„PŁYNIE CZAS…” BENEFIS ELŻBIETY KUCZYŃSKIEJ

ELA222ELA111

Relacja Ewy Rutkowskiej

Gorzów Wlkp. ,  Jazz Club „Pod Filarami”, 14.XI.2016

To musi być bardzo przyjemne uczucie, gdy na zaproszenie zjawiają się takie Tuzy! Kiedyś, przed laty byli to np. początkujący recytatorzy albo nieśmiali piosenkarze. Teraz znają ich niemal wszyscy, którzy chodzą do teatru, kina czy słuchają piosenek z interesującym tekstem. Ale od początku .

Na podium stał piękny, srebrny fotel. Na nim zasiadła bohaterka wieczoru, Elżbieta Kuczyńska  i ze sceny padły słowa, opiewające jej osiągnięcia…

Ale póki co, wiceprezydent Gorzowa w imieniu Prezydenta odczytał list gratulacyjny i  udekorował naszą Jubilatkę (45 lat pracy artystycznej) Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Elżbieta Kuczyńska, piosenkarka i gitarzystka. Propagatorka poezji śpiewanej. Instruktor teatralny i reżyserka teatrów młodzieżowych. Laureatka wielu nagród ogólnopolskich, m.in. debiutów w Opolu. Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, Rosyjskiej w Zielonej Górze i  Śpiewajmy poezję w Olsztynie.

Jest absolwentką Politechniki Poznańskiej (mgr inż. elektryk). Ukończyła też Papieski Fakultet Teologiczny we Wrocławiu oraz studia podyplomowe kultury żywego słowa na Uniwersytecie Warszawskim. I  Studium pomocy psychologicznej na Uniwersytecie Poznańskim. Jest też socjoterapeutką. Jako piosenkarka zadebiutowała w latach 60. Podczas studiów zainteresowała się piosenką turystyczną i poetycką. Jej pierwszym sukcesem była w 1969 roku nagroda na I Festiwalu Studenckiej Piosenki Rajdowej w Poznaniu.  W roku 1986 zdobyła zawodowe uprawnienia piosenkarskie. Od kilku lat śpiewa w chórze prawosławnym „Sotiria”. Nagrała kilka kaset. Pierwsza jej płyta ukazała się w 1999 roku. Miłośnicy jej ciepłego głosu, mogli ją usłyszeć w wielu recitalach. Na swoim koncie ma także kilka ról teatralnych. W Gorzowie pracowała w WDK i w MDK-u. Jest inicjatorką ogólnopolskiej imprezy pn „SMAK” w Myśliborzu. Prowadziła też audycje w Radiu Gorzów. Posiada Złotą Odznakę Recytatora. W 2009 roku  otrzymała gorzowskiego Motyla, nagrodę kulturalną Prezydenta Miasta.

Ta impreza, to niespodzianki. Była więc podróż sentymentalna. Mogliśmy  wspomnieć Elę i zaobaczyć ją  na filmie podczas  bardzo wielu koncertów i konkursów. Całość upiększona jej piosenkami z tamtych dawnych, pięknych lat. Film powstał w oparciu o zdjęcia archiwalne Eli i został wykonany przez Igę i Wojtka Krajnik.

Potem Ela opowiedziała o powstaniu SMAK-u (na początku STiWPA). Przywołując niektóre ważne nazwiska np. Kofta, Waligórski, Długosz, Kondratowicz i 17-letni wtedy Piotr Bukartyk… No i to była kolejna niespodzianka. Przed laty przychodził do Eli do WDK-u na zajęcia. Potem otrzymał na tym SMAK-u najwyższą nagrodę. Był też tam przez kilka lat konferansjerem… Teraz artysta „pełną gębą”. Piotrek zaśpiewał dla Eli dwie swoje nowe piosenki „Niech sobie śpi” i „Nawet mam już ten dom”.

Piotr Bukartyk (rocznik 64) polski autor i kompozytor piosenek, artysta kabaretowy, konferansjer. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Autor i wykonawca różnych piosenek. Początkowo śpiewał utwory poetyckie. Obecnie z zesp. Szabałdyci śpiewa także  utwory w konwencji rockowej. Najczęściej jednak występuje z gitarą.  Pochodzi z Gorzowa. Na stałe mieszka w Warszawie. Ma na swoim koncie także rolę teatralną w Teatrze Rampa. Współpracuje z Radiem. Od 2010 roku na Przystanku Woodstock prowadzi warsztaty muzyczne w ramach  Akademii Sztuk Przepięknych.

I kolejna niespodzianka. Najpierw na scenę wchodzi zespół muzyczny: Marek Zalewski, Jerzy Dutkiewicz, Ireneusz Budny i Marcin Stachowiak. A Ela „po nitce do kłębka” wyciąga na scenę…  Jacka Braciaka, który śpiewa pięknie „O dziewczyno z moich marzeń”. Ja osobiście nigdy Jacka nie słyszałam śpiewającego. Pamiętam go w sali fortepianowej WDK, jako recytatora. Już wtedy był do zapamiętania.

Jacek Braciak (rocznik 68, Drezdenko). Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Absolwent Warszawskiej Akademii Teatralnej. Wcześniej ukończył Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Strzelcach Kraj. Od 1991 roku jest aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie. Zagrał w bardzo wielu filmach, m.in. Róża, Pod Mocnym Aniołem, Drogówka, Prawo Agaty, Czas honoru, Katyń, Wołyń, czy serial Rodzinka. To tylko kilka z nich. Wykaz zajmuje chyba ze trzy strony.

