RUSZA GORZOWSKI XI FESTIWAL MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ IM. WOJCIECHA KILARA

20241010_09303820241010_093004

Foto wm

Dyr Filharmonii Gorzowskiej Joanna Pisarewicz i dyrygent orkiestry FG Przemysław Fiugajski przedstawili program rozpoczynającego się jutro (11 października) Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, który przed jedenastu laty zainaugurowała ówczesna dyrygent Monika Wolińska.

Podczas konferencji prasowej dziennikarzy przywitała nowa pani rzecznik Filharmonii Gorzowskiej Agnieszka Wiśniewska informując między innymi, że tym razem festiwal poświęcony będzie głosowi ludzkiemu.

Obecny festiwal ukaże rozmaite sposoby i formy obecności głosu ludzkiego w twórczości kompozytorów XX i XXI wieku, a także wyrosłe z niej fascynujące relacje muzyki i słowa, traktowane także w kategoriach muzycznego eksperymentu. W programie znajdą się dzieła wykorzystujące różnorodne techniki wokalne (śpiew operowy, śpiew alikwotowy, śpiew in crudo) oraz przeróżne gatunki i konwencje – od monodramu operowego, przez współczesne rekompozycje tradycyjnych utworów ludowych, po śpiewy rytualne i muzykę religijną.

Festiwal otworzy koncert Energia Głosu. Usłyszymy utwory Wojciecha Kilara (Ricordanza na orkiestrę smyczkową*), Zygmunta Kruze (Poemat Apollinaire`a na recytującego pianistę grającego na rozstrojonym pianinie i dowolne instrumenty*) a także Francisa Poulenca (Głos ludzki – monodram operowy na sopran i orkiestrę). Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi Michał Klauza, a monodram Głos ludzki wykona sopranistka Magdalena Łaszcz. Pierwotnie monodram Głos ludzki Francisa Poulenca miała wykonać Joanna Woś, ale z przyczyn zdrowotnych nie będzie ona mogła wystąpić, dlatego w koncercie inauguracyjnym usłyszymy młodą, obdarzoną wielkim talentem i pięknym głosem sopranistkę – Magdalenę Łaszcz.

Festiwalowi będą towarzyszyły:

Wystawa plakatów Maxa Skorwidera zrealizowana w ramach kampanii społecznej Save the Music Fundacji MEAKULTURA. Zaprezentowane na wystawie prace graficzne są symbolicznym odniesieniem do różnych zakresów znaczenia muzyki dla człowieka, m.in. jej wpływu na mózg, roli terapeutycznej, edukacyjnej, uwrażliwiającej, związanej z poczuciem wolności czy strefą sacrum.

Kot Kilara gra edukacyjna z cyklu Młody Współcześniak. Gra opata jest na formule gier miejskich i pozwala graczom poruszać się po całym obiekcie Filharmonii Gorzowskiej jak po wielkiej planszy. Na trasie gry na uczestników czekają zagadki, a na końcu szlaku wyjątkowe trofeum. Udział w zabawie to doskonała okazja, by poznać fascynujący świat Wojciecha Kilara, a także szansa na odkrycie najbardziej tajemniczych zakamarków Filharmonii Gorzowskiej.

Słowa jak dźwięki pokaz filmu i spotkanie z Agatą Zubel. Dokument to filmowy portret Agaty Zubel – wszechstronnej artystki, kompozytorki i śpiewaczki obdarzonej niespotykaną wyobraźnią dźwiękową. Bohaterka filmu opowiada, co według niej oznacza bycie kompozytorem, czym jest dla niej sztuka tworzenia muzyki i jaką rolę w jej twórczych poczynaniach odgrywa samotność, a także zdradza, co zdecydowało, że śpiew stał się jej drugą wielką artystyczną pasją. Spotkanie z Agatą Zubel poprowadzi Agata Kwiecińska – dziennikarka programu II Polskiego Radia.

Festiwal zakończy się 25 października. O szczegółach programowych będziemy informować. 

 

48 total views, 3 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.