzy oblatów MN.

Bohaterami tegorocznego biuletynu są gorzowscy pedagodzy, wśród nich Leszek Weichert –  dyr Szkoły Podstawowej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców i jej założyciel.

Realizatorką projektu wydawniczego zgłoszonego przez stowarzyszenie do Urzędu Miasta jest od początku dziennikarka Hanna Kaup. Założeniem twórców biuletynu jest pokazanie ważnych ludzi, utrwalenie ich opowieści i wskazanie godnych uwagi miejsc. Czasopismo ilustrowane jest wieloma zdjęciami.

Proboszcz parafii o. Tadeusz Kal OMI, który jest członkiem stowarzyszenia, podkreślił, że działa ono w duchu i charyzmacie św. Eugeniusza, m.in. rozkrzewiając wiarę docierając  do ludzi z Dobrą Nowiną, zajmując się ubogimi ale także dbając o nauczanie, o czym świadczy choćby dzisiejsze spotkanie pokazujące troskę o oświatę.

Natomiast Leszek Weichert podzielił się smutną refleksją na temat dzisiejszej edukacji.  Dyrektor  katolickiej szkoły powiedział, że placówka edukacyjna jest w pewien sposób odbiciem całego społeczeństwa. A problemem są dziś podziały, rozbicia i brak woli współpracy.

– Szkoła nabiera pewnego swoistego rytmu wtedy, kiedy ma prawo do autonomii. Natomiast dzisiaj brakuje zaufania, a to jest coś co powoduje, że szkoła przestaje oddychać  – powiedział założyciel pierwszej w Gorzowie Wielkopolskim podstawowej szkoły katolickiej, która powstała 32 lata temu.

Rozmówczyniami Hanny Kaup są także: emerytowana nauczycielka Wilhelmina Rother, była dyrektorka Zespołu Szkół Odzieżowych im. Krzysztofa Kieślowskiego, oraz jej następczyni i członek stowarzyszenia św. E. Mazenoda.  – Stanisława Jarosz.

Najstarsza pedagog, tego spotkania 96-letnia polonistka Weronika Kurjanowicz, przypomniała, że do Gorzowa Wlkp. przybyła jako nastolatka w 1945 r. , a jednym z najszczęśliwszych dni jej życia był ten, w którym opuściła z rodziną Białoruś. Najmłodszą bohaterką biuletynu jest  Elżbieta Anacka, obecna dyrektor Miejskiego  Przedszkola Integracyjnego nr 27.

Hanna Kaup powiedziała, że realizując ten projekt nie ogranicza czasu rozmów z osobami, które mają wiele do przekazania pokoleniom. – Oni mogą mówić tak długo jak potrzebują – stwierdziła dziennikarka.

Anna Wacławska ze stowarzyszenia św. E. de Mazenoda, koordynatorka projektu, należy do organizacji od początku istnienia czyli od 10. lat, wspomniała  że do stowarzyszenia należą dwie osoby świeckie i dwóch kapłanów z tej parafii. Według Anny Wacławskiej najważniejszą posługą w stowarzyszeniu jest pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem, w inicjatywie chodzi przede wszystkim o to, żeby pomóc rodzicom w przeżyciu czasu żałoby. Stowarzyszenie organizuje również coroczne modlitwy za Miasto Gorzów.

Bezpłatne czasopismo współfinansowane przez gorzowski magistrat, którego nakład wynosi 600 szt. dostępne będzie do pobrania w Urzędzie Miejskim i Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta,  trafi także do szkół i przedszkoli, które były omawiane w czasopiśmie.

Św. Eugeniusz de Mazenod –  założył w 1816 r. Zgromadzenie Misjonarzy Prowansji, które zostało zatwierdzone przez papieża Leon XII w 1826 r. pod nazwą Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W roku 1837 św. został biskupem Marsylii. Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI, w 1975 roku, a kanonizowany przez Jana Pawła II 3 grudnia 1995 r. W Polsce oblaci są obecni od 1920 roku.

Także w KAI: https://kair.ekai.pl/depesza/640491/show

 

382 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.