Nagrodzony dwukrotnie Orłem za najlepszą rolę drugoplanową. W 2003 roku w filmie Edi i w 2012 roku w filmie Róża.

I kolejny gość. Specjalnie opuściła jeden dzień zajęć na Uniwersytecie Poznańskim, aby zaśpiewać dla swojej chrzestnej. Gorzowianka Weronika Zapadka, która zna Elę od zawsze. Już wcześniej dała się poznać z pięknego głosu, ale to Ela nauczyła ją, jak powiedziała, czterech chwytów… , ośmieliła do wyjścia przed ludzi. Weronika  ma za sobą dyplom szkoły muzycznej w klasie śpiewu w Gorzowie. Na benefis wybrała  słynne Eurydyki z repertuaru Anny German.

Prowadząca Benefis Katarzyna Radkiewicz i jednocześnie główna organizatorka tego wydarzenia w tym wyjściu nawiązała do naszego miasta, o którym się mówi, że jest miastem wielu kultur i na scenę zaprosiła przedstawicielki chóru „Sotiria”.  Śpiewająca w nim Marzena Rajchel odczytała Eli „poemat inspirowany”, a następnie wspólnie z Elą (we trzy)  zaśpiewały fragment chóralnego utworu w języku ukraińskim.

I znów ważny gość. Przed laty wspólnie z Przemkiem Wiśniewskim stworzyli Teatr „Truskaweczki”, potem „Kreatury”. Był organizatorem  Klubu Soho przy WDK, zapraszał śpiewających aktorów. Jako pierwsza wtedy przyjechała do nas Magdalena Cielecka….

Adam Nawojczyk (rocznik 69), dr hab. Dziekan Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Jest absolwentem tej uczelni i teraz także wykładowcą. Mówi się o nim, że „uosabia perfekcyjne, nowoczesne aktorstwo – błyskotliwy, ironiczny, formalny. Znakomicie znalazł się w wielu inscenizacjach Starego Teatru w Krakowie”. Tu teraz pracuje.

Pracę  rozpoczynał z czołówką teatralną: K. Lupą, G. Jarzyną, K.Warlikowskim.  Przez jeden sezon (96-97) pracował w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

W 2015 roku otrzymał Nagrodę im. S. Wyspiańskiego.

Na Benefisie Eli, z towarzyszeniem zespołu zaśpiewał znany utwór A. Osieckiej „Piosenka o Zielińskiej”, zamieniając na „Piosenkę o  Kuczyńskiej”.

Elżbieta Kuczyńska była też często jurorem w różnych konkursach i przeglądach. Teraz też musiała wybierać… Marcin Ciężki, drugi prowadzący Benefis, rozdał wśród publiczności  kartki z kilkoma wersami utworu. Należało je odpowiednio zinterpretować. Nagrody były tylko dwie.

Gdy w roku 1978 zaistniał pierwszy SMAK (wtedy jako STiWPA) w Myśliborzu, ten gość znał Elę już dość dawno. Razem studiowali na Politechnice Poznańskiej. I szybko zaczęli współpracować. Tworząc wspólnie kabaret „Przyja&ciele”. Jak powiedział mi Andrzej, jeździli z rozrywką do studentów odbywających praktyki studenckie. Od drugiego SMAK-u wspólnie z kolegami z kabaretu do 10-ej edycji imprezy byli wspaniałymi jej konferansjerami.

Tym kolejnym, ważnym gościem Benefisu był Andrzej Wołyński z Poznania  i przedstawił swoją wersję „Dziennika TV”.

Jak powiedział kiedyś A. Poniedzielski. Scenariusz powinien być tak skonstruowany,  aby przeplatać, chłopiec, dziewczynka… Tak więc teraz na scenie zagościły trzy dziewczyny, Anna Łaniewska, Monika Kowalska i Ela Kuczyńska. I z zespołem muzycznym zaśpiewały słynny utwór „Niech żyje bal”. Potem Ania  zaśpiewała „Szpetnych czterdziestoletnich” i ulubiony utwór Eli „W zielone gramy”, a Monika „W żółtych płomieniach liści”.

Pomału Benefis zbliżał się do końca. Jeszcze tylko był utwór Nohawicy w wyk. Eli. Wspólny utwór ze słowami „niech stanie się tak, jak gdyby nigdy nic…” I na bis ponownie „Bal”.

A cała sala odśpiewała Sto Lat! I został wniesiony piękny, płonący tort z wizerunkiem Eli i z gitarą, wykonany przez Karolinę Sojkę.

Impreza  przebiegała płynnie i bardzo sprawnie. Ogromną zasługą jest zawsze dobry scenariusz i rzeczowi prowadzący imprezę. Brawo Katarzyno i Marcinie!

A teraz trzeba było odstać swoje w kolejce, aby złożyć Jubilatce życzenia.

Było też coś dla ciała.  „Żarełko” pierwsza klasa! Catering Adrianna Siewruk.

A na koniec Piotrek Bukartyk swoimi opowieściami i piosenkami bawił tych, którzy zostali do końca….

Pomysł Benefisu i realizacja Katarzyna Radkiewicz przy pomocy Wspaniałego Komitetu Organizacyjnego.

I ja tam byłam… Ewa Rutkowska

 

 

 

 

2,169 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.