III Poranek Poetycki 2023
W ośrodku integracji i aktywności Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, odbył się 23 listopada 2023 roku Poranek Poetycki, podczas którego podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Polskiego Związku Niewidomych okręg lubuski, zaprezentowali swoją twórczość.
Organizatorem spotkania jest dział biblioteki: Ośrodek Integracji i Aktywności, którego kierownikiem jest Beata Toruńska. – Poezja odgrywa w życiu człowieka bardzo ważną rolę. Poeta może sięgnąć po pióro w sytuacji kiedy jest szczęśliwy, lub kiedy cierpi. My odbiorcy możemy z tych samych powodów sięgać po tomiki poezji, w których możemy znaleźć odzwierciedlenie naszego nastroju. Czytając wiersze możemy poczuć, że nie jesteśmy sami z tym co przeżywamy. Poezja może czasami zastąpić rozmowę – powiedziała na wstępie Beata Toruńska.
Dyrektor biblioteki Sławomir Szenwald witając uczestników spotkania powiedział, że rzadko się zdarzają takie poranki poetyckie, bo w książnicy najczęściej imprezy kulturalne odbywają się po południu. Wyraził nadzieję, że będą kontynuowane i życzył aby poetów przybywało. Obiecał, że na tym spotkaniu pozostanie do jego zakończenia i słowa dotrzymał.
Beata Toruńska przedstawiła wszystkich twórców, jako pierwszego zaprezentowała Marka Kołodzieja ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Armii Polskiej.
Marek zajął zaszczytne miejsce na fotelu przed publicznością a jego wiersze przeczytała Wanda Milewska, ponieważ Marek woli pisać niż czytać.
Niektóre wiersze Marka Kołodzieja zostały opublikowane w tomiku „Gdy przesypiamy sny” wydanym przez Stowarzyszenie „Człowiek w Potrzebie. Wolontariat Gorzowski” oraz w Antologii „Perła i Diament XXI wieku”, w którym znaleźli się autorzy z Polski i Polonii wydanej w 2021 roku, a książka jest odzewem na hasło Stowarzyszenia „Art. Szansa” – zostawmy ślad potomnym, wydana przez poetkę Marię Szafran i 28. autorów. Jeden z ostatnich wierszy Marek poświęcił śpiewakowi Andrzejowi Batorowi – barytonowi, który zaszczycił w tym roku podopiecznych ŚDS dedykując im swój koncert. A jeszcze w tym miesiącu 28 listopada wystąpi ze swoim repertuarem w tej bibliotece z okazji prezentacji reportażu Radia Zachód, autorstwa Izabeli Patek, którego jest bohaterem.
Następnie swoją twórczość zaprezentowała Krystyna Polewska, która od 25. lat jest członkiem Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Lubuskiego. Z zawodu jest technologiem żywienia zbiorowego. Poetka skupiła się na opisywaniu rzeczywistości także tej politycznej ukazując realia a czasem sarkastycznie komentując, co wywoływało aplauz i śmiech.
Jej wiersze pochodzą z „szuflady” ale także ze zbioru różnych fraszek. Lubi wycieczki rowerowe i Nordic walking. Napisała około stu fraszek, które powstają zazwyczaj podczas oglądania wiadomości telewizyjnych, a więc są to głównie treści polityczne.
Norbert Edward Milko jest uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Razem” w Sulęcinie. Mieszka w Lubniewicach. Mimo, iż porusza się na wózku, jest aktywnym działaczem na rzecz społeczności lokalnej i od wielu lat członkiem Rady Parafialnej. Lubi pisać wiersze i tworzyć prace plastyczne za pomocą przeznaczonych do tego programów komputerowych. Na wózku elektrycznym spaceruje, szukając natchnienia i tematów do kolejnych prac artystycznych. Jego wielką miłością są konie, które z pasją fotografuje. W wierszach opisuje swoje marzenia, zmagania z życiem i otaczającą go rzeczywistość, a przede wszystkim ukochaną przez niego przyrodę. Wiersze zatytułowane: „Taniec”, „Kwiaty” i „Taniec życia”, przeczytał sam.
Poranek Poetycki zakończył się występem artystycznym Marcina Czelina, Marcina Gębki oraz Małgorzaty Staniaszek – uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Witnicy, którzy otrzymali wyróżnieni na wielu festiwalach muzycznych, m.in.: na wojewódzkim przeglądzie małych form teatralnych i muzycznych w Krośnie Odrzańskim, na Ogólnopolskim festiwalu piosenki osób niepełnosprawnych intelektualnie i psychicznie „Niezapomniane przeboje” w Chojnie. Grupa była suportem przed występem Sławomira w Witnicy i zaprezentowała piosenkę Miłość w Zakopanem. Śpiewają także na festynach, spotkaniach wigilijnych oraz imprezach okolicznościowych organizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Witnicy.
Poranek Poetycki jest spotkaniem poetów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. „Prezentowane wiersze będą różne, jak zróżnicowany jest ból borykania się z sobą i własnym życiem. Wiersze będą różnorodne, jak radość z przeżywania kolejnego dnia, w którym można dostrzec to, co dla innych jest zwyczajnością. Poezja ta wyrosła z lęku i poszukiwania spokoju. To jest sposób na oswajanie świata, który jest bliski a równocześnie tak obcy.” – napisano we wstępie tomiku: Gdy przesypiamy sny.
339 total views, 1 views today