28 marca, w rocznicę ustanowienia polskiej administracji po II wojnie światowej, obchodzony jest w Gorzowie Wielkopolskim Dzień Pioniera. W tym dniu o godz. 10.45 przedstawiciele władz miasta z grupą pionierów złożą kwiaty pod pomnikiem Pioniera.
W uroczystościach wezmą udział między innymi z-ca burmistrza i przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 z Wągrowca, z którego w 1945 roku przyjechała do Gorzowa pierwsza grupa osadników.
Dla uczestników obchodów Dnia Pioniera, Miasto Gorzów, Muzeum Lubuskie i Filharmonia Gorzowska przygotowały spotkanie, które rozpocznie się o godz. 11.30 w Centrum Edukacji Artystycznej FG. Tam wyemitowany zostanie krótkometrażowy film „W cieniu zniszczeń – opowieść o Pionierach”, natomiast młodzież ze Studia Teatralnego zaprezentuje scenki pt. „Śladami Pionierów Miasta Gorzowa”.
27 marca 1945 r., do zdobytego przez armię radziecką niemieckiego Landsberga przybyła grupa 42 polskich pionierów z Wągrowca z województwa wielkopolskiego, na czele z burmistrzem Wągrowca Florianem Kroenke. Następnego dnia, grupa przejęła władzę w mieście. Kroenke został wybrany przez osadników na starostę powiatowego. Funkcję burmistrza, a później prezydenta miasta, powierzono Piotrowi Wysockiemu.
Rok później, Landsberg oficjalnie i urzędowo został nazwany Gorzowem Wielkopolskim. W kwietniu 1945 roku z Wągrowca przyjechała druga grupa pod kierownictwem Leona Kruszony, późniejszego wiceprezydenta miasta. Od końca 1946 roku Kroenke był wicewojewodą i kierownikiem gorzowskiej Ekspozytury Urzędu Wojewódzkiego Poznańskiego.
Wg Wydziału Promocji i Informacji UM
Fot. Łukasz Kulczyński
139 total views, 1 views today