XIX KONFERENCJA KOBIET. TYM RAZEM O MĘŻCZYZNACH

2024.03.08-0S6A3592-fot.Lukasz.Kulczynski2024.03.08-0S6A3564-fot.Lukasz.Kulczynski2024.03.08-0S6A3690-fot.Lukasz.Kulczynski2024.03.08-0S6A3624-fot.Lukasz.Kulczynski2024.03.08-0S6A3435-fot.Lukasz.Kulczynski2024.03.08-0S6A3775-fot.Lukasz.Kulczynski

Gdzie Ci mężczyźni? XIX Konferencja Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet Gorzów stał się miejscem ważnej dyskusji o roli mężczyzn we współczesnym świecie. W Teatrze im. Juliusza Osterwy odbyła się kolejna Konferencja Kobiet, będąca kontynuacją działalności radnej Grażyny Wojciechowskiej, która podobne spotkania organizowała przez prawie dwie dekady.

Hasło tegorocznego spotkania to „Gdzie ci mężczyźni? Którędy na Marsa?”. Konferencja, która dotąd poświęcona była zagadnieniem tematycznie bliskim paniom, w tym roku poruszyła tematy ważne dla panów, ale nie tylko. Omówione bowiem zostały tematy nowych wyzwań i męskich ról we współczesnym świecie. Zostały one poddane naukowej analizie, gdyż wśród prelegentów w tym roku byli naukowcy: Michał Gulczyński – doktorant w dziedzinie polityki publicznej i administracji na Uniwersytecie Bocconiego w Mediolanie, członek Stowarzyszenia na Rzecz Mężczyzn i Chłopców oraz prof. dr hab. Tomasz Szlendak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – antropolog kultury, socjolog, naukowo zajmujący się różnicami płci i obyczajowością w kulturze zachodniej.

Młody naukowiec udowadniał, że w dzisiejszym świecie, gdzie kobiety coraz śmielej realizują się zarówno w sferze zawodowej i osobistej, mężczyźni również zmagają się z problemami. Te dotyczą m.in. nierówności w wykształceniu czy interpretacji prawa. Swoje konkluzje poparł danymi statystycznymi. Tymczasem prof. Tomasz Szlendak zaprezentował koncepcję współczesnej relacji między kobietą i mężczyzną i pokazał jak bardzo zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat. Wykazał również zależności pomiędzy oczekiwaniami pań i panów w sferze miłości romantycznej i samą miłość omówił jako pewien konstrukt społeczny, poddający się cywilizacyjnym zmianom.

Konferencję otworzył prezydent miasta Jacek Wójcicki, który przez wiele lat był jej honorowym patronem, a od trzech lat kontynuuje dzieło radnej Grażyny Wojciechowskiej w roli organizatora. Opowiedział o zmianach, jakie dzieją się w życiu mężczyzny po pojawieniu się dziecka, o nieuchronności tych zmian oraz o ich znaczeniu dla działalności zawodowej i relacji ze współpracownikami. Prezydent wykorzystał również spotkanie w teatrze do złożenia wyjątkowych życzeń wszystkim gorzowiankom.

Na scenie pojawił się gość specjalny. Aktorka teatralna i filmowa, osobowość telewizyjna, widzom w Gorzowie znana ze spektakli w ramach Gorzowskich Spotkań Teatralnych – Dominika Gwit. Opowiadała o swoich relacjach z mężem, o roli mamy, w której jest od niedawna, o budowaniu kompromisów w związku i ich trudnej sztuce. Zapytana o relacje z mężczyznami w sferze zawodowej podkreśliła dużą wartość współpracy z mężczyznami i wspólne realizowanie zawodowych zadań.

Na zakończenie kilkugodzinnego spotkania w teatrze dla pań przygotowano specjalny pokaz mody, zrealizowany wspólnie przez sklep odzieżowy „Desperados” i dziewczyny z zespołu „Mali Gorzowiacy”, które wystąpiły w roli modelek. Za scenariusz pokazu odpowiadała Maria Szupiluk.

Tegoroczna Konferencja Kobiet była trzecią, zrealizowaną po odejściu jej pomysłodawczyni radnej Grażyny Wojciechowskiej i dziewiętnastą w historii miasta Gorzowa.

Spotkanie współorganizuje Urząd Miasta Gorzowa: Biuro Prezydenta Miasta, Wydział Spraw Społecznych i Wydział Promocji i Informacji oraz Teatr im. Juliusza Osterwy.

Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji

Fot. Łukasz Kulczyński

 

34 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.